Lovci mešit v akci. Sčítači mají herkulovský úkol, nasadili i drony

Zatímco páteční modlitba pomalu končí, věřící pozorují Fakhryho Affana, jak řídí nad jejich hlavami dron a fotografuje mešitu Suada na indonéském ostrově Sulawesi. Affan stojí v čele týmu tisícovky "lovců mešit", kteří už několik let pročesávají indonéské souostroví. Chtějí totiž dát světu odpověď na otázku, kolik mešit existuje v největší muslimské zemi světa, píše agentura AFP.

"Jen Bůh ví, kolik je přesně v Indonésii mešit," žertuje bývalý indonéský viceprezident Jusuf Kalla. "Někteří říkají, že kolem milionu," dodává.

Tým Fakhryho Affana zatím napočítal 554.152 mešit. Mezi nimi je 258.958 velkých a 295.194 menších o kapacitě do 40 osob. Započítávány nejsou modlitebny přístupné ve většině velkých staveb. Počítání, které začalo v roce 2013, je nyní hotovo ze 75 procent. Při dřívějším oficiálním sčítání bylo registrováno více než 740.000 mešit. Už toto provizorní číslo posunulo Indonésii před Indii, kde je kolem půl milionu mešit, a Bangladéš, kde jich je asi 300.000.

Vysoká čísla nejsou nijak překvapivá, neboť 90 procent ze 260 milionů obyvatel Indonésie jsou muslimové. Jde o největší muslimské společenství na světě. V metropoli Jakartě je mešita Istiqlal, největší v jihovýchodní Asii s kapacitou 200.000 věřících.

Spočítání všech svatostánků je však pro tým ministerstva pro náboženské záležitosti herkulovským úkolem. Pročesat musí souostroví o asi 17.000 ostrovech, kde se stále stavějí nové mešity.

Když Fakhry Affan získá hlavní informace o zelenobílé mešitě Suada ve městě Mamuju, která může pojmout 3000 věřících, vyšle záběry z dronu do internetové databanky.

Vláda rovněž pracuje na aplikaci Info Masjid, aby věřící mohli nejbližší mešitu najít přímo na svém smartphonu.

Někteří věřící, jako Nur Salim Ismal z Mamuju, doufají, že sčítání umožní větší finanční transparentnost. "Mešity často spravují velké částky peněz, které jim darovali věřící, a měli bychom vědět, jak se používají," říká.

Sčítání mešit je zároveň prostředkem, jak kontrolovat radikální ideologie. "Ty se mohou objevit všude a mešity jsou místem, kde se mohou nejsnáze šířit," poznamenává Fakhry Affan. "Chceme si ověřit, zda jsou všichni imámové a mešity umírnění, protože indonéský islám je umírněný," vysvětluje.

Dávná tradice tolerance indonéského islámu byla vystavena v posledních letech zkoušce, neboť sílí vliv konzervativních či dokonce extremistických proudů islámu.

Vynořily se desítky skupin odvolávajících se na Islámský stát a indonéské zpravodajské služby loni odhalily desítky mešit, kde se hlásal radikální islám a násilí proti "nevěřícím".

Indonéský ministr bezpečnosti Wiranto byl loni těžce zraněn při útoku dvou radikálních muslimů. V roce 2018 při sebevražedných útocích proti kostelům ve městě Surabaya zahynul tucet osob.

Indonéský viceprezident Ma'ruf Amin oznámil, že vláda bude vydávat imámům povolení, aby se tak omezil vliv radikálních směrů.

"Vláda nese odpovědnost za dohled nad všemi indonéskými mešitami," zdůrazňuje Ali Munhanif, expert na politický islám.

Tým Fakhryho Affana předpokládá, že letos svou práci dodělá. "Je to ale vlastně nikdy nekončící úkol," připouští Affan. "Je sice vzácností, když se některá mešita uzavře, ale nové vznikají bez ustání," dodává.

Související

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

Více souvisejících

indonésie Muslimové mešity islám Drony

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

Dmytro Zolotukhin

EXKLUZIVNĚ: Evropa kromě nás jinou účinnou armádu nemá, Kreml převrací fakta, říká ukrajinský exnáměstek

Ukrajinský odborník na informační bezpečnost Dmytro Zolotukhin, bývalý náměstek ministra informační politiky a specialista na národní bezpečnost, v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz zdůraznil, že Kreml už diplomacii nepraktikuje a spoléhá se výhradně na tajné operace. „V tuto chvíli by nám všem mělo být jasné, že nic, co Kreml říká nebo dělá, neodráží realitu. Hybridní režim agentů KGB a gangsterů, který vládne ruskému impériu, neustále hraje s lidskými životy,“ varoval.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump navrhuje, aby USA převzaly Pásmo Gazy

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek v Kataru šokoval svět, když prohlásil, že by si přál, aby Spojené státy „převzaly“ Pásmo Gazy a přeměnily jej na „zónu svobody“. Jeho výrok zazněl v době, kdy v Gaze pokračuje destruktivní válka mezi Izraelem a Hamásem a civilní obyvatelstvo čelí narůstajícímu násilí.

před 2 hodinami

Jaký tvar sprchové hlavice byste si měli vybrat? Zde je naše doporučení

Jaký tvar sprchové hlavice byste si měli vybrat? Zde je naše doporučení

Zařizování koupelny v novém nebo rekonstruovaném bytě obvykle vyžaduje výběr hned několika zařizovacích předmětů a jejich příslušenství, které na delší dobu ovlivní způsob jejího využívání. Vedle výběru umývadla a rozhodování, zda pořídit vanu nebo sprchový kout, či vhodných spotřebičů, pro které je v koupelně místo, patří mezi zásadní rozhodnutí také výběr ideální sprchové hlavice. Jak tedy na něj?

před 4 hodinami

Zemní plyn

Maďarsko a Slovensko mohou přestat využívat ruskou energii. Místo toho zvyšují závislost a vydělávají miliony

Podle nové analýzy evropských výzkumníků nemají Maďarsko a Slovensko žádné vážné technické nebo bezpečnostní překážky, které by jim bránily v ukončení dovozu ruských fosilních paliv. Obě země podle výzkumu Centra pro studium demokracie (CSD) a Centra pro výzkum energie a čistého ovzduší (CREA) disponují dostatečnými alternativními cestami k dodávkám energií – přesto však nejenže neomezily dovoz z Ruska, ale svou závislost na něm dokonce prohloubily.

před 5 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský: Putin nepřijel na jednání se Zelenským, protože je zbabělec

Ministr zahraničí České republiky Jan Lipavský se ostře vyjádřil k aktuálním jednáním mezi Ruskem a Ukrajinou, která probíhají v tureckém Istanbulu. Podle něj skutečnost, že se ruský prezident Vladimir Putin osobně neúčastní těchto klíčových diplomatických rozhovorů, svědčí o jeho slabosti a nedostatku odvahy postavit se odpovědnosti za válku, kterou jeho režim rozpoutal. 

před 6 hodinami

Marco Rubio při jednání s ruskou delegací v Rijádu.

Co může přinést jednání mezi Ruskem a Ukrajinou v Turecku?

Jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, která se mají uskutečnit v Turecku, vzbuzují značné očekávání, přestože ruský prezident Vladimir Putin nedorazí. Mnozí doufali, že by se mohlo uskutečnit historické osobní setkání prezidenta Volodymyra Zelenského s jeho ruským protějškem, které by mohlo posunout válku na Ukrajině k diplomatickému řešení.  

před 7 hodinami

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Do Turecka nepřijede Putin ani Trump. "Soudruhu, vyjednávej, sakra," vzkázala Kremlu Brazílie

Spekulace, které několik dní hýbaly světovou politikou, jsou u konce. Bílý dům ve středu oficiálně oznámil, že prezident Spojených států Donald Trump se nezúčastní plánovaných mírových rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem v Turecku. Stejně tak ruský prezident Vladimir Putin potvrdil, že do Istanbulu nepojede, čímž fakticky znemožnil uskutečnění přímého setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

před 8 hodinami

včera

včera

Petr Fiala

Vláda naposledy vyrazila mimo Prahu. Tématem byly investice do infrastruktury

Vláda se ve středu sešla ve Vlašském dvoře v Kutné Hoře k sedmému výjezdnímu zasedání do krajů. Na zasedání kabinetu, které se zabývalo mimo jiné problematikou související se Středočeským krajem a hlavním městem Prahou, navázalo v Galerii Středočeského kraje zasedání s radami obou samosprávných subjektů.

včera

Boys Go to Jupiter

RECENZE: Dospívání je dnes těžké. Festival Anifilm uvedl brilantní indie výpověď o proměně ambic

V Liberci právě skončil největší festival animovaného filmu u nás. Zastřešujícím motivem letos bylo sci-fi. Jeden ze soutěžních celovečerních filmů s výstižným názvem Boys Go to Jupiter si se zastřešujícím žánrem velmi subtilně a humorně pohrává. Skrze simplifikovanou estetiku a práci s nostalgickou prchavostí nabízí silnou a nevtíravou reflexi dospívání v (nejen) dnešním světě.

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí v Evropě ovlivní Ines. Meteorologové varují před nebezpečnými jevy

V Česku panuje už řadu dní stabilní počasí, které je na květen teplotně podprůměrné. Moc také neprší. Jiná má být v těchto dnech situace v centrálním Středomoří. Vyskytnou se tam vydatné srážky a bouřky, škody bude způsobovat i silný vítr. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Vladimír Putin

Obstruovat jednání nemusí jen Rusko, ale i Ukrajina. Jak reagovat na bezvýchodné situace?

Existuje celá řada způsobů, jak by západní spojenci, včetně Evropské unie a Spojených států amerických, mohli reagovat na případné obstrukce v jednáních o příměří. Tyto obstrukce mohou přicházet jak ze strany Vladimira Putina, tak ze strany Volodymyra Zelenského. V obou případech se jedná o scénáře velmi nepříznivé a není jasné, jaká na ně bude reakce. 

včera

včera

Snímek ze setkání státníků zemí Varšavské smlouvy v roce 1987.

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy

Před sedmdesáti lety, 14. května 1955, zástupci osmi evropských zemí ovládaných komunisty uzavřeli pod sovětskou taktovkou Smlouvu o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci. Pro nově založenou vojensko-politickou alianci se podle místa podpisu vžil název Varšavská smlouva. V dobové propagandě byla prezentována jako organizace chránící „mír a socialismus“ a protipól západního NATO. V praxi se na více než tři desetiletí stala jedním z důležitých nástrojů Moskvy pro ovlivňování zahraniční a bezpečnostní politiky ostatní členských zemí.

včera

Donald Trump

Čekali na něj s cybertrucky a červeným kobercem, dali mu Air Force One. Přetvoří Trump USA v arabský stát?

Prezident Donald Trump během své první velké zahraniční cesty druhého funkčního období dal jasně najevo, že by si přál, aby se Spojené státy více podobaly bohatým autoritářským státům Perského zálivu. V Saúdské Arábii se mu dostalo přijetí hodného krále – fialový koberec, červené Cybertrucky a osobní vřelost, kterou mu doma neposkytují ani jeho nejloajálnější spolupracovníci. V Kataru na něj čekal červený koberec a velkorysá nabídka nového letounu 747-8 místo jeho stárnoucího Air Force One.

včera

Vladimir Putin

Americká trpělivost s pasivními Rusy je u konce. Nyní je čas začít jednat, říká Kraus

Bezpečnostní expert Josef Kraus z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz zhodnotil pozice, v nichž se před čtvrtečními jednáním v Istanbulu nachází válčící Ukrajina a Rusko. „Právě hrozba rozpoutání války s NATO je tím jediným, co Rusko dokáže od Ukrajiny do budoucna držet dál,“ upozornil v exkluzivním rozhovoru. Přímý rozhovor mezi Volodymyrem Zelenským a Vladimirem Putinem nevnímá jako příliš pravděpodobný.

včera

Rána pro von der Leyenovou: Soud rozhodl v kauze Pfizergate

Evropská komise pochybila, když odmítla zveřejnit textové zprávy mezi předsedkyní Ursulou von der Leyenovou a šéfem farmaceutické firmy Pfizer Albertem Bourlou, rozhodl dnes Soudní dvůr Evropské unie. Tato komunikace probíhala během pandemie covidu-19, kdy EU vyjednávala největší očkovací kontrakt své historie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy