Olympijský výbor věří, že udělal maximum, přesto se dají čekat pozitivní případy

V nejhorší možné situaci ohledně šíření koronaviru v Česku budou sportovci příští týden vyrážet na zimní olympiádu v Pekingu. Český olympijský výbor (ČOV) věří, že udělal maximum v přípravách bezpečnostních opatření, přesto se nedají vyloučit případy pozitivních výsledků testů, ať už před odletem či po příletu do dějiště her.

Dvě třetiny české výpravy odletí do Pekingu charterem z letiště Václava Havla ve čtvrtek 27. ledna. Na palubě stroje pro 270 lidí by mělo být okolo 150 sportovců a členů týmu.

"Není to jednoduchý, ale nechceme podcenit nejmenší detail. Z našeho pohledu jsme udělali naprosté maximum," řekl předseda ČOV Jiří Kejval na on-line setkání s novináři při představení bezpečnostních opatření před cestou. "Sportovci do poslední chvíle hrají a závodí. Přijedou před letadlo a my je otestujeme. Je to do velké míry velká ruleta," podotkl Kejval.

Rozsáhlý olympijský manuál s opatřeními doplnila česká strana vlastními doporučeními, i na základě podnětů od rady expertů lékařské komise ČOV, která rozeslala sportovcům a svazům. Vedle dvou povinných testů 96 a 24 hodin před odletem je čeká třetí PCR test. "Výsledek bude znám do dvou hodin a teprve poté bude možno dorazit na letiště," řekl šéf české mise Martin Doktor.

Na letišti bude vyhrazen prostor pro olympijskou výpravu. Sportovci by měli mít zajištěn rychlý průchod. Na palubě letadla budou rozděleni do skupin podle sportů, k dispozici bude dezinfekce a budou mít možnost využít respirátory FFP3. "Abychom co nejvíce vyloučili případný přenos," uvedl Doktor. "Toalety budou rozděleny pro skupiny, i jíst se bude na skupiny."

Při samotném letu bude odpovědnost za dodržování pravidel na posádce a kapitánovi. ČOV se na tom dohodl se zástupci letecké společnosti Korean Air, která let zajišťuje. "Neumím si ale představit, že by si někdo dovolil sundat masku v okamžiku, kdy nemůže. Míra vystrašenosti je na maximálním stupni," poukázal Kejval na vzrůstající počty nakažených v populaci.

Český olympijský tým se snaží, aby se neopakovala situace z charterového letu loni v létě na hry do Tokia, z kterého vzešlo šest pozitivních členů na koronavirus včetně čtyř sportovců. "Chyby se smí stát, ale nesmí se opakovat," uvedl Kejval. Proto vznikla expertní skupina a zástupci ČOV se sešli i s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem.

Současná situace s rychle se šířící variantou omikron nikomu na klidu nepřidává. Členka rady expertů při lékařské komisi a někdejší hlavní hygienička Jarmila Rážová uvedla, že i přes dodržování pravidel není jisté, že někdo nebude mít pozitivní test. "Přes všechna velmi slušně nastavená opatření a aplikovaná ČOV a svazy není jednoduchá situace a očekávat sto procent našich sportovců bude při nástupu do letadla negativních bude eufemistické," míní.

Tomu odpovídají i aktuální data z Pekingu. U dvou procent účastníků, kteří do Číny přiletěli, se může stát, že navzdory negativním testům před odletem a dodržování opatření na palubě budou po přistání pozitivní. "Nelze to vyloučit," řekl Doktor, který letí do Pekingu s předstihem v sobotu se svým úzkým týmem. Před odletem se ubytoval na pět dnů v hotelu.

Sportovci se ale zavřít na pět dnů bez tréninku nemohou. "To by byl drahý špás jet na olympiádu s lidmi, kteří netrénovali," řekl Kejval. "Snažíme se každému sebeizolaci doporučit. Sportovci to moc dobře vědí a chovají se podle toho. Ale doba je složitá," doplnil Doktor.

V české výpravě jsou všichni očkovaní. Většina sportovců stihla podle Kejvala i třetí posilující dávku. "Sportovci můžou být příkladem," řekl šéf ČOV.

Pro Český olympijský výbor je nadcházející olympiáda nejnáročnější logistickou operací. Na zimní hry jede největší česká výprava historie, aktuálně je v nominaci 112 jmen. "Už jenom tím je to náročné, zvláště když budou rozděleni na tři místa. A k tomu musíme nad rámec všeho připočítat covidová opatření a omezení, díky čemuž je všechno složitější," konstatoval Doktor.

Související

Olympijské hry, ilustrační foto

Letní olympiáda v Paříži je minulostí. Na příští v Los Angeles zval i Tom Cruise

V neděli večer zhasl nad Paříží olympijský oheň, čímž skončily hry 33. olympiády. Slavnostní zakončení oproti zahajovacímu ceremoniálu, který se netradičně konal na Seině, konalo na Stade de France. Než došlo k uhašení ohně, bylo k vidění defilé sportovců, umělecká část programu připomínající olympijskou myšlenku a začátky moderního olympismu a představení příštího pořadatelského města Los Angeles. Stejně jako byly k vidění tradiční protokolární povinnosti včetně svěšení olympijské vlajky. Tu českou na stadion přinesli medailisté: kanoista Martin Fuksa a oštěpařka Nikola Ogrodníková.

Více souvisejících

olympiáda Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy