Nejen mladá generace. Protesty v Hongkongu podporují i starší lidé, ale jinak

Víkendové místní volby v Hongkongu ukázaly, že hnutí za demokratické reformy má mezi občany silnou podporu. Prodemokratičtí kandidáti získali v hlasování 388 ze 452 křesel v místních radách, které doposud ovládali politici blízcí centrální čínské vládě. Atmosféra v Hongkongu se teď opravdu změnila, říká Čech Nikola Dočekal, který na tomto poloautonomním čínském území delší dobu žije a pracuje.

Od června vycházejí obyvatelé Hongkongu pravidelně do ulic protestovat proti vládě správkyně Carrie Lamové. "Ačkoli jsou na demonstracích vidět převážně lidé mladší třiceti let, neznamená to, že by ti starší měli jiný názor. Jen vyjadřují podporu jinak. Na sociálních sítích, nákupem jídla či vody, svezením autem zadarmo nebo třeba zatleskáním, když procházejí kolem nějaké protestní akce," uvedl v rozhovoru s ČTK Dočekal.

"Poslední dva týdny se konaly protesty i o přestávkách na oběd v centrální obchodní čtvrti, kde bylo vidět spoustu úředníků, doktorů či právníků podporujících protest. A v pondělí po volbách lidé o obědové pauze slavili," dodal.

Silná atmosféra podle něj vládla na polytechnické univerzitě v Hongkongu, kterou tento měsíc okupovala na protest proti hongkongské vládě asi tisícovka mladých lidí. Policie nakonec kampus obklíčila a lidi, kteří vycházeli ven, postupně pozatýkala.

"Spousty studentů proměnily kampus v domov pro lidi se stejným cílem. Ve sportovních halách byly hromady oblečení, spacáků, plynových masek a jídla; každý přinesl trochu něčeho. Kuchaři z blízkých restaurací přišli a vařili v kantýně jídlo zdarma pro všechny, co byli na univerzitě uzavření," vylíčil Nikola Dočekal.

Mnoho mladých lidí se také angažovalo v předvolební kampani prodemokratických kandidátů a podle Dočekala zřejmě i to přispělo k tak velkému úspěchu opozičního tábora. "Spousta mladých lidí, které znám, pomáhala v ulicích prodemokratickým kandidátům, chodili s transparenty, provolávali hesla. Propekingští kandidáti měli naproti tomu najatých spoustu důchodců, z nichž moc nadšení a energie nesálalo. Jen tak postávali či posedávali v ulicích a bylo vidět, že to dělají pro výplatu," uvedl Dočekal.

"Volební účast byla nakonec dvojnásobná ve srovnání s volbami před čtyřmi lety. A mnoho mladých prodemokratických kandidátů, kteří vstoupili do politiky poprvé, ihned zvítězilo nad lidmi, co ve svém okrsku působili 15 až 20 let," připomněl český obyvatel města. Místní rady sice nemají velkou reálnou moc, volby však byly po pětiměsíčních masových protivládních protestech považovány za neoficiální referendum o vládě hongkongské správkyně Carrie Lamové a demokratických reformách, které prosazují demonstranti.

Nikola Dočekal se demonstrací účastnil hlavně ze začátku, kdy byly oficiálně pořádané a povolené policií. To už se podle něj nestává. "Policie žádná shromáždění nepovoluje, a tak protesty mají tendenci být menší a náhodnější. Ani zprávy o demonstracích se přes sociální sítě už moc veřejně nepublikují, protože policie má spoustu agentů, kteří se snaží sociální skupiny na internetu infiltrovat a získat potřebné informace," uvedl Dočekal.

V posledních týdnech protivládní demonstrace v Hongkongu podle médií pravidelně přerůstaly v násilné střety mezi radikálními protestujícími vyzbrojenými kameny a zápalnými láhvemi a policisty zasahujícími slzným plynem, pepřovým sprejem, gumovými projektily či obušky. Dočekal sám svědkem násilností ze strany demonstrantů nebyl. Viděl pouze vandalské útoky mířené na obchody, které veřejně vyjádřily podporu Pekingu. Vždy se podle něj jednalo o iniciativu několika jedinců. "Obrovský dav lidí s transparenty prochází ulicí a jeden dva lidé něco rozbijí," popsal.

Zákroky policie označuje Dočekal za mnohdy nevybíravé. "V kanceláři, doma i venku na večeři nás opakovaně zastihl slzný plyn. Viděl jsem také několikrát náhodná zatčení," řekl.

Veřejného vojenského zákroku Číny, pod jejíž správu se někdejší britská kolonie Hongkong vrátila v roce 1997, se prý lidé v Hongkongu neobávají. "Hongkong je stále příliš cenný a Čína by tím jen přilila olej do ohně. Lidé se spíš obávají čínské armády přestrojené za hongkongskou policii, skrytých přesunů vězňů do Číny a podobných utajených akcí," uvedl Dočekal.

Související

Hongkong

V Hongkongu zatkli 47 prodemokratických aktivistů

Policie v Hongkongu zatkla 47 prodemokratických aktivistů kvůli údajnému "spiknutí za účelem rozvracení země". Jedná se o dosud největší zatýkání za jediný den na základě bezpečnostního zákona, který loni prosadila Čína, píše agentura AFP.

Více souvisejících

demonstrace v Hongkongu Hongkong Čína

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 57 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

včera

včera

včera

Nicholas Winton se narodil před 115 lety. Zachránil stovky židovských dětí před nacisty

Dne 19. května 2024 je tomu přesně 115 let, co se narodil Nicholas Winton. Zapsal se do dějin jako zachránce více než šesti stovek židovských dětí, které před druhou světovou válkou nechal odvézt z Československa do Anglie. O svém bohulibém činu nikdy veřejně nemluvil, přišlo se na něj až po mnoha letech náhodou.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy