Požáry v Austrálii: Déšť přinesl úlevu, vlna veder se ale brzy vrátí

Australské úřady dnes využily mírného deště a přechodného ochlazení k evakuaci či zásobení lidí, kteří byli kvůli ničivým lesním požárům na jihovýchodě země řadu dní odříznuti od světa. Podle hasičů ale není naděje, že by nynější srážky dokázaly největší a nejnebezpečnější požáry zcela uhasit, než teploty v oblasti opět stoupnou. Meteorologové předpovídají, že oteplení přijde nejpozději ve čtvrtek.

Požáry na australském východním pobřeží připravily v posledních týdnech o život již 25 lidí a další dva jsou nezvěstní. Zatím poslední obětí je 71letý muž, který byl pohřešován od 31. prosince ve státě Nový Jižní Wales. Policisté dnes potvrdili jeho smrt.

Ve státě Nový Jižní Wales nadále hoří 146 požárů a ve státě Viktorie dalších 40. Podle agentury Reuters plameny sežehly již 2000 domů a osm milionů hektarů porostu. Léto na jižní polokouli přitom ještě zdaleka nedosáhlo vrcholu.

Premiér Scott Morrison dnes oznámil vládní pomoc ve výši dvou miliard australských dolarů (31,5 miliardy Kč), jež by měla být v příštích dvou letech investována do obnovy budov a infrastruktury zničené požáry. Desítky milionů australských dolarů vláda slíbila postiženým oblastem již dříve. Premiér rovněž řekl, že armáda se snaží využít nynějšího poklesu teplot a dostat potraviny, palivo a vodu do obcí zasažených požáry. Vojáci se také pokoušejí zprůjezdnit zablokované silnice a dozásobit evakuační centra.

Premiér Morrison čelil v posledních týdnech kritikám kvůli své reakci na požáry. V době, kdy vlna veder a požáry vrcholily, byl Morrison s rodinou na Havaji na dovolené. Mnozí také vládě Austrálie, která je největším exportérem uhlí na světě, vyčítají neochotu reagovat na klimatické změny. Premiér ale jakoukoli spojitost mezi nynějšími ničivými požáry a klimatickými změnami rezolutně popírá.

Přestože na východě Austrálie vedro dočasně polevilo a prší, je řada měst nadále zahalena dýmem. Meteorologové ve státě Viktorie uvedli, že viditelnost ve městě Melbourne a okolí je menší než jeden kilometr. V australské metropoli Canbeře je kvůli znečištění ovzduší uzavřena Australská národní galerie i místní univerzita, napsal server BBC News.

Agentura Reuters k tomu dnes poznamenala, že kvalita ovzduší v Canbeře je nyní nejhorší ze všech velkých měst světa. Mnohé úřady a obchody sdělily svým zaměstnancům, aby zůstali doma. Canberra přitom není ohrožena přímo požáry; leží mezi těmi, které sužují východní pobřeží, a těmi, které zuří více ve vnitrozemí.

Australská národní galerie zdůvodnila své uzavření částečně snahou ochránit díla na výstavě věnované Pablu Picassovi a Henrimu Matisseovi. Jsou mezi nimi i zápůjčky z Picassova muzea v Paříži, včetně portrétů umělcovy manželky Olgy a milenky Marie Thérése. "Uzamčení dveří nám dovoluje snížit možné riziko směrem k veřejnosti, personálu i vystaveným uměleckým dílům," uvedla dnes galerie.

Hustý dým také dnes znemožnil chystanou evakuaci asi 300 lidí z pobřežního města Mallacoota, odkud byly v uplynulých dnech pomocí vrtulníků a člunů přepraveny do bezpečí stovky lidí uvězněných na pláži obklopené požáry.

Související

Požáry v Austrálii, foto: @gretathunberg

Teploty na východě Austrálie přesahují 40 stupňů, opět hrozí ničivé požáry

Teploty na východě Austrálie rostou, v přístavním Sydney v sobotu překročily 40 stupňů a následovala nejteplejší listopadová noc v historii. Vysoké by měly zůstat i dnes. Úřady ve státě Nový Jižní Wales, kde Sydney leží, varují před vysokým rizikem lesních požárů a zakázaly rozdělávání ohňů. Informují o tom světové agentury.

Více souvisejících

Požáry v Austrálii Austrálie Scott Morrison (australský premiér) Počasí Klimatické změny Melbourne

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy