Ruský mladík našel v botách znepokojivý vzkaz z čínského vězení

Arslan Gibadullin se nemohl dočkat, až si vyzkouší drahý pár bot od americké sportovní značky North Face, které si pro potěšení koupil přes internet a následně nechal doručit do obchodu v Petrohradě. "Přišel jsem domů a začal jsem si je nazouvat. Hned jak jsem ale jednu z nich vzal do ruky, všiml jsem si zvláštního vzkazu pevně všitého do boty," řekl Gibadullin listu The Moscow Times.

Ve vzkazu, který vyfotil a přidal na svůj instagram, se píše: "Pomoc, jsem ve vězení v Číně, prosím pomozte Ujgurům".

Pravost vzkazu se sice listu nepodařilo ověřit, incident však již potřetí tento rok přitáhl pozornost ke vztahům globálního oděvního průmyslu s čínskými dodavateli, kteří čelí obvinění, že profitují z nucených prací příslušníků etnické menšiny Ujgurů.

Společná zpráva 180 lidskoprávních organizací z letošního července uvádí, že "v podstatě celý" módní průmysl nese část viny na nucených pracích příslušníků této menšiny ze západočínské provincie Sin-ťiang. A v březnu 2020 australský výzkumný institut ASPI vydal zprávu, podle které z nucené práce Ujgurů profituje okolo 82 předních světových značek. Institut odhaduje, že Čína mezi lety 2017 až 2019 z domovů vysídlila okolo 80.000 Ujgurů a přinutila je pracovat v továrnách po celé Číně.

Odborníci OSN a lidskoprávní skupiny uvádějí, že se v čínských zadržovacích táborech nedobrovolně nachází nejméně milion Ujgurů a dalších příslušníků turkické muslimské menšiny. Čína tvrdí, že pobyt v těchto zařízeních je dobrovolný a jejich cílem je bojovat proti náboženskému extremismu a chudobě. Zastánci se domnívají, že jde o nutné preventivní opatření proti terorismu; kritici však říkají, že Peking hrozbu zveličuje, a střediska přirovnávají ke koncentračním táborům.

Oděvní konglomerát VF, mateřská společnost North Face, byl původně jedním z jmen figurujícím na seznamu ASPI. Výzkumný institut jej však odstranil, když společnost prokázala, že ukončila spolupráci s jednou z podezřelých továren ještě předtím, než v ní údajně začali nedobrovolně pracovat Ujgurové.

Na dotaz The Moscow Times VF odpověděla, že o nálezu v Petrohradu ví a na jeho základě začala s mezinárodním vyšetřováním. Oděvní firma také zdůraznila, že při výrobě zmíněných bot nebyla použita žádná nucená práce.

"VF Corporation a pod ní spadající značky při výrobě svých produktů nevyužívají nucených prací a při jejich výrobě nefiguruje ani vězeňská práce. Boty na fotografii nikdy nebyly v Číně. Boty, které si zákazník koupil, byly vyrobeny ve Vietnamu a doručeny přímo z továrny do našeho zařízení v Belgii a následně do distribučního centra v Rusku ... VF v provincii Sin-ťiang žádné produkty nevyrábí," informovala společnost.

Lidskoprávní skupiny, které se specializují na nucenou práci, nicméně uvádějí, že je kvůli spletitému spotřebitelskému řetězci téměř nemožné 100procentně doložit, že materiály použité na výrobu bot nepocházely z Číny.

Penelope Kyritsisová z americké nevládní organizace specializující se na práva pracovníků upozornila, že zatímco VF říká, že se "žádné její produkty v provincii Sin-ťiang nevyrábějí", nevysvětluje, odkud suroviny na jejich výrobu pochází.

"VF musí doložit každé zařízení, které se podílelo na výrobě této boty," dodává Kyritsisová. Na dotaz The Moscow Times, odkud společnost bere suroviny na výrobu obuvi, zatím VF neodpověděla.

Online databáze Source Map, která uživatelům poskytuje mapy spotřebitelského řetězce, ukazuje, že zatímco se většina produktů North Face vyrábí ve Vietnamu, část surovin použitých při výrobě pochází z Číny.

Vzkaz nalezený v botě v Petrohradu není prvním případem, kdy zákazník v dovozovém zboží našel vzkaz patrně od člověka, kterého čínské úřady nutí k práci. V roce 2018 síť supermarketů Tesco pozastavila výrobu dobročinných vánočních přání v továrně v Číně, když šestiletá holčička našla zprávu údajně napsanou vězni z Šanghaje, kteří v ní tvrdili, že "jsou nuceni pracovat proti své vůli".

Související

Více souvisejících

Rusko Čína vězení Ujgurové

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy