V indické metropoli Dillí, v Bombaji, Haidarábádu, Kalkatě i v dalších velkých indických městech dnes znovu vyšly do ulic tisíce lidí na protest proti kontroverznímu novému zákonu o občanství. Norma umožní získat indické občanství nemuslimským obyvatelům, kteří do země přišli nelegálně z Pákistánu, Bangladéše a z Afghánistánu.
Střety demonstrantů s policisty si podle serveru BBC od čtvrtka vyžádaly už šest mrtvých. Indický premiér Naréndra Módí dnes vyzval občany ke klidu.
Návrh zákona o občanství, který je podle kritiků z náboženského hlediska diskriminační a ohrožuje sekulární charakter státu, předložila vláda vedená hinduistickými nacionalisty a premiérem Módím po jeho přesvědčivém vítězství v květnových volbách. Minulý týden normu schválil indický parlament.
This is the beginning of END & the End is not too far .The people of west #Bengal are cutting #India from #WestBengal . Railways tracks being burned & destroyed, buses are burned & roads between #India & #WestBengal are blocked.#India is on a track from #IndiaToEndia pic.twitter.com/v2q9qoYK7g
— himat (@himat35261317) December 15, 2019
V Dillí dnes zaplavily ulice tisíce studentů muslimské univerzity, kteří si stěžovali na policejní brutalitu a zatýkání svých kolegů. Stalo se tak po neklidné noci, během níž policisté vtrhli do univerzitních prostor, zasáhli slzným plynem proti studentům, kteří házeli kamení, a 35 lidí zatkli. Podle zpráv místních médií utrpělo při srážkách zranění 100 lidí. Demonstranti také zapálili nejméně tři autobusy a několik motocyklů.
V Kalkatě ve státě Bangla (Západní Bengálsko) se dnes zapojily desítky tisíc lidí do demonstrace vedené politickou stranou Západobengálský kongres Trinamúl, která státu vládne.
V severoindickém městě Lakhnaú ve státě Uttarpradéš policie uzavřela brány místní univerzity, aby z ní studenti nemohli vyjít a zúčastnit se protestu. Studenti na ně v odvetě házeli kamení.
Svědky zatím největších protestů byl v posledních dnech pohraniční stát Ásám, kde se místní obávají především toho, že v důsledku přijetí nového zákona o občanství zaplaví oblast migranti, připraví je o půdu a pracovní místa a změní místní kulturu a společnost.
Podle bezpečnostních zdrojů policisté od minulého týdne zastřelili při protestech v největším ásámském městě Guváhátí pět demonstrantů. Dalších 1500 lidí bylo zatčeno s obviněním z násilností, žhářství či vandalismu. Až do 22. prosince zůstanou v Ásámu zavřené školy, dál platí zákaz vycházení a blokován je také internet.
Indický premiér Módí se dnes na twitteru snažil obavy lidí rozptýlit. "Ujišťuji své indické spoluobčany, že zákon o občanství nebude mít negativní dopad na žádného občana Indie, ať je jakéhokoli vyznání. Je určen těm, kteří léta čelili pronásledování v zahraničí a nemají kam jinam jít, než do Indie," napsal Módí na twitteru a vyzval přitom k "míru, jednotě a bratrství".
This is the time to maintain peace, unity and brotherhood. It is my appeal to everyone to stay away from any sort of rumour mongering and falsehoods.
— Narendra Modi (@narendramodi) December 16, 2019
Podle agentury Reuters by na indické občanství měli mít právo na základě nového zákona hinduisté, buddhisté, křesťané a vyznavači dalších náboženství vyjma islámu, kteří do Indie přišli nezákonně ze tří velkých sousedních muslimských zemí - Pákistánu, Bangladéše a z Afghánistánu. Podle indické vlády totiž nemuslimové čelí v těchto zemích pronásledování.
Indické občanství by tito lidé mohli získat po šesti letech pobytu v Indii, píše BBC. Zákony dosud zakazovaly udělit občanství těm imigrantům, kteří vstoupili do země ilegálně.
Související
Politico: EU skrze Indii financuje Putinovu válku. A sama o tom možná ani neví
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
Indie , Naréndra Módí (indický premiér) , Muslimové
Aktuálně se děje
včera
Tragický rok letecké dopravy: Umírali obyčejní lidé, prezidenti i známé osobnosti
včera
Ke smrti Liama Paynea podle policie přispělo pět lidí. Čelí obvinění
včera
Důchody od pošťáka zdraží. Ministerstva se dohodla na výrazném zvýšení poplatku
Aktualizováno včera
Fico ostře kritizuje roli EU ve sporu Bratislavy s Kyjevem ohledně ruského plynu
včera
České dráhy se připravují na přelom roku. V úterý bude klid, pak se zájem zvýší
včera
Carter byl oddaným služebníkem a velkou inspirací, napsal Karel III.
včera
Charakter počasí se v týdnu změní. Meteorologové popsali, jak se to projeví
včera
Z vánočního požáru chatky v Ostravě se stal dvojnásobný pokus o vraždu
včera
Čtvrtá tragédie za deset let. V Egyptě opět útočil žralok
včera
Jižní Korea se vyrovnává s leteckou katastrofou. Aerolinky čeká zevrubná kontrola
včera
Aktuální počasí: Česko nadále trápí námraza. Varování platí i na Silvestra
včera
Skutečný státník a hlas míru, vzpomíná Lipavský na zesnulého Cartera
včera
Zvládne Ukrajina další rok války? Trump je nadějí i důvodem k obavám
včera
Obchody na Silvestra a Nový rok. Dnes platí běžná otevírací doba letos naposledy
včera
Dvojnásobná vražda v rodině na Teplicku: Duševní zdraví podezřelého budí pochyby
včera
Carter ztělesňoval základní hodnoty a sloužil ostatním, vzpomínají prezidenti
včera
Předpověď počasí na příští víkend: Dorazí sněžení i silné mrazy
29. prosince 2024 22:35
Zemřel bývalý americký prezident a nositel Nobelovy ceny Jimmy Carter
29. prosince 2024 21:44
Žralok v Egyptě zabil turistu. Další skončil po útoku v nemocnici
29. prosince 2024 21:08
Zoran Milanović zřejmě vyhrál prezidentské volby v Chorvatsku už v prvním kole
Chorvatský prezident Zoran Milanović dosáhl významného vítězství v nedělních prezidentských volbách, kdy podle předběžných údajů získal nadpoloviční většinu hlasů již v prvním kole.
Zdroj: Libor Novák