Násilné protesty, které začaly v neděli v Dillí kvůli spornému zákonu o občanství, si do dneška vyžádaly životy 20 lidí. Zraněno je podle agentury AFP téměř 200 osob a nynější vlna protestů se tak řadí k nejhorším nepokojům v Dillí za několik desetiletí. Premiér Naréndra Módí vyzval k "bratrství a míru" a uvedl, že se policie snaží obnovit normální situaci.
Stanice BBC upozornila, že protesty mají náboženský podtext, stojí v nich proti sobě skupiny muslimů a hinduistů.
Nevoli zejména mezi muslimy vyvolává zákon o občanství, který parlament přijal loni. Umožňuje získat indické občanství nemuslimským obyvatelům, kteří se do země dostali nelegálně z převážně muslimských zemí, jako je Pákistán, Bangladéš a Afghánistán. Podle kritiků, ale nejen muslimských, zákon odporuje sekulární ústavě státu a je vůči muslimům diskriminační. V Indii tvoří muslimská komunita 14 procent z 1,3 miliardy obyvatel. Návrh zákona předložila vláda vedená hinduistickými nacionalisty a premiérem Módím po jeho přesvědčivém vítězství v loňských květnových volbách.
Protesty začaly loni a už tehdy byly mnohdy bouřlivé. Jejich současná vlna se odehrává hlavně v severovýchodní části Dillí, kde jsou muslimové ve většině a kde žijí také chudí zahraniční dělníci. Demonstrace se konaly také za návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa, který byl v Indii v pondělí a v úterý. Podle BBC to Módímu zkomplikovalo situaci, protože demonstrace odvedla pozornost od zahraniční návštěvy.
Gokulpuri, in #Delhi today. The BBC saw mobs of people with sticks and stones chanting ‘Jai Shri Ram’. Parts of Delhi are witnessing the worst violence and rioting India’s capital has seen in decades. Seven confirmed dead. #DelhiViolence pic.twitter.com/8b1VWH1mdl
— Nicola Careem (@NicolaCareem) February 25, 2020
Účastníci se vyzbrojují kameny, noži a někdy i pistolemi. Zapálili trh s pneumatikami, v úterý napadli mešitu. Skupiny jsou rozděleny podle náboženské příslušnosti a navzájem se obviňují z vyprovokování násilí, uvádí BBC.
Hinduisté volají podle AFP na protivníky "Ať žije bůh Ráma", dnes nad jednou mešitou zavlál prapor s podobiznou hinduistického boha Hanumána. Jedno z videí kolujících na sociálních sítí zachytilo muže šplhající na minaret mešity a vyvěšující tam prapor.
#UPDATE Riot police patrol the streets of India's capital as the city's leader calls for a curfew following battles between Hindus and Muslims that claim at least 20 lives https://t.co/JmCSNQVDuc pic.twitter.com/xARSKOilSz
— AFP news agency (@AFP) February 26, 2020
Policejní mluvčí dnes řekl, že situace je pod kontrolou a že byl povolán dostatečný počet policistů. Zpravodajové BBC ale viděli, že demonstranti pokračovali v házení kamenů a provolávání hesel. Policie, která využívá kamerové systémy a drony, v oblasti protestů vydala zákaz shromažďování více než čtyř osob.
Mezi mrtvými jsou hinduisté i muslimové a také jeden policista, mezi zraněnými dva novináři indické televize NDTV. Podle zdravotníků bylo asi šest desítek lidí zraněno střelou zbraní.
Předseda regionální vlády v Dillí Arvind Kedžrivál vyzval federální vládu, aby obnovila pořádek a vyhlásila zákaz vycházení. "V ulicích není dostatek policistů. Místní policisté říkají, že nedostávají rozkazy z vyšších míst, jež by umožnily situaci dostat pod kontrolu," sdělil novinářům Kedžrivál. Policie v Dillí je podřízená nikoli Kedžriválovu úřadu, ale federální vládě. Opoziční politička Sonia Gándhíová kvůli nepokojům vyzvala ministra vnitra Amita Šáha k rezignaci. Podle ní členové Módího Indické lidové strany (BJP) svými výroky vytvářejí atmosféru strachu a nenávisti a provokují tak násilí.
Novináři hodnotí úterý jako zvlášť násilné. Zahraniční dělníci se z hlavního města raději z obav o život vracejí do svých domovských vesnic, napsala AFP. "Není práce, je lepší odejít, proč bychom tady měli umřít? Lidé zabíjejí jeden druhého, střílejí na sebe," řekl jeden cestář, který se rozhodl odejít zpět do Uttarpradéše.
Související
Politico: EU skrze Indii financuje Putinovu válku. A sama o tom možná ani neví
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
Indie , Naréndra Módí (indický premiér) , Muslimové
Aktuálně se děje
včera
Rusko na NATO zaútočí přes Pobaltí a Arktidu, tvrdí Anonymous. Finsko už náporu čelí
včera
Netanjahu jde na operaci. Lékaři mu seberou prostatu
včera
Počasí: Nadcházející noci budou pořádně mrazivé
včera
Výměna zajatců s Ukrajinou se komplikuje. Rusku se do ní z jistého důvodu už příliš nechce
včera
Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?
včera
Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti
včera
Zelenskyj: Severokorejské vojáky na frontě zajímáme, ale umírají
včera
Putin se omluvil kvůli pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines
včera
Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa
včera
WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí
včera
Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce
včera
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines Rusko popírá. Zásah raketou vůbec nepřipouští
včera
Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková
včera
USA se přiklání k teorii o sestřelení letadla společnosti Azerbaijan Airlines
včera
Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"
včera
Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů
včera
Počasí na Silvestra a Nový rok. Meteorologové nabídli předpověď
27. prosince 2024 21:51
Policie odhalila organizovanou skupinu pašeráků drog. Kokain maskovali jako alkohol
27. prosince 2024 20:35
První Severokorejec skončil v rukou ukrajinských vojáků. Ne na dlouho
27. prosince 2024 19:42
Adamczykové tragicky zemřela soupeřka. Švýcarku Hedigerovou strhla lavina
Švýcarský lyžařský svaz přišel o Vánocích se smutnou zprávou především pro snowboardcrossové fanoušky. Oznámil totiž smrt své reprezentantky Sophie Hedigerové, která nepřežila pád laviny ve švýcarském Arose.
Zdroj: David Holub