Nejen opium. Afghánistán se stává i předním výrobcem pervitinu, píše BBC

Pod rušným mostem v afghánské metropoli Kábulu žije mezi hromadami odpadků a potokem se špinavou vodou komunita drogově závislých bezdomovců. Mnoho z nich v posledních letech přešlo z heroinu na pervitin, jehož výrobu v zemi usnadňuje divoce rostoucí keřovitá rostlina, uvedla britská vysílací společnost BBC.

"Toto není místo pro lidskou bytost. Není vhodné ani pro psa," říká osmačtyřicetiletý Chudadád, který je závislý na heroinu a pervitinu - známém též jako metamfetamin - posledních pět let. Heroin je už dlouho problémem v Kábulu, nyní ale mnoho narkomanů přechází na pervitin, který je levnější, byť stejně nebezpečnou drogou.

"Když jsem začínal s drogami, pervitin nebyl příliš běžný," dodává Chudadád. "Ale v posledních pár letech ho začíná brát čím dál více lidí."

Nová zpráva Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) varuje, že Afghánistán se stává významným světovým výrobcem pervitinu. Ze zdejších makových polí již dnes pochází většina světové produkce heroinu, přičemž EMCDDA upozorňuje, že z pervitinu se tu může stát stejně tak velký byznys.

Rozmach této drogy je důsledek jednoho zjištění výrobců drog, a sice že rostlinu chvojník, který v částech Afghánistánu roste zcela volně, lze použít na výrobu klíčové ingredience pervitinu - látky efedrin.

"Zjištění, že se pervitin dá vyrábět z rostliny divoce rostoucí v horách, zcela změnilo pravidla hry," říká David Mansfield, odborník na výrobu drog v Afghánistánu a současně vedoucí autor studie EMCDDA. Podle něj pašeráci drog dříve získávali efedrin z daleko dražších dovážených léků, nyní jsou ale schopni používat s pomocí "jednoduché chemie" daleko levnější náhražku.

Chvojník se k výrobě pervitinu používá i jiných částech světa, nikoliv však v tak velkém měřítku jako v Afghánistánu. Pomocí satelitních snímků a rozhovorů s afghánskými výrobci drog Mansfield a jeho tým výzkumníků odhalili více než 300 nelegálních výroben efedrinu pouze v jednom okrese Bakvá na západě Afghánistánu. Oblast se stala střediskem obchodu s pervitinem v zemi, Mansfield nicméně identifikoval laboratoře i jinde.

Jeho tým zjistil, že výroba pervitinu se v zemi skládá ze dvou úrovní. Efedrin díky snadnějšímu technologickému postupu obvykle vyrábějí lidé v chudých domácnostech, kteří pak látku prodávají do specializovanějších "pervitinových varen". Efedrinové laboratoře se na snímcích podařilo odhalit díky velkému množství odpadních vod a také vysušeným rostlinám chvojníku povalujícím se venku ve velkém množství.

Spojené státy v květnu 2019 podnikly v Afghánistánu během jediného dne 68 leteckých úderů na údajné drogové laboratoře. Vysoký počet obětí z řad civilistů v kombinaci se skutečností, že improvizované laboratoře jde relativně snadno obnovit, však USA přiměl od svého snažení upustit.

Stejně jako na jiná odvětví v oblastech pod kontrolou Tálibánu uvalilo povstalecké hnutí daně i na obchod s drogami. EMCDDA odhaduje, že jen v okresu Bakvá takto ročně vybere čtyři miliony dolarů (88 milionů korun).

Jeden afghánský pašerák drog řekl BBC pod podmínkou anonymity, že daně Tálibán vybírá jak od sklízečů chvojníku, tak těch, kteří drogy převážejí k prodeji. "Kontrolní stanoviště Tálibánu jsou všude," říká. "Takže to před nimi nejde schovat."

Na dotaz, proč Tálibán s ohledem na svou islamistickou ideologii obchod s drogami nepotírá, pašerák odpovídá, že hnutí uplatňuje následující logiku: "Jsme ve válce, takže je to v pořádku, ale až přijde správný čas, tak to zakážeme."

Část pervitinu vyrobeného v Afghánistánu se spotřebuje přímo v zemi či v sousedním Íránu. Droga se ale podle všeho vyváží mnohem dále. Srílanské námořnictvo letos na nákladní lodi objevilo pervitin patrně vyrobený v Afghánistánu v hodnotě desítek milionů dolarů.

Vzhledem k ustáleným trasám pašeráků heroinu přes Pákistán, Írán a východní Afriku panují obavy, že část afghánského pervitinu skončí také v Evropě. Podle dalšího ze spoluautorů studie Andrewa Cunninghamma dosud užívání pervitinu v Evropě není "všeobecně rozšířené", je ale dost pravděpodobné, že si afghánský pervitin za určitou dobu cestu do Evropy najde.

Související

Německá policie, ilustrační foto

Pizza číslo 40 skrývala tajemství. Zajímalo i německou policii

Německá policie provedla razii v düsseldorfské pizzerii, která měla dost překvapivé opodstatnění. K objednávce jedné z pizz v nabídce restaurace totiž zákazníci dostávali i jiné zboží. Policistům se tak podařilo rozbít drogový gang, který operoval ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. 
Ilustrační fotografie. Analýza

Organizovaný zločin nepolevuje. Mafiáni a gangsteři využijí každé možnosti k zisku

Organizovaný zločin zůstává silným protivníkem. Italská mafie nadále působí po celém světě, balkánské a postsovětské zločinecké struktury expandují do Evropy. Jednotlivé skupiny se zaměřují na obchod s drogami, praní špinavých peněz či pašování, často využívají korupci a zneužívají migrační krize. Ruská invaze na Ukrajinu narušila spolupráci mezi ruskými a ukrajinskými zločineckými sítěmi, ale pašování a jiné aktivity nadále pokračují

Více souvisejících

Drogy Afghanistán Evropské středisko pro monitoring drog a drogových závislostí (EMCDDA)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy