Požáry v Auatrálii skončily, ale klimatické katastrofy ne, varují experti

Peter Ruprecht stojí v hustém bahně mezi spálenými stromy a kusy betonu tam, kde býval jeho dům. A netuší, jak nebo kdy ho znovu bude schopný postavit, napsal zpravodajský server The New York Times.

Stále ještě je ochromený z toho, jak se čím dál tím více nevypočitatelné australské klima v posledních měsících projevilo. Nejprve sucho, pak lesní požáry a nakonec povodně způsobené tropickou bouří.

"Je to nezastavitelné," řekl bývalý farmář Ruprecht. "Mluvíme o vlídnosti matky přírody, ale příroda také dokáže být zuřivá, divoká a nemilosrdná," dodal.

Pekelná sezóna australských požárů se zmírnila, ale místní lidé čelí více než jedné krizi. Když povodně ničí domy nedaleko od míst, kde nedávno zuřily požáry, dostávají se do cyklu, kterému vědci říkají "sloučené extrémy" - jedna klimatická katastrofa zesiluje tu další.

Vyšší teploty způsobují víc, než že jen vysušují půdu. Zahřívají také atmosféru, což znamená, že mraky udrží více vláhy po delší období. Takže se zhoršují sucha, která střídají požáry a po nich přívalové deště, které příliš vysušená půda nedokáže vsáknout.

Jedním z důsledků tohoto vrstvícího se efektu pro Austrálii, která je jakýmsi indikátorem dopadů globálních klimatických změn, je skutečnost, že obnova po každé další katastrofě je podstatně složitější.

Mnoho Australanů v oblastech postižených katastrofou si stěžuje, že jejich vláda nejprve celé roky popírala klimatické změny a nyní ještě nepřišla s plány obnovy, které by zahrnovaly jejich budoucnost.

Ekonomické následky měnícího se klimatu mezitím prudce narůstají. Guvernér australské centrální banky Philip Lowe před časem varoval, že Austrálie už platí značnou cenu, která bude dál stoupat. "Úkolem centrální banky není reagovat na klimatické změny, ale jsme zodpovědní za to, že budeme chápat ekonomické a finanční dopady klimatických změn," řekl. A ty jsou podle něj hluboké.

Značné ztráty už utrpěla turistika. V dlouhodobém měřítku musí Austrálie počítat s tím, že postižena bude zemědělská produkce a ceny nemovitostí, uvedla v nedávné zprávě nezávislá skupina Klimatická rada. Podle ní mohou ztráty na nemovitém majetku spojené s klimatickými změnami dosáhnout 571 miliard australských dolarů (asi 8,8 biliónu korun) do roku 2030 a 770 miliard australských dolarů do roku 2100.

Pojišťovnictví má už nyní problém udržet krok. Série bouří, které zemi postihly během posledního měsíce, vedly k záplavě ohlášených pojistných událostí a pojišťovny vyhlásily už pošesté během pěti měsíců stav katastrofy.

A pohromám stále ještě není konec. V parku Conjola jižně od Sydney, kde požáry během novoročních svátků zničily 89 domů, se nedávno rozvodnilo jezero, které způsobilo další škody. Podél australského východního pobřeží padají stromy, které zničilo sucho nebo ohořely při požárech.

"Už radši nikam nechodím," řekla Karen Couzinsová, která žije v Nattai, asi 150 kilometrů jihozápadně od Sydney. Vyučování ve školách bylo přerušeno kvůli zablokovaným silnicím a jet na nákup je příliš nebezpečné, dodala.

Související

Sydney přivítalo rok 2025

Celý svět už vstoupil do roku 2025. Sydney předvedlo úchvatnou show, Zelenskyj promluvil k Ukrajincům

Úderem jedné hodiny odpolední našeho času vstoupil celý svět do roku 2025. Kvůli existenci časových pásem trval přechod prakticky jeden celý den. Nový rok jako první přivítali obyvatelé Kiribati a Austrálie, poté i velké části Asie a Evropy včetně Česka, kde se největší oslavy pořádaly tradičně na náměstích v Praze, a následně do něj vstoupila Amerika. Přechod do nového roku završil Bakerův ostrov, kde půlnoc nastala ve chvíli, kdy už má Kiribati 2. ledna.

Více souvisejících

Austrálie Požáry v Austrálii

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 41 minutami

před 1 hodinou

Marek Výborný

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) apeluje na chovatele i na veřejnost, aby dodržovali mimořádná veterinární a všechna preventivní opatření, která pomáhají minimalizovat zavlečení slintavky a kulhavky do Česka. Výborný v pondělí jednal o aktuální situaci se zástupci nevládních zemědělských organizací a chovatelských svazů. Informoval je o zpřísnění opatření a chystaném testování mléka. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Američanům dochází, že s Trumpem levněji nebude. Nemá ponětí, jak ceny fungují, ukazuje analýza

Prezident Donald Trump prohlásil, že ho zdražení automobilů v důsledku jeho celních tarifů nezajímá. Podle odborníků se však ceny vozů v USA nevyhnutelně zvýší, ať už si to prezident přeje, nebo ne. Administrativa Bílého domu oznámila, že od čtvrtečního rána zavede 25% clo na všechna auta dovážená do USA ze zahraničí, včetně Kanady a Mexika. V dohledné době se cla rozšíří i na dovážené autodíly.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to

Obchodní ofenziva, kterou spustila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, se neodehrává jen ve vysoké politice nebo mezi procenty na burze. Může na ni reagovat každý z nás – evropští, a především čeští spotřebitelé. Právě jejich rozhodnutí u pokladny, na e-shopu či při volbě značky ukážou nejlépe, jak silně je Evropa schopna čelit ekonomickému tlaku zpoza Atlantiku. V tomto konfliktu není malých gest.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA

Ruská armáda se připravuje na masivní rozšíření, které ji má učinit početnější než ozbrojené síly Spojených států. Vladimir Putin vyhlásil největší odvod od roku 2011, přičemž do služby povolává 160 000 mladých mužů. Podle serveru Sky News je jeho cílem mít větší armádu než Spojené státy.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Rusko, Kreml

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?

Dohoda o příměří v Černém moři, kterou Spojené státy 25. března oznámily po dvoudenních jednáních v Saúdské Arábii, měla být krokem k omezení napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Zatímco Kyjev se zavázal dohodu okamžitě dodržovat, Moskva otálí a staví si podmínky. Klíčovou z nich je požadavek na zmírnění západních sankcí, které na ni byly uvaleny po rozsáhlé invazi na Ukrajinu v roce 2022.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Armáda České Republiky

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel

Prezident podepsal novelu zákona, která umožní zvýšit náborový příspěvek pro nově nastupující vojáky až na jeden milion korun. Tento krok je součástí širší strategie na posílení personálního obsazení Armády České republiky. Senátoři návrh projednávali v polovině března po dobu čtyř hodin, přičemž hlavním tématem diskuse byla bezpečnost a obrana státu.

před 10 hodinami

Ukrajina, Kyjev

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu

Korupce představuje jeden z nejzásadnějších problémů, kterým Ukrajina v současnosti čelí. Tím prvním je bezesporu ruská agrese. Kořeny korupce sahají do období Sovětského svazu, a přestože se stát intenzivně snaží tento fenomén potlačit, cesta k nápravě nebude snadná. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě pro EuroZprávy.cz zdůraznila, že odstranění korupce si vyžádá zásadní proměnu myšlení — a to minimálně u dvou generací obyvatel.

před 10 hodinami

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Pen ostře kritizovala soudní rozhodnutí, které ji de facto vylučuje z prezidentských voleb v roce 2027. Lídr Národního sdružení (RN) označila verdikt za „jadernou bombu“ hozenou na její kampaň a obvinila soudy z narušování demokratického procesu.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Uvedení Lenky Bradáčové do funkce nejvyšší státní zástupkyně (1.4.2025) Prohlédněte si galerii

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek

Lenka Bradáčová dnes oficiálně převzala funkci nejvyšší státní zástupkyně. Na slavnostním ceremoniálu v Brně ji do úřadu uvedli premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS). Bradáčová, která dosud vedla Vrchní státní zastupitelství v Praze, nahrazuje Igora Stříže, jenž odstoupil z osobních a rodinných důvodů. 

před 12 hodinami

Nežertuji, říká Trump o třetím prezidentském období. Proč narovinu nepřizná, jestli o něj stojí?

Donald Trump se opět dostal do středu pozornosti poté, co v nedávném rozhovoru naznačil, že by mohl usilovat o třetí prezidentský mandát. I když ústava Spojených států jasně stanoví, že žádný prezident nemůže být zvolen více než dvakrát, Trump svými výroky vyvolal další spekulace o tom, jak by se mohl pokusit tento limit obejít.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy