Koronavirus má v Austrálii pozoruhodně málo obětí. Čím to je?

V Austrálii zemřelo na onemocnění COVID-19 51 lidí. Z celkového počtu 6 108 potvrzených případů nakažených se počet úmrtí zdá relativně nízký. Z jakého důvodu se zrovna v Austrálii na COVID-19 neumírá v takové míře jako v jiných zemích?

Lékaři ve Velké Británii vydali návod, jak se chránit před virem SARS-CoV-2. Podle lékařů je důležitá správná hygiena rukou, chránit si své plíce před znečištěním, to zahrnuje i kouření nebo sezení u otevřeného ohně. Další doporučení zahrnuje hodně odpočinku, dodržování pitného režimu a provádění dechových cvičení pro zvýšení kapacity plic, uvedl britský deník The Guardian.

Tom Wingfield, lékař na Liverpool School of Tropical Medicine doporučuje být každý den na slunci. „Většina lidí má nízký obsah vitamínu D, protože ve Velké Británii nemáme dostatek slunce. Zásoba vitamínů se rychle vyčerpá. Lidé by měli užívat vitamín D v tabletách, nijak jim to neublíží,“ řekl Wingfield.

Přední český imunolog a internista Jaroslav Svoboda, který spoluzakládal obor imunologie v Československu a je označován jako český doktor House, uvedl v rozhovoru pro DVTV, že vitamín D je klíčový pro prevenci před onemocněním covid-19. Je tedy vitamín D tím, co občany Austrálie chrání před úmrtím na covid-19?

Gary Geelhoed, výkonný ředitel Western Australian Health Translation Network, si myslí, že je to spíše díky menší hustotě obyvatel. Hustota obyvatel v Austrálii je asi tři osoby na kilometr čtvereční. Itálie má hustotou 206 a Španělsko 91 osob na kilometr čtvereční. „Stačí se podívat na vzdušné záběry italských měst a porovnat je s Austrálií. Rozdíl je zřejmý. Je tu mnohem snadnější lidi izolovat a kontrolovat dodržování ochranných opatření“ uvedl pro australské noviny Australian Financial Review.

Geelhold se domnívá, že nízká úmrtnost je také proto, že Austrálie má vynikající zdravotnický systém. Nemusí řešit množství ventilátorů, kterých je dost pro všechny lidi, kteří ho potřebují k boji s onemocněním covid-19. Podle Geelholda je těžké čelit pandemii, když jsou nemocnice ochromeny nedostatkem vybavení a tím se smrtnost rychle zvyšuje.

Ministr zdravotnictví Greg Hunt nastínil, že nízká míra úmrtí na COVD-19 je také kvůli velké míře testovaných osob. „V zemích, kde nebylo provedeno tolik testů, je možné, že nezachytili onemocnění COVID-19 včas. Díky tomu je míra úmrtí větší,“ řekl vedoucí laboratoří infekčních chorob Chris Burrell pro Australian Financial Review.

Další zemí s nízkou smrtností je Německo. Začátkem týdne se míra úmrtí pohybovala kolem 1,5 %, zatímco Itálie má 12 % a Španělsko 9,5 %. Odborníci se shodují, že míra úmrtí na onemocnění covid-19 je menší kvůli většímu důrazu na testování. Německo má také 621 lůžek pro akutní péči na 100 000 obyvatel ve srovnání s Itálií, která disponuje 275 lůžky na 100 000 obyvatel. Ve Velké Británii je počet lůžek 228.

„Německá odpověď v boji proti covid-19 je dobrým příkladem, jak mohou země bojovat proti šíření viru. Rychlá reakce velmi dobře odpovídá doporučením Světové zdravotnické organizace,“ napsal pro Jeremy Rossman, odborník na virologii na University of Kent pro The Conversation.

Související

Král Charles III.

Australanka se zřekla Karla III. jako krále. Podle paláce reagoval jako vždy

Buckinghamský palác po návratu krále Karla III. ze zahraniční cesty do Austrálie prozradil, jaká byla jeho reakce na vystoupení jedné z australských senátorek. Lidia Thorpeová dala Karlovi najevo, že není jejím králem. Oficiálně je přitom Austrálie nadále federální konstituční monarchií, panovník je v ní zastupován generálním guvernérem. 
Austrálie, ilustrační fotografie. Analýza

Historie se opakuje? Australané mohou odstartovat novou vlnu dekolonizace

Australský odpor britskému panovníkovi je symbolem definitivního ukončování evropské koloniální nadvlády. Existuje ještě řada zemí, které v zámoří mají své provincie a dosud se jich nevzdaly. Mocnosti jako Čína nebo Rusko pak vytvářejí moderní imperialismus, který je v podstatě totéž, jako imperialismus minulých století – jen jinak provedený. A Spojené státy jsou kapitola sama o sobě. 

Více souvisejících

Austrálie Německo Velká Británie vitamín D Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy