Druhá vlna koronaviru v Singapuru: Máme se bát zahraničních pracovníků?

KOMENTÁŘ - Singapuru nejprve svět záviděl, když zaznamenal, jak jsi dokázal hravě poradit s epidemií Covid-19. Vzápětí jej nicméně zasáhla druhá vlna a městský stát musel opět přitvrdit. Osudným se mu stali zahraniční pracovníci, čímž by se mohl stát odstrašujícím případem i pro ostatní země, které postupně začaly uvolňovat přijatá opatření. Některá fakta ale tento argument zpochybňují. Informoval o tom server abc.net.au.

V Česku se od dubna postupně začalo upouštět od omezení na hranicích. Zatímco ještě v březnu byl vstup cizinců na naše území takřka nemožný, dnes už se k nám mohou postupně některé vybrané skupiny vracet. Důvodem je mimo jiné také poptávka po takzvaných sezónních pracovnících, zejména pokud jde o zemědělství. Singapurská zkušenost by nás nicméně mohla varovat před rizikem druhé vlny nákazy, a to právě z jejich strany.

"Neměli bychom tedy raději být opatrnější?," takovou otázku si jistě začíná klást spousta z nás. Než bychom se unáhlili k dalšímu utahování pomyslných šroubů, měli bychom vzít v úvahu výrazné rozdíly mezi evropskými a asijskými zeměmi, zejména pokud jde o podmínky, v nichž zahraniční pracovníci v na první pohled prosperujícím Singapuru žijí. Právě ty se staly příčinou vzniku nového epicentra nákazy, a tudíž i její druhé vlny. Ačkoliv i u nás jsou například ukrajinští pracovníci levnou pracovní silou, ve srovnání s těmi v Singapuru mají přeci jenom výrazně lepší hygienická zázemí, a to i na ubytovnách.

Z tohoto důvodu lze konstatovat, že jediný způsob, jak vyzrát nad koronavirem, nejsou pouze plošná restriktivní opatření, omezení sociálního kontaktu a trasování kontaktů nakažených. Je nezbytně nutné vzít v úvahu další faktory a provést doslovnou revoluci i v dalších oblastech. Přestože Singapur testoval každého, kdo vykazoval symptomy zápalu plic nebo chřipky, a dezinfikoval vše, co mu přišlo pod ruku, nestačilo to.

Městský stát urychleně přijal velmi přísná opatření proti šíření nového koronaviru, která zahrnovala důsledné kontroly na hranicích, dohledávání kontaktů infikovaných a dodržování striktních karantén. Díky počátečnímu zvládnutí epidemie se stal doslova vzorem pro nemalou část zemí, které tím získaly jakýsi algoritmus pro úspěšný boj s nemocí spočívající ve čtyřech následujících bodech:

1. Připlavit si plán a co nejrychleji ho zrealizovat

2. Připravit zdravotnictví na počáteční nápor pacientů s těžkým průběhem

3. Izolace nakažených

4. Trasování kontaktů nakažených

Výše uvedené body umožnily Singapuru úspěšně bojovat s epidemií, aniž by si tím zlikvidoval ekonomiku. Většina škol, restaurací a jiných podniků mohla díky tomu zůstat otevřená. Nejinak tomu bylo i na Tchajwanu a v Jižní Korei. To, co ale vzal Singapur na lehkou váhu, byl návrat klíčových zahraničních pracovníků, na nichž je závislý. Příčinou jsou právě ony zmiňované špatné hygienické podmínky v lokalitách, v nichž se zdržují. Ty se právě staly epicentrem druhé nákazy.

Stop nesolidaritě a nadutosti! 

Podle statistik je skutečně značná část nakažených v druhé vlně mezi zahraničními pracovníky, kteří jsou často Singapurem opomíjeni, neboť jsou pro něj pouhou levnou pracovní silou. Země tak doplácí na svojí dřívější nadutost a nesolidaritu, jíž by měla dát stop. K 14. dubnu z 3 252 celkově infikovaných v Singapuru tvořili 1625, tedy necelých 50 %. Za zmínku stojí, že cizinci nepracují pouze na stavbách, nýbrž i jako pomocníci ve zdravotnictví, zejména v zařízeních pro seniory. O to větší mohou sehrát roli i v rostoucím počtu úmrtí těchto rizikových skupin. Je tomu podobně jako u nás například s Ukrajinci a Rusy.

Ti ale naštěstí nežijí mimo systém, jelikož už v minulosti český stát proti tomuto jevu, včetně jejich ilegálního najímání a vykořisťování, bojoval. Podle singapurské odborné veřejnosti je potřeba nejen efektivně bojovat proti epidemii, nýbrž i proti dřívějšímu despektu vůči zahraničním pracovníkům, kteří byli obecně vnímáni jako lidé druhé kategorie.

Tento názor vyjádřil například profesor Dale Fisher z Národní univerzity v Singapuru. Velkým rizikem je zejména koncentrace velkého množství lidí na jednom místě, a k té právě na těchto ubytovnách dochází. Singapur by se tudíž neměl stát odstrašujícím případem pro Evropu, nýbrž například pro Saúdskou Arábii, čí země Perského zálivu, které jsou také na zaměstnávání migrantů, často z Filipín, závislé.

Související

Shein, ilustrační fotografie

Výrobky Shein mohou být zdraví nebezpečné, oznámil Soul

Obří singapurská online společnost zaměřující se na levnou módu prodávanou skrze e-shop, podobně jako Tema a Alibaba, si stále více zasluhuje nechtěnou pozornost kvůli svým prodejním praktikám, vykořisťovatelské pracovní politice a možnému poškození životního prostředí.

Více souvisejících

singapur pandemie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy