NÁZOR - Pravda o původu koronaviru, který se objevil před rokem v Číně, zůstává zahalena tajemstvím, konstatuje editorial serveru Washington Post. Renomovaný americký deník připomíná, že stále nevíme, kde se virus vzal, ani jak se přenesl na člověka.
Autoritářský systém v praxi
Podle prestižního serveru je zjevné, že poté, co lidé se u lidí projevila nákaza, byl rozsah problému tajen před čínským obyvatelstvem i zbytkem světa. Další důkaz o zakrývání poskytl začátkem prosince reportér Nick Paton Walsh z televize CNN, který ukázal, jak čínský autoritářský systém funguje v praxi, podotýká editorial.
CNN získala 117 stran interních záznamů z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v čínské provincii Chu-pej, připomíná washingtonský deník. Dodává, že ty obsahují i počty nakažených a mrtvých, která jsou mnohem vyšší než čísla, jaká čínská vláda poskytla veřejnosti a světu.
Metropolí a největším městem provincie Chu-pej je Wu-chan, přičemž se již dříve ukázalo, že tamní představitelé se pokoušeli loni v prosinci potlačovat informace, uvádí americký server. Vyzdvihuje, že osm lékařů, kteří vyjádřili obavy z nové nemoci, dokonce čelilo postihu za "šíření fám".
Jeden z těchto lékařů, Li Wen-liang, později viru sám podlehl, ale wuchanská zdravotní komise přesto instruovala tamní nemocnice, aby o nemoci nikterak neinformovaly veřejnost, konstatuje Washington Post. Doplňuje, že druhá vlna zakrývání přišla v kritických prvních týdnech ledna letošního roku, kdy nejen wuchanské úřady, ale i čínská vláda bránila šíření informací.
"Čínští vrcholní představitele, včetně prezidenta Si Ťin-pchinga, věděli o přenosu nového viru mezi lidmi začátkem uvedeného měsíce, ale veřejně nic nesdělili až do 20. ledna," pokračuje editorial. Podotýká, že jen o 3 dny později vyl Wu-chan uvržen do karantény.
Zásadní otázka pro celý svět
Ani poté ale nebyl rozsah šíření koronaviru plně přiznán, zdůrazňuje prestižní deník Odkazuje na zmíněnou reportáž CNN, která odhalila, že ve spisu označeném "interní dokument, držte v tajnosti, prosím" představitelé v provincie Chu-pej zaznamenali jen 10. února 5.918 nových případů, což je více než dvakrát tolik než 2.487 případů, které Čína ten den veřejně přiznala pro celou zemi.
Dokument navíc naznačuje, že do počtu nebyla zahrnuta kategorie pacientů, kterým lékaři virus diagnostikovali klinicky, ale nákazu zatím nepotvrdil test, tudíž čísla byla výrazně podhodnocená, poukazuje vlivný server. Dodává, že to dle dostupných dokumentů vyplývá i o počtu obětí - dne 7. března jich úřady v Chu-pej evidovaly 3.456, ale veřejně mluvily o 2.986 úmrtích od začátku epidemie, tudíž byl téměř jistě silně podhodnocen také oficiální údaj o počtu obětí v celé Číně, který ten den hovořil o 4.735 úmrtích v souvislosti s koronavirem.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde."Čína na začátku krize z lékařského hlediska čelila neznámému a zmatku a tamní drakonický lockdown možná zachránil miliony (životů)," přiznává Washington Post. Zdůrazňuje však, že dokumenty z provincie Chu-pej ale podporují závěry, že země záměrně zakrývala skutečný rozměr katastrofy.
Wu-chan je velkým transportním uzlem v Číně a v běžný den z tamního letiště mířilo do zahraničí na 3.500 cestujících, upozorňuje americký deník. Kritizuje, že zatímco čínská vláda se soustředila na maskování epidemie, virus se šířil.
Čína později trvala na tom, že virus má původ mimo její hranice, připomíná washingtonský server. Podotýká, že původ koronaviru je zásadní otázkou pro celý svět a vyšetřování ostatně již probíhá. "Ale pokud Čína nebyla upřímná a transparentní o počátku nákazy před rekem, lze jí věřit nyní?" táže se závěrem editorial.
Související
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Čína , Wu-chan
Aktuálně se děje
před 58 minutami
Revoluce v dopravě: První policejní kamera dokáže pomocí AI rozpoznat opilé řidiče
před 1 hodinou
Vědci ví, která nemoc by mohla způsobit další pandemii. Začala se neviditelně šířit
před 2 hodinami
Revoluce v medicíně: Schopnosti umělé inteligence doktory ohromily, odhalí rakovinu dříve než lékaři
před 2 hodinami
Vliv na extrémní počasí má i alkohol. Vědci zjistili, který je pro planetu nejbezpečnější
před 3 hodinami
Evropa bude jednat o míru. Lídři se sejdou se Zelenským a Ruttem
před 4 hodinami
Nejmocnější lidé Evropy: Putin skončil až třetí, nevyhrála ani von der Leyenová
před 5 hodinami
Dokáží povstalci vládnout Sýrii? Už teď čelí silné kritice
před 6 hodinami
Předpověď počasí na víkend: Zima ještě dva dny odolá, tvrdí meteorologové
včera
Princ William čelil dotěrnému Trumpovi. Prezident řekl, o čem se mluvilo
včera
Zákaz neviděli, i když je výrazný. Železničáři okomentovali incident v Zábřehu
včera
Lidem míří do schránek důležité oznámení. Jde o výši důchodů
včera
Český fotbal je bez etické komise. Členové nečekaně rezignovali, i kvůli Mynářovi
včera
Ženu z Rychnovska viní i z druhé vraždy miminka. Tělo ukryla už před lety
včera
Česko čeká každoroční revoluce na železnici. Začne platit nový jízdní řád
včera
Nešťastný pátek třináctého? V historii tomu tak někdy skutečně bylo
včera
Počasí o Vánocích je v nejistotě. Meteorologové řekli, co bude svátkům předcházet
včera
Trump je proti útokům Ukrajiny na ruském území. Zvažuje letecké údery na íránská jaderná zařízení
včera
Sýrie padla do rukou rebelů za pouhý týden. Proč se tamní armáda nebránila?
včera
Politici mají hotovo. Důchodovou reformu posvětil i prezident
včera
Evropa směřuje k jednotné obranné průmyslové základně. Klíčoví hráči? Německo a překvapivě Itálie
Německo-italská spolupráce v oblasti obrany se stává klíčovým krokem k vybudování sjednocené evropské obranné průmyslové základny, která je strategickou odpovědí na rostoucí globální napětí a požadavky na posílení kolektivní bezpečnosti. Ruská invaze na Ukrajinu znovu upozornila na zranitelnosti evropské obranné politiky a zdůraznila nutnost přehodnotit evropský přístup k obraně, včetně výrobních a akvizičních kapacit.
Zdroj: Libor Novák