Melbourne obnovuje karanténu. Covid-19 se šíří neudržitelným tempem, řekl premiér

Kvůli rostoucímu počtu případů covidu-19 se Austrálie rozhodla obnovit karanténní opatření pro druhé největší město v zemi, pětimiliónové Melbourne. Ve městě začne platit omezení pohybu pro obyvatele od půlnoci z dneška na středu (16:00 SELČ) a potrvá nejméně šest týdnů, informoval premiér australského státu Victoria Daniel Andrews.

"Počet případů nákazy přibývá neudržitelně rychlým tempem," řekl dnes Andrews na tiskové konferenci v Melbourne. Nejlidnatější australský stát Victoria zaznamenal v pondělí 191 nových případů nákazy, což je nejvíce od začátku pandemie. I pondělní nárůst o 127 nových případů byl rekordní.

Statement from the Premier on Stay at Home restrictions for metropolitan Melbourne and Mitchell Shire. pic.twitter.com/7tc3esHZnH

— Dan Andrews (@DanielAndrewsMP) July 7, 2020

Počínaje středou mají obyvatelé zůstat v místě svého bydliště, což znamená, že nemají odjíždět na víkendové domy či chaty. K opuštění hranic uzavřené metropolitní oblasti opravňují jen tři důvody - nákup potravin či dalších nezbytností, vyhledání lékařské péče nebo opatrování blízké osoby, a práce nebo studium, pokud není možné je provádět z domova, upřesnil Andrews.

Znovu se také zpřísňují pravidla pro podniky. Restaurace a kavárny se musí vrátit výhradně k poskytování jídla a nápojů s sebou. Zavřít musí všechny salóny krásy a další služby, stejně jako zábavní a kulturní střediska. A obnovený zákaz bude platit i pro společné sportování.

"Podívala jsem se ven z okna a nebyly tam žádné sestry, žádné dezinfekční týmy, žádné jídlo - jen spousta policistů," řekla v telefonickém rozhovoru tato 42letá matka dvou dětí. "Tohle není karanténa. To je kriminál."

Více než 3000 obyvatel devíti výškových obytných bloků v Melbourne je už čtvrtým dnem uzavřeno v nucené karanténě poté, co tu stoupl počet případů nemoci covid-19. Samotné Melbourne, které je hlavním městem státu Viktorie, se rozhodlo od půlnoci z dneška na středu obnovit řadu karanténních opatření včetně uzavření restaurací, kin či salónů krásy.

Viktorie, kde za poslední den přibylo rekordních 191 nakažených, uzavřela své hranice s Novým Jižním Walesem. To kontrastuje s uvolňováním omezení ve zbytku země, kde jsou nové případy nákazy převážně omezené na vracející se cestovatele, kteří si odbývají karanténu v hotelích.

Právě relativně volná pravidla společenského odstupu mezi ochrankou a lidmi v těchto karanténních hotelích v Melbourne je všeobecně pokládána za jednu z příčin nynějšího nárůstu nakažených.

K uzavřeným melbournským věžákům jsou nyní všechny přístupové cesty zablokované páskou. Stejně uzavřená jsou hřiště a sportovní ovály, zatímco je střeží desítky policistů, kteří pomáhají rozdělovat potravinové balíčky dodávané charitami. Dva policisté jsou v každém patře všech domů.

Amina Yussufová, Australanka somálského původu, která v jednom z těchto domů žije se svými sedmi dětmi, byla v šoku a utrpěla trauma, když jí policisté zabránili opustit dům, aby mohla nakoupit jídlo.

"Říkala jsem jim, že nepůjdu daleko, ale nepustili mě. "Bylo to opravdu šokující, byla jsem vyděšená a velmi zmatená. Ani nevím, jak to mám vlastně popsat," řekla agentuře Reuters.

Podle Evcinové měly úřady zařídit karanténu lépe. "Tahle budova není vhodná. Není tu dostatek prostoru, dostatek ventilace, žádný čerstvý vzduch, žádné slunce," řekla tato australská občanka kurdského původu.

Podobná náhlá a intenzivní uzávěra, jakou poprvé uplatnilo čínské město Wu-chan, je v Austrálii, která se pyšní občanskými právy a svobodami, bezprecedentní. Vlna kritiky se zvedla mimo jiné proto, že nejtvrdší opatření dopadla na jedny z nejchudších obyvatel Melbourne.

Vláda uvedla, že nebude před podobným uvalením karantény obyvatele předem varovat s ohledem na naléhavost situace. Výškové domy v této souvislosti přirovnala k "vertikálním výletním lodím".

Podle Sue Cunninghamové, ředitelky Červeného kříže ve státě Viktorie, je přítomnost tolika policistů děsivá pro kohokoli - natož pro obyvatele výškových domů, mezi nimiž je řada uprchlíků z jiných zemí. Červený kříž také podle ní zaznamenal zvýšený počet telefonátů lidí žádajících o pomoc. Byly mezi nimi i obyvatelé těchto domů, kteří si stěžovali, že jídlo, které dostávají od charity, nevyhovuje jejich stravovacím potřebám.

Matt Tilley z Potravinové banky státu Viktorie uvedl, že tato charita má mnoho zkušeností z dodávání potravinové pomoci po posledním létě, kdy pomáhala rodinám postiženým ničivými lesními požáry. "Naše balící linky pracují nepřetržitě," řekl. "Jedeme jako dobře namazaný stroj. Myslím, že letošní rok nám poskytl hodně příležitostí si to procvičit."

Související

Král Charles III.

Australanka se zřekla Karla III. jako krále. Podle paláce reagoval jako vždy

Buckinghamský palác po návratu krále Karla III. ze zahraniční cesty do Austrálie prozradil, jaká byla jeho reakce na vystoupení jedné z australských senátorek. Lidia Thorpeová dala Karlovi najevo, že není jejím králem. Oficiálně je přitom Austrálie nadále federální konstituční monarchií, panovník je v ní zastupován generálním guvernérem. 
Austrálie, ilustrační fotografie. Analýza

Historie se opakuje? Australané mohou odstartovat novou vlnu dekolonizace

Australský odpor britskému panovníkovi je symbolem definitivního ukončování evropské koloniální nadvlády. Existuje ještě řada zemí, které v zámoří mají své provincie a dosud se jich nevzdaly. Mocnosti jako Čína nebo Rusko pak vytvářejí moderní imperialismus, který je v podstatě totéž, jako imperialismus minulých století – jen jinak provedený. A Spojené státy jsou kapitola sama o sobě. 

Více souvisejících

Austrálie Melbourne Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy