Spojené arabské emiráty navážou diplomatické styky s Irazelem

Spojené arabské emiráty se stanou prvním státem Perského zálivu, který naváže diplomatické styky s Izraelem. Budou tak teprve třetí arabskou zemí, která má aktivní diplomatické vztahy s židovským státem. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na twitteru napsal, že dnešek je "pro Izrael historický den". Podle Dubaje se Izrael vzdá některých nároků na palestinských územích.

Dohoda o navázání diplomatických styků také posiluje opozici proti regionální mocnosti Íránu, kterou SAE, Izrael a USA vnímají jako největší hrozbu pro tuto konflikty sužovanou oblast. Írán a Izrael jsou dávnými nepřáteli. Izrael především znepokojují íránské snahy vyvinout jaderné zbraně, což Teherán popírá.

Spojené arabské emiráty uvedly, že zůstávají silným zastáncem palestinského lidu a dohoda o normalizaci vztahů udržuje životaschopnost řešení izraelsko-palestinského konfliktu v podobě vzniku dvou států. Nejmenovaný vysoký izraelský činitel nicméně uvedl, že je stále ve hře zavedení izraelské svrchovanosti nad oblastmi na Západním břehu.

"Trumpova vláda nás požádala, abychom dočasně pozastavili oznámení svrchovanosti, aby mohla být uzavřena historická mírová dohoda mezi Izraelem a SAE," řekl činitel, kterého citovala agentura Reuters.

Delegace Izraele a SAE se mají sejít v nadcházejících týdnech, aby podepsaly dohody týkající se investic, turistiky, přímých letů, bezpečnosti, telekomunikací a dalších otázek. Obě země také mají v dohledné době otevřít své ambasády; SAE už oznámily, že jejich velvyslanectví nebude v Jeruzalémě.

Dohodu vítají Spojené státy americké. Podle ministra zahraničí Mikea Pompea jde o "obrovský krok" vpřed a americký prezident Donald Trump, který navázání diplomatických vztahů pomáhal zprostředkovat, řekl novinářům v Oválné pracovně, že jde o "skutečně historický okamžik".

Navázání styků je podle agentur vzácným diplomatickým vítězstvím pro Trumpa před listopadovými prezidentskými volbami poté, co jeho snahy ukončit válku v Afghánistánu zatím nepřinesly žádné plody, a úsilí o trvalý mír mezi Izraelem a Palestinci nijak nepokročilo. Izrael a SAE patří mezi Trumpovy nejbližší zahraniční spojence.

V Izraeli toto oznámení přichází po letech chlubení premiéra Netanjahua, že se jeho vláda těší těsnějším vztahům s arabskými zeměmi, než se veřejně přiznává. Netanjahu usiloval o stavbu osad na půdě, o kterou stáli Palestinci, a uvítal Trumpův návrh, který mu umožní anketovat značné části okupovaného Západního břehu, zatímco povolí Palestincům omezenou autonomii v jiných oblastech.

V případě SAE navázání diplomatických vztahů s Izraelem posílí mezinárodní snahu působit jako paprsek tolerance na Blízkém východě, přestože zemi vedou autokratičtí vůdci.

A pokud jde o Palestince, kteří jsou ve svém boji za nezávislost dlouhodobě závislí na arabské podpoře, jde jak o vítězství, tak dílčí prohru. Dnešní dohoda sice zastaví izraelské plány na anexi, ale Palestinci opakovaně vyzývali arabské státy, aby nesouhlasily s normalizací vztahů s Izraelem, dokud nebude uzavřena mírová dohoda ustavující nezávislý palestinský stát.

Izrael podepsal mírovou dohodu s Egyptem v roce 1979 a s Jordánskem v roce 1994. Spojené arabské emiráty, stejně jako většina dalších arabských zemí, ale Izrael neuznávaly a neměly s ním až dosud žádné formální diplomatické ani ekonomické styky.

Související

Více souvisejících

spojené arabské emiráty Izrael politika diplomacie zahraničí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy