Nejen mladá generace. Protesty v Hongkongu podporují i starší lidé, ale jinak

Víkendové místní volby v Hongkongu ukázaly, že hnutí za demokratické reformy má mezi občany silnou podporu. Prodemokratičtí kandidáti získali v hlasování 388 ze 452 křesel v místních radách, které doposud ovládali politici blízcí centrální čínské vládě. Atmosféra v Hongkongu se teď opravdu změnila, říká Čech Nikola Dočekal, který na tomto poloautonomním čínském území delší dobu žije a pracuje.

Od června vycházejí obyvatelé Hongkongu pravidelně do ulic protestovat proti vládě správkyně Carrie Lamové. "Ačkoli jsou na demonstracích vidět převážně lidé mladší třiceti let, neznamená to, že by ti starší měli jiný názor. Jen vyjadřují podporu jinak. Na sociálních sítích, nákupem jídla či vody, svezením autem zadarmo nebo třeba zatleskáním, když procházejí kolem nějaké protestní akce," uvedl v rozhovoru s ČTK Dočekal.

"Poslední dva týdny se konaly protesty i o přestávkách na oběd v centrální obchodní čtvrti, kde bylo vidět spoustu úředníků, doktorů či právníků podporujících protest. A v pondělí po volbách lidé o obědové pauze slavili," dodal.

Silná atmosféra podle něj vládla na polytechnické univerzitě v Hongkongu, kterou tento měsíc okupovala na protest proti hongkongské vládě asi tisícovka mladých lidí. Policie nakonec kampus obklíčila a lidi, kteří vycházeli ven, postupně pozatýkala.

"Spousty studentů proměnily kampus v domov pro lidi se stejným cílem. Ve sportovních halách byly hromady oblečení, spacáků, plynových masek a jídla; každý přinesl trochu něčeho. Kuchaři z blízkých restaurací přišli a vařili v kantýně jídlo zdarma pro všechny, co byli na univerzitě uzavření," vylíčil Nikola Dočekal.

Mnoho mladých lidí se také angažovalo v předvolební kampani prodemokratických kandidátů a podle Dočekala zřejmě i to přispělo k tak velkému úspěchu opozičního tábora. "Spousta mladých lidí, které znám, pomáhala v ulicích prodemokratickým kandidátům, chodili s transparenty, provolávali hesla. Propekingští kandidáti měli naproti tomu najatých spoustu důchodců, z nichž moc nadšení a energie nesálalo. Jen tak postávali či posedávali v ulicích a bylo vidět, že to dělají pro výplatu," uvedl Dočekal.

"Volební účast byla nakonec dvojnásobná ve srovnání s volbami před čtyřmi lety. A mnoho mladých prodemokratických kandidátů, kteří vstoupili do politiky poprvé, ihned zvítězilo nad lidmi, co ve svém okrsku působili 15 až 20 let," připomněl český obyvatel města. Místní rady sice nemají velkou reálnou moc, volby však byly po pětiměsíčních masových protivládních protestech považovány za neoficiální referendum o vládě hongkongské správkyně Carrie Lamové a demokratických reformách, které prosazují demonstranti.

Nikola Dočekal se demonstrací účastnil hlavně ze začátku, kdy byly oficiálně pořádané a povolené policií. To už se podle něj nestává. "Policie žádná shromáždění nepovoluje, a tak protesty mají tendenci být menší a náhodnější. Ani zprávy o demonstracích se přes sociální sítě už moc veřejně nepublikují, protože policie má spoustu agentů, kteří se snaží sociální skupiny na internetu infiltrovat a získat potřebné informace," uvedl Dočekal.

V posledních týdnech protivládní demonstrace v Hongkongu podle médií pravidelně přerůstaly v násilné střety mezi radikálními protestujícími vyzbrojenými kameny a zápalnými láhvemi a policisty zasahujícími slzným plynem, pepřovým sprejem, gumovými projektily či obušky. Dočekal sám svědkem násilností ze strany demonstrantů nebyl. Viděl pouze vandalské útoky mířené na obchody, které veřejně vyjádřily podporu Pekingu. Vždy se podle něj jednalo o iniciativu několika jedinců. "Obrovský dav lidí s transparenty prochází ulicí a jeden dva lidé něco rozbijí," popsal.

Zákroky policie označuje Dočekal za mnohdy nevybíravé. "V kanceláři, doma i venku na večeři nás opakovaně zastihl slzný plyn. Viděl jsem také několikrát náhodná zatčení," řekl.

Veřejného vojenského zákroku Číny, pod jejíž správu se někdejší britská kolonie Hongkong vrátila v roce 1997, se prý lidé v Hongkongu neobávají. "Hongkong je stále příliš cenný a Čína by tím jen přilila olej do ohně. Lidé se spíš obávají čínské armády přestrojené za hongkongskou policii, skrytých přesunů vězňů do Číny a podobných utajených akcí," uvedl Dočekal.

Související

Hongkong

V Hongkongu zatkli 47 prodemokratických aktivistů

Policie v Hongkongu zatkla 47 prodemokratických aktivistů kvůli údajnému "spiknutí za účelem rozvracení země". Jedná se o dosud největší zatýkání za jediný den na základě bezpečnostního zákona, který loni prosadila Čína, píše agentura AFP.

Více souvisejících

demonstrace v Hongkongu Hongkong Čína

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 42 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 50 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy