Druhá vlna koronaviru v Singapuru: Máme se bát zahraničních pracovníků?

KOMENTÁŘ - Singapuru nejprve svět záviděl, když zaznamenal, jak jsi dokázal hravě poradit s epidemií Covid-19. Vzápětí jej nicméně zasáhla druhá vlna a městský stát musel opět přitvrdit. Osudným se mu stali zahraniční pracovníci, čímž by se mohl stát odstrašujícím případem i pro ostatní země, které postupně začaly uvolňovat přijatá opatření. Některá fakta ale tento argument zpochybňují. Informoval o tom server abc.net.au.

V Česku se od dubna postupně začalo upouštět od omezení na hranicích. Zatímco ještě v březnu byl vstup cizinců na naše území takřka nemožný, dnes už se k nám mohou postupně některé vybrané skupiny vracet. Důvodem je mimo jiné také poptávka po takzvaných sezónních pracovnících, zejména pokud jde o zemědělství. Singapurská zkušenost by nás nicméně mohla varovat před rizikem druhé vlny nákazy, a to právě z jejich strany.

"Neměli bychom tedy raději být opatrnější?," takovou otázku si jistě začíná klást spousta z nás. Než bychom se unáhlili k dalšímu utahování pomyslných šroubů, měli bychom vzít v úvahu výrazné rozdíly mezi evropskými a asijskými zeměmi, zejména pokud jde o podmínky, v nichž zahraniční pracovníci v na první pohled prosperujícím Singapuru žijí. Právě ty se staly příčinou vzniku nového epicentra nákazy, a tudíž i její druhé vlny. Ačkoliv i u nás jsou například ukrajinští pracovníci levnou pracovní silou, ve srovnání s těmi v Singapuru mají přeci jenom výrazně lepší hygienická zázemí, a to i na ubytovnách.

Z tohoto důvodu lze konstatovat, že jediný způsob, jak vyzrát nad koronavirem, nejsou pouze plošná restriktivní opatření, omezení sociálního kontaktu a trasování kontaktů nakažených. Je nezbytně nutné vzít v úvahu další faktory a provést doslovnou revoluci i v dalších oblastech. Přestože Singapur testoval každého, kdo vykazoval symptomy zápalu plic nebo chřipky, a dezinfikoval vše, co mu přišlo pod ruku, nestačilo to.

Městský stát urychleně přijal velmi přísná opatření proti šíření nového koronaviru, která zahrnovala důsledné kontroly na hranicích, dohledávání kontaktů infikovaných a dodržování striktních karantén. Díky počátečnímu zvládnutí epidemie se stal doslova vzorem pro nemalou část zemí, které tím získaly jakýsi algoritmus pro úspěšný boj s nemocí spočívající ve čtyřech následujících bodech:

1. Připlavit si plán a co nejrychleji ho zrealizovat

2. Připravit zdravotnictví na počáteční nápor pacientů s těžkým průběhem

3. Izolace nakažených

4. Trasování kontaktů nakažených

Výše uvedené body umožnily Singapuru úspěšně bojovat s epidemií, aniž by si tím zlikvidoval ekonomiku. Většina škol, restaurací a jiných podniků mohla díky tomu zůstat otevřená. Nejinak tomu bylo i na Tchajwanu a v Jižní Korei. To, co ale vzal Singapur na lehkou váhu, byl návrat klíčových zahraničních pracovníků, na nichž je závislý. Příčinou jsou právě ony zmiňované špatné hygienické podmínky v lokalitách, v nichž se zdržují. Ty se právě staly epicentrem druhé nákazy.

Stop nesolidaritě a nadutosti! 

Podle statistik je skutečně značná část nakažených v druhé vlně mezi zahraničními pracovníky, kteří jsou často Singapurem opomíjeni, neboť jsou pro něj pouhou levnou pracovní silou. Země tak doplácí na svojí dřívější nadutost a nesolidaritu, jíž by měla dát stop. K 14. dubnu z 3 252 celkově infikovaných v Singapuru tvořili 1625, tedy necelých 50 %. Za zmínku stojí, že cizinci nepracují pouze na stavbách, nýbrž i jako pomocníci ve zdravotnictví, zejména v zařízeních pro seniory. O to větší mohou sehrát roli i v rostoucím počtu úmrtí těchto rizikových skupin. Je tomu podobně jako u nás například s Ukrajinci a Rusy.

Ti ale naštěstí nežijí mimo systém, jelikož už v minulosti český stát proti tomuto jevu, včetně jejich ilegálního najímání a vykořisťování, bojoval. Podle singapurské odborné veřejnosti je potřeba nejen efektivně bojovat proti epidemii, nýbrž i proti dřívějšímu despektu vůči zahraničním pracovníkům, kteří byli obecně vnímáni jako lidé druhé kategorie.

Tento názor vyjádřil například profesor Dale Fisher z Národní univerzity v Singapuru. Velkým rizikem je zejména koncentrace velkého množství lidí na jednom místě, a k té právě na těchto ubytovnách dochází. Singapur by se tudíž neměl stát odstrašujícím případem pro Evropu, nýbrž například pro Saúdskou Arábii, čí země Perského zálivu, které jsou také na zaměstnávání migrantů, často z Filipín, závislé.

Související

Shein, ilustrační fotografie

Výrobky Shein mohou být zdraví nebezpečné, oznámil Soul

Obří singapurská online společnost zaměřující se na levnou módu prodávanou skrze e-shop, podobně jako Tema a Alibaba, si stále více zasluhuje nechtěnou pozornost kvůli svým prodejním praktikám, vykořisťovatelské pracovní politice a možnému poškození životního prostředí.

Více souvisejících

singapur pandemie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Princezna Kate a princ William se pochlubili zamilovaným snímkem.

Princezna Kate překonala rakovinu. V novém klipu odhalila, co jí pomohlo

Rakovina v posledních měsících pronásleduje členy britské královské rodiny. Král Karel III. s ní bojuje dodnes, zatímco princezna Kate ji pro tuto chvíli zdolala. Nyní se v rámci své role snaží o nejrůznější osvětu. V pondělí apelovala na spoluobčany, co se týká mentálního zdraví. 

včera

Starostové a nezávislí

Starostové odhalili program pro podzimní sněmovní volby

Starostové na sobotním republikovém sněmu představili program do podzimních sněmovních voleb. Tvrdí, že vychází z jejich zkušeností a každodenní práce na ministerstvech, v krajích i obcích a opírá se o zkušenosti z rozhovorů s lidmi. Hnutí dnes také potvrdilo lídry kandidátních listin, jejichž finální podoba bude známa nejpozději do konce června.

včera

Ilustrační fotografie.

Česko výrazně zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce v sousedních zemích

Česko od neděle zruší zákaz obchodu zvířat vnímavých ke slintavce a kulhavce (SLAK) z Maďarska a Slovenska a zákaz dovozu sena, slámy a zelené píce, oznámila Státní veterinární správa (SVS). V platnosti zůstává upravený režim pro nákladní dopravu na slovenských hranicích a mimořádná veterinární opatření pro přepravce a chovatele hospodářských zvířat.

Aktualizováno včera

Ilustrační fotografie.

Česko - Kazachstán 8:1. Řádil Červenka, při stém startu na MS dal hattrick

I když se českému týmu, který ještě v dánském Herningu ani jednou neprohrál, daří a postupem času se jeho hra lepší, přesto počítá ztráty. Poté, co už byl realizační tým v čele s Radimem Rulíkem nucen rozloučit se s útočníkem Jáchymem Kondelíkem kvůli jeho zlomenině ruky, visí stále otazník nad aktuálním stavem obránce Tomáše Kundrátka, jenž nenastoupí ani proti Kazachstánu. Na ledě se o sobotním odpoledni neobjeví ani Jakub Lauko, který byl loktem do obličeje udeřen v zápase s Maďarskem. Nastoupil však brankář Karel Vejmelka, jenž se po pauze vrací do branky, a také pochopitelně kapitán Roman Červenka, pro kterého jde o jubilejní 100. start na MS. Jak si Češi povedou proti Kazachstánu, to sledujte třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Američané ztratili s Němci třígólové vedení, přesto vyhráli. Finové uspěli v klíčovém souboji

I druhá sobota v rámci mistrovství světa v hokeji nabízí celkem šest zápasů a tedy i dva už v poledne. Tentokrát se o rozjezd soboty postarali Američané s Němci v dánském Herningu a Finové s Lotyši ve švédském Stockholmu. Zatímco prvně zmíněný zápas měl jasného favorita, duel ve švédské metropoli sliboval vyrovnanější souboj, který byl tolik důležitý vzhledem k přiblížení se účasti ve čtvrtfinále. Ovšem i když byli Američané proti Němcům papíroví favorité a po první třetině vedli 3:0, během druhé třetiny o náskok přišli a lépe hrající Němci srovnali na 3:3. Nakonec však rozhodl okamžik, v němž gólman Grubauer šest minut chyběl na kluzišti, jelikož musel na krátké ošetření. Američané opět odskočili do vedení, které navýšili až na konečných 6:3. V duelu Finska s Lotyšskem došli Seveřané k vítězství 2:1.

včera

Vladimir Putin

Putin se vyžívá v ponižování státníků. Kteří světoví lídři jsou další na řadě?

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva ve středu přiletěl do Moskvy, aby osobně přesvědčil ruského vůdce Vladimira Putina k účasti na mírovém jednání s Volodymyrem Zelenským. Místo diplomatického průlomu však přišla pouhá ignorace. Žádné setkání, jen krátký telefonát z letiště. Kreml tím ponížil nejen Lulovu iniciativu, ale i samotnou soudržnost uskupení BRICS.

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

Pavel Novotný pozastavil členství v ODS. S okamžitou platností

Nepravomocně odsouzený starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný podle svého vyjádření pozastavuje členství ve vládní ODS. K odchodu ze strany ho předtím vyzval její předseda a premiér Petr Fiala. Novotný má zamířit na tři měsíce do vězení, protože porušil podmínku. 

včera

Ilustrační fotografie.

Švédové i Švýcaři bez Hischiera si poradili s outsidery svých skupin

Večerní páteční zápasy nenabídly pro hokejové fanoušky nečekané průběhy zápasů či výsledky. V obou skupinách totiž svou roli favoritů potvrdili bez jakýchkoli potíží Švédové i Švýcaři. Zatímco prvně jmenovaný tým si ve Stockholmu poradil se Slovinci 4:0 především zásluhou Lindholma, jenž zaznamenal hattrick, druhý jmenovaný celek se dostal do čela skupiny B v Herningu poté, co nad trápícím se Norskem, které stále čeká na první výhru v turnaji, vyhrál 3:0.

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hertl národní tým neposílí. Vegas ho nepustilo, neprošel lékařskou prohlídkou

Už během pátečního dne se začaly objevovat zprávy o tom, že by pokud by český útočník Tomáš Hertl posílil národní tým na mistrovství světa v dánském Herningu, rovnalo by se to spíše zázraku vzhledem k jeho zranění ramene. Právě kvůli rameni neprošel klubovou lékařskou prohlídku, na základě čehož ho tak klubové vedení nakonec nepustilo.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí se příští týden citelně oteplí

Příští týden se do Česka vrátí oteplení. Podle ČHMÚ.cz denní maxima vyrostou nad 25 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy