Po středečním brutálním zásahu policie v Barmě pokračují protesty

Barmská policie dnes zasáhla slzným plynem proti demonstrantům, kteří se shromáždili v největším městě Rangúnu a na dalších místech na protest proti únorovému vojenskému převratu.

Lidé vyšli do ulic i přesto, že bezpečnostní složky ve středu podle OSN zabily při potlačování protestů 38 lidí. Od puče, který se uskutečnil 1. února, byla středa nejkrvavějším dnem. Střelba zazněla v některých městech i dnes, řekli agentuře Reuters svědci, žádné oběti ale zatím nejsou hlášeny.

"Víme, že mohou zahájit ostrou palbu a zabít nás. Zůstat naživu pod vládou junty ale nemá smysl," řekl agentuře Reuters aktivista Maun Saun Kcha.

Svědci uvedli, že policisté dnes rozháněli demonstranty slzným plynem a střelbou v Rangúnu a také ve městě Monywa, kde ve středu zahynulo několik lidí. Střelba byla dnes slyšet také ve městě Basein západně od Rangúnu.

V některých částech Rangúnu demonstranti vztyčili barikády a rozvěsili podél ulic prostěradla a sarongy, aby zaclonili výhled policistům se střelnými zbraněmi. Aktivisté uvedli, že ve středu bezpečnostní síly zahájily palbu na mnoha místech bez varování. Počet obětí protestů od převratu vzrostl na nejméně 50. O situaci v Barmě má v pátek jednat za zavřenými dveřmi Rada bezpečnosti OSN.

Zmocněnkyně OSN pro Barmu Christine Schranerová Burgenerová prohlásila, že varovala vojenské vedení Barmy před přísnými sankcemi ze strany některých zemí a před mezinárodní izolací. "Odpověď zněla: Jsme na sankce zvyklí, přežili jsme je," řekla Schranerová Burgenerová.

Armáda v Barmě 1. února svrhla demokraticky zvolenou vládu v čele s nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Puč zdůvodnila údajnými podvody při listopadových volbách, v nichž jasně zvítězila Národní liga pro demokracii (NLD) vedená Su Ťij.

Související

Více souvisejících

barma

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy