Odvrácená strana boje s pandemií: sebevražd rázně přibývá, varuje profesorka

NÁZOR - Dle některých ukazatelů zvládá Japonsko pandemii koronaviru relativně dobře, přiznává profesorka Michiko Uedaová v komentáři pro server Washington Post. Expertka na sebevraždy z tokijské Univerzity Waseda poukazuje, že ve srovnání s dalšími velkými zeměmi sice ostrovní stát hlásí méně nakažených, hospitalizovaných a mrtvých, ale čelí jiné krizi - alarmujícímu nárůstu sebevražd, jejichž počet převyšuje tamní oběti nemoci covid-19.

Změna pozitivního trendu

Jen v říjnu spáchalo sebevraždu 2.158 Japonců, což převyšovalo 1.765 úmrtí spojovaných v zemi s koronavirem k tomuto měsíci za celou dobu pandemie, uvádí profesorka. Dodává, že jde o změnu dosavadního trendu, kdy v roce 2019 došlo v Japonsku k nejméně sebevraždám za 40 let.     

"Během úvodní fáze pandemie Japonsko zažívalo pokles obětí sebevražd," pokračuje Uedaová. Konstatuje, že v dubnu a květnu, kdy v zemi platil stav nouze, byl počet sebevražd zhruba o 20 % nižší než v tomto období v posledních třech letech. To se ale změnilo v červenci, kdy se prví vlnu pandemie podařilo dostat pod kontrolu a mnoho Japonců se vrátilo "do normálu", upozorňuje odbornice. Doplňuje, že v říjnu byl již počet sebevražd o 30 % vyšší než je průměr z let 2017-2019.

Takový nárůst sebevražd stojí za zmínku sám o sobě, přesto je podle expertky ještě pozoruhodnější, že se mění profil těch, kteří si berou život - hlavním zdrojem nárůstu jsou ženy, u kterých počet sebevražd letos v říjnu vzrostl o 70 % ve srovnání s průměrným říjnem v předchozích třech letech. Navíc jde o relativně mladé ženy mladší 40 let, poukazuje autorka komentáře. Podotýká, že v srpnu a září také výrazně vzrostl také počet sebevražd studentů.

Potenciální příčiny této změny jsou různé a musíme se vyvarovat zjednodušování, ale mezi pravděpodobné faktory spadají ekonomické důsledky pandemie a uzavření škol, míní profesorka. Vysvětluje, že ekonomický dopad byl v Japonsku citelný především v sektorech, kde pracují převážně ženy - například služby, maloobchod a cestovní ruch -, navíc zaměstnavatelé primárně propouštěli či snižovali úvazky sezónním zaměstnancům, které častěji tvoří rovněž ženy.

"Další důkaz pochází z měsíčních online průzkumů nálad japonského obyvatelstva, které můj výzkumný tým provádí od dubna," píše Uedaová. S kolegy zjistila, že mladé ženy postihla v posledních měsících více než jiné skupiny zaměstnanců ztráta zaměstnání či příjmu a přes 30 % mladých Japonek vykazovalo v říjnu známky deprese. 

Školy se v Japonsku uzavřely začátkem března a žáci základních a středních škol museli zůstat doma téměř tři měsíce, nastiňuje odbornice. Poukazuje, že většina univerzit přešla se začátkem nového akademického roku v dubnu na online výuku, což většinou pokračuje i během podzimního semestru.

Na 30 % vysokoškolských studentů v průzkumech, které Uedaová provedla, vykazovalo deprese, tedy podobný poměr jako u lidí, kteří přišli o práci. Sebevraždy mladých žen ale výrazně narostly s koncem uzavření škol, tudíž je možné, že některé jedince ovlivnily i zvýšené starosti s domácností během uzavření škol, soudí profesorka.

Nejen Japonsko

"Situace v Japonsku může osvětlit sebevražedné trendy v jiných zemích," pokračuje autorka komentáře. Na základě svých pozorování míní, že lze očekávat dočasný pokles sebevražd během vrcholu pandemie, který následuje prudký vzestup během období zotavení, kdy riziko nákazy ustupuje a lidé se zaměřují na každodenní starosti, například obživu či péči o rodinu.

Za pozoruhodné považuje expertka to, že k náhlému nárůstu sebevražd došlo v Japonsku na konci nouzového stavu, během kterého však tamní vláda nevyhlásila přísný lockdown či omezení pohybu, tudíž dopad pandemie na míru sebevražd může být větší v zemích, kde byly restrikce přísnější.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Zadržování koronaviru musí být prioritou, ale nemůžeme zapomínat, že oběťmi pandemie se mohou stát i jedinci, kteří si sáhnou na život v důsledku zvýšeného ekonomického a psychického vypětí, deklaruje akademička. Politiky nabádá, aby přijali opatření, která zmírní úzkost obyvatelstva.

V případě Japonska by mohla fungovat agresivnější, cílená vládní finanční pomoc lidem v nouzi, včetně ohrožených samoživitelů, soudí profesorka. Domnívá se, že by měla být rovněž usnadněna rekvalifikace zaměstnanců, kteří přišli o práci, a že by vláda měla vyhodnotit dopad uzavření škol na žáky, studenty a jejich opatrovatele a vést patřičnou prevenci tragických sebevražd. 

"V jistou chvíli stávající pandemii porazíme, ale její ekonomické a sociální důsledky s námi budou mnohem déle," obává se Uedaová. Japonská zkušenost podle ní naznačuje, že ekonomická pomoc pro ty nejpostiženější, sledování duševního zdraví a patřičná prevence sebevražd jsou nezbytné, a to nejen během koronavirové pandemie, ale i po jejím skončení.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Japonsko sebevražda

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy