Počátek pandemie je dodnes záhadou. Svět se musí postavit za WHO, píše renomovaný server

NÁZOR - Více než rok po začátku koronavirové pandemie zůstává její počátek záhadou, konstatuje editorial serveru Washington Post. Renomovaný americký deník apeluje na experty, aby prověřovali nejen teorii o přenosu viru na lidi ze zvířat, ale také možnost jeho úniku z laboratoře.

Čas začít pátrat

Odhalit pravdu může trvat mnoho let, ale je příhodný čas začít po ní opětovně pátrat, deklaruje prestižní server. Připomíná, že společné vyšetřování Světové zdravotnické organizace (WHO) a Číny zabředlo do potíží, jak minulý týden upozornila skupina 26 vědců v otevřeném dopisu adresovaném uvedené organizaci.

Obě možnosti - přenos viru na člověka prostřednictvím zvířat i laboratorní nehoda - musejí být prověřeny nezávisle, experty, burcuje Washington Post. Dodává, že je načase, aby nový tým, který takové šetření povede, bral druhou uvedenou hypotézu vážně.

"Proč je otázka původu viru tak důležitá?" pokládá si otázku vlivný deník. Odpovídá, že zdroj viru a způsob, jakým se přenesl na člověka, jsou klíčové pro přípravu na jakoukoliv budoucí pandemii.

Otázka je ovšem velmi silně politizovaná, poukazuje editorial. Dodává, že to jde na vrub částečně Číně, kde se objevilo první velké ohnisko nákazy, částečně pak předchozímu americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, který se podle washingtonského deníku pokoušel odvést pozornost od své "katastrofální" reakce na pandemii.

Vzájemné svalování vinu nesmí ovlivnit hledání pravdy, apeluje renomovaný server. Připomíná, že vyšetřovací tým složený z expertů Číny a WHO dokončuje zprávu, která má být podle generálního ředitele WHO Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse zveřejněna 15. března.

Svět se musí postavit za WHO

Čína popírá hypotézu, že pandemie vznikla díky nějaké formě laboratorního úniku či laboratorní nehody, uvádí editorial. Upozorňuje však, že vysoce postavená výzkumnice z wuchanského virologického ústavu Š' Čeng-li pracovala na experimentech typu "přidávání funkcí", které zahrnují úpravu virových genomů, díky čemuž viry získávají nové vlastnosti, včetně schopnosti infikovat buňky laboratorních myší geneticky upravených tak, aby jejich plicní buňky reagovaly podobně jako ty lidské.

Š' Čeng-li pracovala s netopýřími koronaviry, které jsou geneticky velmi podobné tomu, který vyvolal pandemii, deklaruje washingtonský deník. Pokládá otázku, zda není možné, že za ohniskem ve Wu-chanu stojí nákaza některého ze zaměstnanců laboratoře, nebo nechtěný únik viru.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Zmíněný společný expertní tým se na tiskové konferenci ve Wu-chanu 9. února nechal slyšet, že laboratorní hypotéza je "extrémně nepravděpodobná" a nebude dále prověřovaná, připomíná prestižní server. Doplňuje, že ředitel WHO Tedros později prohlášení korigoval s tím, že nic není vyloučeno.

"Jak vyzdvihuje 26 vědců ve svém dopise, příslušný tým nemá kvalifikaci a forenzní praxi potřebnou k prověření této možnosti," píše Washington Post. Zdůrazňuje, že tým byl také pod silným tlakem Číny, aby se laboratorní hypotéze zcela vyhýbal. Potřeba je tak nezávislé, interdisciplinární a nikým neomezované vyšetřování původu pandemie a obou hypotéz, tedy přenosu ze zvířat i laboratorního úniku, deklaruje editorial.

Čínské obstrukce ale jen tak nezmizí, obává se americký server. Připomíná, že WHO postrádá pravomoci, které by jí v Číně otevíraly zavřené dveře, přitom vůči ní neexistuje dobrá alternativa. Ředitel Tedros by ale mohl jmenovat nový, vysoce specializovaný mezinárodní tým expertů, jehož členy by byli i forenzní specialisté, který by prověřil laboratorní hypotézu a důsledně trval na tom, že Čína nesmí stát vyšetřování v cestě, doporučuje vlivný deník.

Pokud by Tedros v této otázce otevřeně konfrontoval Čínu, mělo by se mu dostat podpory světa, který chce vědět, jak začala současná "noční můra" a jak lze zabránit jejímu opakování, zakončuje Washington Post.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) WHO (Světová zdravotnická organizace) Čína

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 58 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

před 10 hodinami

Jednání v Baku s prezidentem Ilhamem Alijevem. Tajemník Jurij Kim a hlavní poradce pro jednání Kavkazu Louis Bono řeší naléhavou humanitární situaci v Náhorním Karabachu.

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

před 10 hodinami

Počasí v noci dalo hasičům zabrat. Zlámané stromy místy zastavily dopravu

Bouřky a silný vítr, které v úterý večer a v noci zasáhly Česko, lámaly stromy, ničily střechy i elektrická vedení. Hasiči měli napříč několika kraji stovky výjezdů. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy