Na náměstí v Almaty dorazily obrněné transportéry. Podle policie byly "zlikvidovány" desítky útočníků

V největším kazašském městě Almaty byly "zlikvidovány" desítky lidí, kteří v noci na dnešek zaútočili na administrativní budovy. Informovala o tom v televizi policejní mluvčí, kterou citovala agentura TASS. Mluvčí neupřesnila, co má výrazem "zlikvidovat" na mysli. V Almaty třetím dnem stovky lidí protestují proti vládě, dříve bylo podle agentury Reuters na hlavním náměstí slyšet střelbu. Policejní mluvčí prohlásila, že pokračuje "protiteroristická operace" a lidé by neměli vycházet ven.

"Desítky útočníků byly zlikvidovány a jejich totožnost zjišťujeme," uvedla mluvčí, podle které se výtržníci mimo jiné pokusili proniknout do policejních budov ve městě.

Kazašské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že při nepokojích v zemi bylo zraněno přes 1000 lidí, z nichž téměř 400 musely být hospitalizovány.

V Almaty podle státní televize při nepokojích přišlo o život 12 policistů. O případných obětech na straně demonstrujících kazašské úřady neinformují. 

Při srážkách v Almaty utrpělo zranění 353 příslušníků pořádkových sil, 12 z nich zahynulo. Jednomu ze zabitých policistů odřízli hlavu. "Svědčí to o teroristickém a extremistickém charakteru banditských uskupení," uvedla podle TASS televizní stanice Chabar-24 s odvoláním na komuniké policejního velitelství.

Ministerstvo vnitra ve středu uvedlo, že během nepokojů v několika regionech země zemřelo osm členů bezpečnostních složek a dalších 317 jich utrpělo zranění.

Na hlavní náměstí v Almaty vjely obrněné transportéry

Na hlavní náměstí v kazašském největším městě Almaty, kde třetím dnem stovky lidí protestují proti vládě, vjelo několik obrněných transportérů, informují zpravodajové agentury Reuters. Na místě jsou desítky vojáků. Když se přiblížili k davu, bylo slyšet střelbu, podle ruskojazyčné verze BBC byla intenzivní.

Ve středu úřady v Almaty oznámily, že bezpečnostní složky zahájily "protiteroristickou operaci".

Kazachstán, největší a nebohatší ze středoasijských zemí zažívá nejhorší protesty za posledních nejméně deset let. Prezident Kasym-Žomart Tokajev z chaosu v zemi obvinil "provokatéry z domova i ze zahraničí".

Nepokoje propukly v neděli ve městě Žanaozen den po zrušení cenového stropu na zkapalněný ropný plyn (LPG), jehož ceny se pak zdvojnásobily. Následně se demonstrace rozšířily do dalších měst. Nepokoje vedly ve středu k odvolání vlády prezidentem Tokajevem, který novému přechodnému kabinetu nařídil, aby usměrnil ceny paliv stejně jako ostatního "společensky významného" zboží. Ve středu Tokajev kromě jiného požádal o pomoc s potlačením nepokojů šéfy vlád a států Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB). Tato vojenská aliance několika postsovětských republik v čele s Ruskem jeho žádosti vyhověla a pozdě ve středu večer SEČ odsouhlasila, že do Kazachstánu pošle na omezenou dobu mírové jednotky.

V kazašském Almaty nefunguje internet, provoz přerušily banky a burza

V největším kazašském městě Almaty znovu nefunguje internet a mobilní sítě, uvedla dnes agentura TASS. Ve středu tamní úřady oznámily, že bezpečnostní složky zahájily "protiteroristickou operaci". Mluvčí Kazašské národní banky dnes informoval, že provoz přerušují všechny banky v zemi kromě té centrální a i burza. Kazachstán v posledních dnech zachvátily nejhorší nepokoje za nejméně deset let.

Zpravodaj TASS informoval, že v současnosti internet nefunguje v celém Kazachstánu, v Almaty nefungují sítě pro mobilní telefony a internetové stránky úřadů také nejdou otevřít. Telefonní síť i internet nebyly v tomto městě dostupné po většinu dne ve středu, k večeru zase fungovat začaly, což se ovšem v noci na dnešek změnilo.

Mluvčí centrální banky Olžas Ramazanov podle TASS řekl, že "vzhledem k protiteroristickým operacím ..., k dočasnému přerušení internetu a v zájmu ochrany zdraví a života zaměstnanců a klientů (bank) příslušné orgány informují o dočasném zastavení činnosti všech finančních organizací". Bankovní instituce podle Ramazanova přerušují provoz zatím pouze pro dnešek.

Související

Více souvisejících

kazachstán

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy