Peking se před olympiádou chlubí zlepšením ovzduší, doporučení WHO ale nesplňuje

Kvalita ovzduší v Pekingu se v posledních letech podle oficiálních statistik sice znatelně zlepšila a pekingská radnice se dnes pochlubila výrazným snížením hladiny jemných prachových částic ve vzduchu, znečištění ale stále překračuje doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO).

Stav ovzduší v čínské metropoli nyní nedělá starosti jen jejím obyvatelům, ale i sportovcům, kteří se v únoru chystají na zimní olympijské hry, napsala agentura AFP.

Když v roce 2015 Peking, považovaný tehdy za jedno z nejznečištěnějších měst na světě, získal právo organizovat olympijské hry, vyhlásil znečištění doslova válku. Od té doby uzavřel desítky uhelných elektráren a přesunul továrny za město. V oblasti vytápění postupně přechází od uhlí k zemnímu plynu.

Tato opatření umožnila značně snížit koncentraci jemných prachových částic PM2,5 ve vzduchu. Tento polétavý prach představuje značné nebezpečí pro zdraví z toho důvodu, že proniká hluboko do plic a podílí se na vzniku rakoviny a srdečních problémů.

Odbor pro životní prostředí pekingské radnice dnes oznámil, že koncentrace těchto částic na metr krychlový činila v loňském roce 33 mikrogramů, a oproti roku 2013 se tak snížila asi na třetinu. Výsledek za loňský rok ale stále šestinásobně překračuje nové doporučení WHO, tedy pět mikrogramů na metr krychlový, podotkla AFP.

"Průměrná hladina jemných částic PM2,5 se snížila oproti roku 2013, kdy měření začalo, o 63,1 procenta. Tempo snižování je tak mnohem rychlejší než ve vyspělých zemích za stejné období," zdůraznilo vedení čínského hlavního města.

V posledních letech také výrazně ubylo dní v roce, kdy Peking kvůli špatné kvalitě vzduchu zahaluje štiplavý oblak. Obě města, kde se budou hry konat, Peking a Čang-ťia-kchou, mají krizový plán pro případ, že by znečištění kolem sportovišť ovlivňovalo viditelnost, zdůraznilo minulý týden ministerstvo životního prostředí.

Čína chce během olympijského soutěžení dát na odiv své snahy v oblasti ochrany životního prostředí i jinak. Energii během olympijských her tak budou například zajišťovat nové větrné a solární farmy.

Zprávu o zlepšení kvality vzduchu v Pekingu přivítal představitel ekologické organizace Greenpeace v Číně Li-šou. Podotkl ale, že Čína by měla usilovat o lepší ovzduší i mimo hlavní město.

"Údaje o kvalitě vzduchu v Pekingu za rok 2021 jsou povzbudivé," sdělil Li Šuo. "Ale pokud se má obyvatelům Pekingu dobře dýchat, je potřeba, aby byl učiněn větší pokrok i v mnoha jiných (čínských) provinciích," doplnil Li.

Související

Čínská armáda, ilustrační fotografie.

Peking provokuje, zatímco se Tchaj-wan chystá na manévry

Čína poslala desítky vojenských letounů vstříc Tchaj-wanu, uvedlo v sobotu ministerstvo obrany ostrovního státu. Ten příští týden zahájí každoroční vojenské manévry, během nichž armáda demonstruje připravenost na možnou invazi z pevniny. 

Více souvisejících

Peking Čína olympijské hry 2022

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy