Nejasný původ pandemie. Čínská neochota živí podezření, zní z Washingtonu

NÁZOR - Společné hledání původu nového koronaviru vedené Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a Čínou uvázlo v temné propasti a nepřináší světlo, konstatuje editorial serveru Washington Post. Prestižní americký deník připomíná, že závěrečná zpráva sice nabízí teorie, jakou cestou se patogen přenesl ze zvířat na člověka, ale žádný z tisíců prověřovaných zvířecích druhů nebyl pozitivně testován právě na přítomnost viru SARS-CoV-2.

Mimořádně důležitá odpověď

Vyšetřovatelé neprovedli forenzní testy možnosti, že virus unikl z laboratoře, kritizuje americký server. Deklaruje, že původ pandemie tak nadále zůstává nejasný, ačkoliv nalezení odpovědi je mimořádně důležité, byť těžké.

"Celé konání zastiňuje nepřiznaná síla čínské státostrany určit výsledek," píše washingtonský deník. Připomíná, že Peking tvrdě odmítá, že virus mohl uniknout z wuchanského virologického ústavu, kde probíhaly riskantní pokusy typu "přidání funkce" na netopýřích koronavirech. Ty zahrnovaly - jak editorial poukazuje - i úpravu virových genomů, která jim dávala nové vlastnosti, včetně schopnosti napadat plicní buňky laboratorních myší, které byly geneticky upraveny tak, aby reagovaly podobně jako ty lidské.   

Podle zprávy Číny a WHO byly během návštěvy vyšetřovatelů ve zmíněném ústavu dne 3. února "ředitelem laboratoře kategoricky vyvráceny zvěsti o laboratorním úniku", uvádí Washington Post. Odkazuje na ředitelova slova, že laboratoř během tří let zpracovala na 13 tisíc virových vzorků a nikdy nebyla hlášena jediná nákaza, navíc veškerý personál byl testován s negativním výsledkem.

Člen týmu WHO, australský lékař Dominic Dwyer, v úterý médiím sdělil, že vyšetřovatelé byli spokojení a v ústavu nenarazili na žádný zjevný důkaz problému, připouští renomovaný server. Zároveň vyzdvihuje Dwyerovo přiznání, že tým neprováděl forenzní šetření ohledně možného laboratorního úniku.

"Povolí jej nyní Čína?" táže se americký deník. Deklaruje, že čínská neochota pouze živí podezření, že je co skrývat.

Žádná obviňovací hra

Společné vyšetřování, které probíhalo po 28 dní v lednu a únoru za účasti sedmnácti čínských a sedmnácti mezinárodních vědců, narazilo na mnoho frustrujících neznámých, konstatuje prestižní server. Poukazuje, že při pátrání po prvotních případech nákazy ve Wu-chanu prověřilo 233 zdravotnických zařízení přes 76 tisíc záznamů o respiračních onemocněních z října a listopadu 2019, přičemž bylo identifikováno 92 případů, které mohl způsobit SARS-CoV-2. V té době se ale netestovalo, upozorňuje editorial.

Prověřován byl také wuchanský "mokrý trh", kde se prodávaly mořské plody a divoká zvířata, ale závěrečná zpráva tvrdí, že o jeho roli v nákaze nelze učinit "žádný zřetelný závěr", jelikož byly evidovány případy nemoci covid-19 i bez jakékoliv spojitosti s tímto místem, uvádí americký deník. Zmiňuje závěr, že virový genom a epidemiologická data neprokázaly žádný zjevný klastr související se syrovým masem či divokými zvířaty.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Při rozsáhlém testování živočišných produktů  na trhu Chua-nan nebyly nalezeny žádné důkazy o zvířecí nákaze," cituje editorial zprávu WHO. Dodává, že celkem bylo shromážděno na 80 tisíc vzorků z divokých i hospodářských zvířat z jednatřiceti čínských provincií a žádný z nich nebyl pozitivně testován na přítomnost viru, ať již pocházel z doby před, či naopak po vypuknutí pandemie.

Čínští i mezinárodní vědci z WHO trvají na tom, že nejpravděpodobnější cesto viru byl přenos ze zvířat na člověka, ať již přímo, nebo skrze jiného zvířecího mezihostitele, konstatuje renomovaný server. Přiznává, že zmínění odborníci označují laboratorní únik za "extrémně nepravděpodobnou" variantu.

Na druhou stranu generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus se závěry týmu nesouhlasí a prohlašuje, že možnost laboratorního úniku je nutné dále prověřit, vyzdvihuje vlivný deník. Připomíná, že podle Ghebreyesuse zůstávají na stole všechny hypotézy a on sám je připraven vyslat specialisty k dalšímu šetření.

"Čína má odpovědnost otevřít své dveře. Nejde o obviňovací hru, ale o zásadní vyšetřování příčin této pandemie, aby se snížila možnost další," uzavírá Washington Post.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Čína WHO (Světová zdravotnická organizace) Wu-chan

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Syrští rebelové v Aleppu

Jak povstalci za pouhý týden ovládli Sýrii? Přehled den po dni

Povstalecké síly v Sýrii během pouhého týdne zcela proměnily situaci v zemi a svrhly režim prezidenta Bašára al-Asada, který vládl pevnou rukou více než padesát let. Útoky, koordinované především islamistickou skupinou Hay'at Tahrir al-Šám (HTS), postupovaly rychlostí, která šokovala svět, a zahrnovaly obsazení vojenských základen, osvobození vězňů a dobytí klíčových měst včetně hlavního města Damašku.

před 2 hodinami

Bašár al-Asad se svou ženou

Odstraněním Asada občanská válka neskončila, dostala spíš nový impulz, řekl pro EZ bezpečnostní expert

Pád režimu Bašára Asada v Sýrii výrazně oslabuje vliv Ruska na Blízkém východě, zatímco posiluje jeho regionálního rivala Turecko. Dosavadní rebelové budou čelit výzvám v řízení země, kterou může nakonec čekat scénář Libye či Afghánistánu. Situaci navíc komplikují mezinárodní aktéři, což podle bezpečnostního experta Jana Krause z brněnské Masarykovy univerzity Sýrii i celý region paralyzuje na dlouhé roky.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml v otázce Asada mlčí. Peskov přiznal, že jeho pád Rusko překvapil

Kreml nadále mlčí ohledně současného pobytu svrženého syrského prezidenta Bašára al-Asada. Podle CNN se tím potvrzuje, že rozhodnutí o udělení azylu mohlo být učiněno pouze Vladimirem Putinem. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí uvedl, že „v tuto chvíli nemáme co říct ohledně Asadova pobytu,“ čímž se vyhnul jasnému stanovisku.

před 3 hodinami

Věznice

Syrští povstalci dobyli "lidská jatka". V Asadově brutální věznici hledají podzemní cely

Po pádu režimu Bašára Asada a obsazení Damašku syrskými rebely pokračuje zoufalé pátrání po pohřešovaných Syřanech, kteří byli vězněni v nechvalně známé vojenské věznici Saydnaya, označované Amnesty International jako „lidská jatka“. Rebelové, kteří zařízení dobyli o víkendu, osvobodili tisíce zadržených, avšak přetrvávají spekulace, že by ve věznici mohly být další skryté cely.

před 4 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Zelenskyj zveřejnil ukrajinské ztráty ve válce s Ruskem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle BBC uvedl, že od začátku plnohodnotné invaze Ruska na Ukrajinu zahynulo přibližně 43 000 ukrajinských vojáků. Toto číslo představuje výrazný nárůst oproti únoru tohoto roku, kdy Zelenskyj uvedl, že počet padlých byl 31 000. Kromě toho prezident informoval, že bylo evidováno 370 000 zranění, přičemž některá z nich zahrnovala opakovaná zranění stejného vojáka nebo méně závažné případy.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Svět vysychá. Počasí mění Zemi k nepoznání, zjistili vědci

Zpráva vědců pod záštitou OSN varuje, že suché oblasti nyní tvoří 40 % povrchu Země (s výjimkou Antarktidy). Tento alarmující trend se odráží v trvalé přeměně rozsáhlých území – velikostí odpovídajících oblasti o třetinu větší než Indie – z vlhkého klimatu na suché. Výsledkem je dramatický pokles zemědělské produktivity a ohrožení milionů lidí po celém světě.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Bašár Asad se sešel s Vladimirem Putinem (21.11.2017).

Putinova intervence v Sýrii je v troskách. Ruská propaganda hází vinu na Asadovu armádu

Pád režimu Bašára Asada je nejen historickým zlomem pro Sýrii, ale také vážnou ranou prestiži Ruska. Po téměř desetiletí právě ruská vojenská síla držela syrského prezidenta u moci, ale během několika dramatických dní se situace zcela obrátila. Damašek padl, Asad byl sesazen a podle zpráv odletěl do Moskvy, kde mu bylo uděleno azyl na „humanitárních základech“.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Dohoda s Putinem o Ukrajině? Expert vysvětlil, proč je to absolutní nesmysl

Dohody s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, které by nezahrnovaly úplné obnovení ukrajinských hranic, nemají smysl. Pro server National Interest to uvedl Frederick Starr, předseda Centrálního asijsko-kavkazského institutu a významný členem Eurasijského oddělení Americké rady pro zahraniční politiku (American Foreign Policy Council). 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Sýrie, ilustrační foto

Jak se mění život v Sýrii po pádu Asada? Lidé pláčou i slaví

Ulice Damašku zažily v posledních hodinách obrovský převrat. Po více než padesáti letech autoritářské vlády rodiny al-Asadů se město ocitlo bez prezidenta a režimu, který ho dlouho ovládal. Tato historická změna přišla náhle a její dopady jsou zatím nejasné, což vyvolává jak obrovské nadšení, tak nejistotu mezi obyvateli.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

Palác prozradil, o čem princ William hovořil s Donaldem Trumpem

Princ William v sobotu reprezentoval Velkou Británii na znovuotevření katedrály Notre-Dame v Paříži, kde se setkal se světovými státníky. Jedním z nich byl zvolený americký prezident Donald Trump. Oba muži během schůzky řešili speciální vztah mezi svými zeměmi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy