Islámský stát zaútočil na vzpomínkovém shromáždění v Kábulu, zemřelo 27 lidí

Při útoku na vzpomínkovém shromáždění v Kábulu dnes zemřelo nejméně 27 lidí, dalších 55 utrpělo zranění. Všechny oběti pocházejí z řad civilistů, informuje agentura AP s odvoláním na afghánské úřady. Na místě byl i přední afghánský politik Abdulláh Abdulláh, nic se mu nestalo. Zatím není jasné, kdo má atentát na svědomí, hnutí Tálibán odpovědnost odmítlo. Loni se k útoku na shromáždění konané stejně jako dnes na počest někdejšího šíitského vůdce přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

"Útok začal zaduněním, na místo podle všeho dopadla raketa, Abdulláhovi a dalším politikům se nic nestalo," řekl mluvčí činitele, který donedávna zastával post afghánského premiéra.

Na záběrech televize Tolo News bylo vidět, jak se lidé utíkají schovat a slyšet byla střelba. Na místo následně dorazily desítky příslušníků bezpečnostních sil a oblast uzavřely. Útočníci se podle mluvčího ministerstva vnitra ukryli v nedostavěném obytném domě. Na kontrolních stanovištích v Kábulu platí zvýšená bezpečnostní opatření.

The Abdul Ali Mazari anniversary ceremony came under attack while former vice president Karim Khalili had speech in #Kabul. pic.twitter.com/yV4n9SkIbv

— Rahim Gul Sarwan (@rgsarwan) March 6, 2020

Afghánský prezident Ašraf Ghaní útok odsoudil jako zločin proti lidskosti. Abdulláhovi, svému dlouhodobému politickému rivalovi, telefonoval. Abdulláh odmítá uznat výsledky zářijových prezidentských voleb, v nichž ho Ghaní porazil. Při hlasování o nové hlavě státu proti sobě stáli už v roce 2014.

Shromáždění se konalo na počest někdejšího politického vůdce hazárské menšiny Abdala Alího Mazárího, který zemřel v roce 1995 ve vězení islamistického hnutí Tálibán. Útok se při této akci odehrál i před rokem, tehdy při něm zemřelo několik lidí a desítky dalších byly zraněny.

Hazárové se hlásí k šíitské větvi islámu, zatímco většina Afghánců vyznává sunnitský islám. Hazárové jsou opakovaně cílem atentátů ze strany sunnitských extremistů.

Reuters připomíná, že Kábul dnes zažil první velký útok od minulé soboty, kdy Tálibán a Spojené státy v Dauhá podepsaly dohodu o stažení vojsk USA a NATO z Afghánistánu. Západní vojáci mají odejít do 14 měsíců. Tálibán na oplátku slíbil, že nedovolí svým členům a ani žádným jiným organizacím využívat afghánské území k útokům na USA a jejich spojence.

Související

Afghánistán, Kábul

Při útoku na vojenskou nemocnici v Kábulu zahynulo nejméně 25 lidí

Nejméně 25 obětí a 50 zraněných si vyžádal dnešní útok na největší vojenskou nemocnici v afghánské metropoli Kábulu. Podle agentury Reuters to uvedl jeden z představitelů bezpečnostních složek tálibů. Jiný činitel Tálibánu po poledni SEČ prohlásil, že útok, na němž se podílel i jeden sebevražedný atentátník, již skončil. K akci se večer přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).
Afghanistán, ilustrační fotografie.

Exploze v Afghánistánu si vyžádaly nejméně dva mrtvé a 19 zraněných

Nejméně dva mrtvé a 19 zraněných si dnes v Dželálábádu na východě Afghánistánu vyžádala série bombových útoků. S odvoláním na místní zdravotníky a média to dnes uvedla agentura AFP, k útokům se zatím nikdo nepřihlásil. Oblast je pokládána za baštu teroristické organizace Islámský stát-Chorásán, tedy rivalů nyní vládnoucího radikálního hnutí Tálibán.

Více souvisejících

Teroristické útoky v Afghánistánu Afghanistán Ašraf Ghání (prezident Afghánistánu) Tálibán Islámský stát (IS) Abdulláh Abdulláh

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy