Policie v Austrálii vyšetřuje zavlečení koronaviru z výletní lodi

Australští policisté vstoupili na výletní loď Ruby Princess a zabavili materiály obsahující informace o plavbě. V březnu z lodi v Sydney po návratu z Nového Zélandu vystoupilo bez kontroly 2700 pasažérů a u některých se později prokázal koronavirus. Patnáct z nich zemřelo, což je zhruba třetina všech úmrtí na koronavirus v Austrálii.

Policie nyní zahájila vyšetřování případu, informovala BBC.

Loď v Sydney zakotvila 19. března a všichni cestující mohli vystoupit, i když lodní lékař při zpáteční cestě z Nového Zélandu hlásil úřadům v Novém Jižním Walesu, že je několik pasažérů nemocných. Den po ukončení plavby hlásily úřady, že se u několika pasažérů potvrdila nákaza koronavirem, a začaly dohledávat všechny ostatní, aby je bylo možné otestovat. Většina cestujících mezi tím odjela do svých domovů v Austrálii.

Postupně se ukázalo, že přibližně 600 případů koronaviru v Austrálii souvisí s lodí Ruby Princess. Plavidlo od pondělí kotví v přístavu Port Kembla jižně od Sydney s posádkou na palubě, z níž 200 lidí je nemocných.

Nyní věc vyšetřuje policie, která dnes oznámila, že na palubu lodi ve středu pozdě večer vstoupili v ochranných oděvech policisté a odnesli černou skříňku se záznamy o plavbě. "Lodě mají černé skříňky podobné těm v letadlech. Policisté přišli na palubu Ruby Princess získat důkazový materiál včetně této skříňky," vysvětlil dnes velitel policie Nového Jižního Walesu Mick Fuller.

Nemocné členy posádky vyšetřili lékaři a ti, jejichž stav je nejvážnější, budou převezeni na pevninu.

Australské úřady začaly vyšetřovat provozovatele plavidla, společnost Carnival Australia ve snaze zjistit okolnosti, za nichž bylo pasažérům vydáno povolení vystoupit bez kontroly, i když se vědělo, že někteří z nich mají zdravotní potíže.

Fuller řekl, že na palubě je teď asi tisíc členů posádky z nejrůznějších zemí a že si přejí na lodi zůstat, protože se cítí být v bezpečí. V přístavu může loď zůstat deset dní, aby doplnila zásoby a pohonné hmoty. Pak má australské vody opustit.

V Austrálii se dosud potvrdilo zhruba 6000 případů koronaviru. Podle úřadů nových infikovaných ubývá, takže se začala připravovat letadla, jež mají dopravit do země občany, kteří uvázli v cizině.

Související

Benátky (Venezia). Itálie

Italská vláda nechce, aby velké výletní lodě kotvily v Benátkách

Italská vláda schválila ve středu výnos, díky kterému by v budoucnu velké výletní lodě měly kotvit mimo Benátskou lagunu. V březnu se ministři shodli na tom, že obřím plavidlům nebude umožněno kotvit přímo v Benátkách. V minulosti ale podobné zákazy zrušily soudy, připomněla stanice BBC. Proti turistickým lodím již mnoho let protestují místní obyvatelé.

Více souvisejících

Výletní lodě Austrálie Sydney Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 40 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích

Demokratka Kamala Harrisová a republikán Donald Trump postupně ukončují volební kampaň před volebním dnem v USA. Za necelé dva dny bude jasné, kdo se stane prezidentem Spojených států – a kdo skončí v zapomnění dějin. Oba zvolili jiný přístup. Zatímco demokratka je během posledních dnů kampaně smírnější, Trump útočí, na koho jen může.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy