Co se dělo ve Wu-chanu? Z Washingtonu zní závažná obvinění na adresu Číny

NÁZOR - Pravda o původu koronaviru, který se objevil před rokem v Číně, zůstává zahalena tajemstvím, konstatuje editorial serveru Washington Post. Renomovaný americký deník připomíná, že stále nevíme, kde se virus vzal, ani jak se přenesl na člověka.

Autoritářský systém v praxi

Podle prestižního serveru je zjevné, že poté, co lidé se u lidí projevila nákaza, byl rozsah problému tajen před čínským obyvatelstvem i zbytkem světa. Další důkaz o zakrývání poskytl začátkem prosince reportér Nick Paton Walsh z televize CNN, který ukázal, jak čínský autoritářský systém funguje v praxi, podotýká editorial.  

CNN získala 117 stran interních záznamů z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v čínské provincii Chu-pej, připomíná washingtonský deník. Dodává, že ty obsahují i počty nakažených a mrtvých, která jsou mnohem vyšší než čísla, jaká čínská vláda poskytla veřejnosti a světu.

Metropolí a největším městem provincie Chu-pej je Wu-chan, přičemž se již dříve ukázalo, že tamní představitelé se pokoušeli loni v prosinci potlačovat informace, uvádí americký server. Vyzdvihuje, že osm lékařů, kteří vyjádřili obavy z nové nemoci, dokonce čelilo postihu za "šíření fám".

Jeden z těchto lékařů, Li Wen-liang, později viru sám podlehl, ale wuchanská zdravotní komise přesto instruovala tamní nemocnice, aby o nemoci nikterak neinformovaly veřejnost, konstatuje Washington Post. Doplňuje, že druhá vlna zakrývání přišla v kritických prvních týdnech ledna letošního roku, kdy nejen wuchanské úřady, ale i čínská vláda bránila šíření informací.

"Čínští vrcholní představitele, včetně prezidenta Si Ťin-pchinga, věděli o přenosu nového viru mezi lidmi začátkem uvedeného měsíce, ale veřejně nic nesdělili až do 20. ledna," pokračuje editorial. Podotýká, že jen o 3 dny později vyl Wu-chan uvržen do karantény.

Zásadní otázka pro celý svět

Ani poté ale nebyl rozsah šíření koronaviru plně přiznán, zdůrazňuje prestižní deník Odkazuje na zmíněnou reportáž CNN, která odhalila, že ve spisu označeném "interní dokument, držte v tajnosti, prosím" představitelé v provincie Chu-pej zaznamenali jen 10. února 5.918 nových případů, což je více než dvakrát tolik než 2.487 případů, které Čína ten den veřejně přiznala pro celou zemi.    

Dokument navíc naznačuje, že do počtu nebyla zahrnuta kategorie pacientů, kterým lékaři virus diagnostikovali klinicky, ale nákazu zatím nepotvrdil test, tudíž čísla byla výrazně podhodnocená, poukazuje vlivný server. Dodává, že to dle dostupných dokumentů vyplývá i o počtu obětí - dne 7. března jich úřady v Chu-pej evidovaly 3.456, ale veřejně mluvily o 2.986 úmrtích od začátku epidemie, tudíž byl téměř jistě silně podhodnocen také oficiální údaj o počtu obětí v celé Číně, který ten den hovořil o 4.735 úmrtích v souvislosti s koronavirem.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Čína na začátku krize z lékařského hlediska čelila neznámému a zmatku a tamní drakonický lockdown možná zachránil miliony (životů)," přiznává Washington Post. Zdůrazňuje však, že dokumenty z provincie Chu-pej ale podporují závěry, že země záměrně zakrývala skutečný rozměr katastrofy.  

Wu-chan je velkým transportním uzlem v Číně a v běžný den z tamního letiště mířilo do zahraničí na 3.500 cestujících, upozorňuje americký deník. Kritizuje, že zatímco čínská vláda se soustředila na maskování epidemie, virus se šířil.

Čína později trvala na tom, že virus má původ mimo její hranice, připomíná washingtonský server. Podotýká, že původ koronaviru je zásadní otázkou pro celý svět a vyšetřování ostatně již probíhá. "Ale pokud Čína nebyla upřímná a transparentní o počátku nákazy před rekem, lze jí věřit nyní?" táže se závěrem editorial.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Čína Wu-chan

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

Prokurátor ICC požádal o zatykače na Netanjahua a šéfa Hamásu

Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan dnes oznámil, že požádal o vydání zatykačů na lídry palestinského radikálního hnutí Hamás a Izraele, včetně izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Informaci přinesla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy