Nejasný původ pandemie. Čínská neochota živí podezření, zní z Washingtonu

NÁZOR - Společné hledání původu nového koronaviru vedené Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a Čínou uvázlo v temné propasti a nepřináší světlo, konstatuje editorial serveru Washington Post. Prestižní americký deník připomíná, že závěrečná zpráva sice nabízí teorie, jakou cestou se patogen přenesl ze zvířat na člověka, ale žádný z tisíců prověřovaných zvířecích druhů nebyl pozitivně testován právě na přítomnost viru SARS-CoV-2.

Mimořádně důležitá odpověď

Vyšetřovatelé neprovedli forenzní testy možnosti, že virus unikl z laboratoře, kritizuje americký server. Deklaruje, že původ pandemie tak nadále zůstává nejasný, ačkoliv nalezení odpovědi je mimořádně důležité, byť těžké.

"Celé konání zastiňuje nepřiznaná síla čínské státostrany určit výsledek," píše washingtonský deník. Připomíná, že Peking tvrdě odmítá, že virus mohl uniknout z wuchanského virologického ústavu, kde probíhaly riskantní pokusy typu "přidání funkce" na netopýřích koronavirech. Ty zahrnovaly - jak editorial poukazuje - i úpravu virových genomů, která jim dávala nové vlastnosti, včetně schopnosti napadat plicní buňky laboratorních myší, které byly geneticky upraveny tak, aby reagovaly podobně jako ty lidské.   

Podle zprávy Číny a WHO byly během návštěvy vyšetřovatelů ve zmíněném ústavu dne 3. února "ředitelem laboratoře kategoricky vyvráceny zvěsti o laboratorním úniku", uvádí Washington Post. Odkazuje na ředitelova slova, že laboratoř během tří let zpracovala na 13 tisíc virových vzorků a nikdy nebyla hlášena jediná nákaza, navíc veškerý personál byl testován s negativním výsledkem.

Člen týmu WHO, australský lékař Dominic Dwyer, v úterý médiím sdělil, že vyšetřovatelé byli spokojení a v ústavu nenarazili na žádný zjevný důkaz problému, připouští renomovaný server. Zároveň vyzdvihuje Dwyerovo přiznání, že tým neprováděl forenzní šetření ohledně možného laboratorního úniku.

"Povolí jej nyní Čína?" táže se americký deník. Deklaruje, že čínská neochota pouze živí podezření, že je co skrývat.

Žádná obviňovací hra

Společné vyšetřování, které probíhalo po 28 dní v lednu a únoru za účasti sedmnácti čínských a sedmnácti mezinárodních vědců, narazilo na mnoho frustrujících neznámých, konstatuje prestižní server. Poukazuje, že při pátrání po prvotních případech nákazy ve Wu-chanu prověřilo 233 zdravotnických zařízení přes 76 tisíc záznamů o respiračních onemocněních z října a listopadu 2019, přičemž bylo identifikováno 92 případů, které mohl způsobit SARS-CoV-2. V té době se ale netestovalo, upozorňuje editorial.

Prověřován byl také wuchanský "mokrý trh", kde se prodávaly mořské plody a divoká zvířata, ale závěrečná zpráva tvrdí, že o jeho roli v nákaze nelze učinit "žádný zřetelný závěr", jelikož byly evidovány případy nemoci covid-19 i bez jakékoliv spojitosti s tímto místem, uvádí americký deník. Zmiňuje závěr, že virový genom a epidemiologická data neprokázaly žádný zjevný klastr související se syrovým masem či divokými zvířaty.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Při rozsáhlém testování živočišných produktů  na trhu Chua-nan nebyly nalezeny žádné důkazy o zvířecí nákaze," cituje editorial zprávu WHO. Dodává, že celkem bylo shromážděno na 80 tisíc vzorků z divokých i hospodářských zvířat z jednatřiceti čínských provincií a žádný z nich nebyl pozitivně testován na přítomnost viru, ať již pocházel z doby před, či naopak po vypuknutí pandemie.

Čínští i mezinárodní vědci z WHO trvají na tom, že nejpravděpodobnější cesto viru byl přenos ze zvířat na člověka, ať již přímo, nebo skrze jiného zvířecího mezihostitele, konstatuje renomovaný server. Přiznává, že zmínění odborníci označují laboratorní únik za "extrémně nepravděpodobnou" variantu.

Na druhou stranu generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus se závěry týmu nesouhlasí a prohlašuje, že možnost laboratorního úniku je nutné dále prověřit, vyzdvihuje vlivný deník. Připomíná, že podle Ghebreyesuse zůstávají na stole všechny hypotézy a on sám je připraven vyslat specialisty k dalšímu šetření.

"Čína má odpovědnost otevřít své dveře. Nejde o obviňovací hru, ale o zásadní vyšetřování příčin této pandemie, aby se snížila možnost další," uzavírá Washington Post.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Čína WHO (Světová zdravotnická organizace) Wu-chan

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

včera

Královská rodina v Sandringhamu: Král, královna, William a Kate navštěvují bohoslužbu na Štědrý den Prohlédněte si galerii

Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu

Velká Británie na Boží hod vánoční bedlivě sleduje kroky členů královské rodiny. Král Karel III. či princ William se dnes zúčastnili bohoslužby v kostele svaté Máří Magdalény v Sandringhamu v hrabství Norfolk. Na královském sídle v Sandringhamu se rodina pravidelně schází každé Vánoce. 

Aktualizováno včera

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek s téměř sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Kazašské úřady informovaly o 38 obětech neštěstí. Zbylých 31 osob na palubě přežilo. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou

Britský král Karel III. ve svém vánočním projevu překvapil neobvyklou otevřeností, když se svěřil s osobním bojem proti rakovině, který letos sdílel s princeznou Kate. Vyjádřil hlubokou vděčnost zdravotníkům za jejich péči a podporu, která jim dodala sílu v těžkých chvílích.

včera

Robert Fico

Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty

Na Slovensku během Vánoc ožila kauza nahrávek tajných setkání na lesní chatě, jichž se účastnil i současný premiér Robert Fico (Smer-SD). Skupina žen se rozhodla nahrávky zveřejnit, upozornil web aktuality.sk. Fico už před třemi lety tvrdil, že na záznamech není nic zajímavého. 

včera

včera

včera

Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž

Elektrická síť mezi Finskem a Estonskem přes podmořské spojení Estlink 2 je v tuto chvíli přerušena. Informoval o tom server Yle. Zodpovědná společnost Fingrid v prohlášení uvedla, že příčina poruchy je předmětem vyšetřování. Nelze přitom vyloučit sabotáž. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy