Nejen opium. Afghánistán se stává i předním výrobcem pervitinu, píše BBC

Pod rušným mostem v afghánské metropoli Kábulu žije mezi hromadami odpadků a potokem se špinavou vodou komunita drogově závislých bezdomovců. Mnoho z nich v posledních letech přešlo z heroinu na pervitin, jehož výrobu v zemi usnadňuje divoce rostoucí keřovitá rostlina, uvedla britská vysílací společnost BBC.

"Toto není místo pro lidskou bytost. Není vhodné ani pro psa," říká osmačtyřicetiletý Chudadád, který je závislý na heroinu a pervitinu - známém též jako metamfetamin - posledních pět let. Heroin je už dlouho problémem v Kábulu, nyní ale mnoho narkomanů přechází na pervitin, který je levnější, byť stejně nebezpečnou drogou.

"Když jsem začínal s drogami, pervitin nebyl příliš běžný," dodává Chudadád. "Ale v posledních pár letech ho začíná brát čím dál více lidí."

Nová zpráva Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) varuje, že Afghánistán se stává významným světovým výrobcem pervitinu. Ze zdejších makových polí již dnes pochází většina světové produkce heroinu, přičemž EMCDDA upozorňuje, že z pervitinu se tu může stát stejně tak velký byznys.

Rozmach této drogy je důsledek jednoho zjištění výrobců drog, a sice že rostlinu chvojník, který v částech Afghánistánu roste zcela volně, lze použít na výrobu klíčové ingredience pervitinu - látky efedrin.

"Zjištění, že se pervitin dá vyrábět z rostliny divoce rostoucí v horách, zcela změnilo pravidla hry," říká David Mansfield, odborník na výrobu drog v Afghánistánu a současně vedoucí autor studie EMCDDA. Podle něj pašeráci drog dříve získávali efedrin z daleko dražších dovážených léků, nyní jsou ale schopni používat s pomocí "jednoduché chemie" daleko levnější náhražku.

Chvojník se k výrobě pervitinu používá i jiných částech světa, nikoliv však v tak velkém měřítku jako v Afghánistánu. Pomocí satelitních snímků a rozhovorů s afghánskými výrobci drog Mansfield a jeho tým výzkumníků odhalili více než 300 nelegálních výroben efedrinu pouze v jednom okrese Bakvá na západě Afghánistánu. Oblast se stala střediskem obchodu s pervitinem v zemi, Mansfield nicméně identifikoval laboratoře i jinde.

Jeho tým zjistil, že výroba pervitinu se v zemi skládá ze dvou úrovní. Efedrin díky snadnějšímu technologickému postupu obvykle vyrábějí lidé v chudých domácnostech, kteří pak látku prodávají do specializovanějších "pervitinových varen". Efedrinové laboratoře se na snímcích podařilo odhalit díky velkému množství odpadních vod a také vysušeným rostlinám chvojníku povalujícím se venku ve velkém množství.

Spojené státy v květnu 2019 podnikly v Afghánistánu během jediného dne 68 leteckých úderů na údajné drogové laboratoře. Vysoký počet obětí z řad civilistů v kombinaci se skutečností, že improvizované laboratoře jde relativně snadno obnovit, však USA přiměl od svého snažení upustit.

Stejně jako na jiná odvětví v oblastech pod kontrolou Tálibánu uvalilo povstalecké hnutí daně i na obchod s drogami. EMCDDA odhaduje, že jen v okresu Bakvá takto ročně vybere čtyři miliony dolarů (88 milionů korun).

Jeden afghánský pašerák drog řekl BBC pod podmínkou anonymity, že daně Tálibán vybírá jak od sklízečů chvojníku, tak těch, kteří drogy převážejí k prodeji. "Kontrolní stanoviště Tálibánu jsou všude," říká. "Takže to před nimi nejde schovat."

Na dotaz, proč Tálibán s ohledem na svou islamistickou ideologii obchod s drogami nepotírá, pašerák odpovídá, že hnutí uplatňuje následující logiku: "Jsme ve válce, takže je to v pořádku, ale až přijde správný čas, tak to zakážeme."

Část pervitinu vyrobeného v Afghánistánu se spotřebuje přímo v zemi či v sousedním Íránu. Droga se ale podle všeho vyváží mnohem dále. Srílanské námořnictvo letos na nákladní lodi objevilo pervitin patrně vyrobený v Afghánistánu v hodnotě desítek milionů dolarů.

Vzhledem k ustáleným trasám pašeráků heroinu přes Pákistán, Írán a východní Afriku panují obavy, že část afghánského pervitinu skončí také v Evropě. Podle dalšího ze spoluautorů studie Andrewa Cunninghamma dosud užívání pervitinu v Evropě není "všeobecně rozšířené", je ale dost pravděpodobné, že si afghánský pervitin za určitou dobu cestu do Evropy najde.

Související

Ilustrační fotografie. Analýza

Organizovaný zločin nepolevuje. Mafiáni a gangsteři využijí každé možnosti k zisku

Organizovaný zločin zůstává silným protivníkem. Italská mafie nadále působí po celém světě, balkánské a postsovětské zločinecké struktury expandují do Evropy. Jednotlivé skupiny se zaměřují na obchod s drogami, praní špinavých peněz či pašování, často využívají korupci a zneužívají migrační krize. Ruská invaze na Ukrajinu narušila spolupráci mezi ruskými a ukrajinskými zločineckými sítěmi, ale pašování a jiné aktivity nadále pokračují

Více souvisejících

Drogy Afghanistán Evropské středisko pro monitoring drog a drogových závislostí (EMCDDA)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 50 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy