Strategické město v Náhorním Karabachu je v rukou ázerbajdžánských jednotek

Karabašské úřady dnes připustily, že nemají pod kontrolou druhé největší město Šuša, a uvedly, že ázerbájdžánské jednotky postupují na regionální metropoli Stěpanakert.

Baku oznámilo dobytí strategického města už v neděli, představitelé Náhorního Karabachu původně ztrátu města, které v arménštině nazývají Šuši, popírali, informovala agentura Reuters. Ázerbájdžán dnes nad Arménií sestřelil ruskou helikoptéru, Moskvě se vzápětí omluvil.

"Sled nešťastných událostí pokračuje a město Šuši není pod naší kontrolou. Měli bychom držet pohromadě, protože nepřítel je blízko Stěpanakertu," uvedl na facebooku mluvčí vůdce neuznané Náhorně-karabašské republiky Arajika Harutjunjana. Později agentuře Reuters potvrdil, že zpráva na sociální síti je pravdivá.

Šuša je z kulturního a strategického hlediska důležité pro obě strany. Nachází se asi 15 kilometrů jižně od největšího města oblasti, kterým je regionální metropole Stěpanakert, kde sídlí karabašská správa. Šuša se nachází u hlavní silnice spojující Náhorní Karabach s Arménií a město, které obklopují strmé útesy, by mohlo posloužit jako výchozí bod pro ázerbájdžánský útok na Stěpanakert, cituje Reuters vojenské analytiky. Agentura AP uvádí, že dobytí města je dosud nejdůležitějším vojenským vývojem v současných bojích.

Ázerbájdžán tvrdí, že od počátku současných bojů dobyl většinu území Náhorního Karabachu. Arménie rozsah územních ztrát odmítá a Jerevan i dnes trval na tom, že Šuša ještě nepadla a těžké boje o město pokračují.

Současné boje o Náhorní Karabach vypukly 27. září a jsou nejhorší od 90. let 20. století. Nynější konflikt pokračuje navzdory třem uzavřeným příměřím v uplynulých týdnech a panují obavy, že o život v něm přišly tisíce lidí. Zatímco Ázerbájdžán podporuje Turecko, Arménie doufá v pomoc Ruska, se kterým má smlouvu o pomoci v případě napadení. Moskva se snaží zároveň udržovat dobré vztahy s Ázerbájdžánem. Analytici míní, že přímé zapojení Ruska do konfliktu není moc reálné, pokud nebude přímo napadena Arménie. Zároveň se domnívají, že Turecko se pravděpodobně nezapojí více než dosud, pokud budou pokračovat vojenské úspěchy ázerbájdžánských jednotek.

Moskva dnes oznámila, že nad územím Arménie nedaleko ázerbájdžánské exklávy Nachičevan někdo sestřelil jednu z ruských helikoptér. Zemřeli dva vojáci. K věci se později přiznal Ázerbájdžán, který se Moskvě omluvil a prohlásil, že je připraven poskytnout kompenzaci. Sestřel helikoptéry označil za "nehodu".

Agentura AP podotýká, že Nachičevan leží zhruba 70 kilometrů od Náhorního Karabachu. Podle ruského ministerstva obrany vrtulník doprovázel vojenský konvoj, nicméně není jasné, o jaký konvoj šlo. Rusko má v Arménii vojenskou základnu, ale ta se nachází zhruba 150 kilometrů od místa sestřelu. Ruské ministerstvo obrany dříve uvedlo, že helikoptéra se pohybovala mimo konfliktní oblast.

Ázerbájdžánské ministerstvo zahraničí však prohlásilo, že konflikt byl důležitým faktorem v incidentu. Podle Baku helikoptéra letěla ve tmě a v nízké výšce. "V kontextu těchto faktorů, ve světle napjaté situace v regionu a zvýšené bojové pohotovosti kvůli možným provokacím z arménské strany se bojová posádka, která byla ve službě, rozhodla střílet," citovala AP ázerbájdžánskou diplomacii.

Spor o Náhorní Karabach - enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem - trvá desítky let. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30.000 mrtvých a statisíce uprchlíků. Nyní se Karabach a přilehlé území nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje území za okupované.

Související

Jednání v Baku s prezidentem Ilhamem Alijevem. Tajemník Jurij Kim a hlavní poradce pro jednání Kavkazu Louis Bono řeší naléhavou humanitární situaci v Náhorním Karabachu.

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 
Ázerbájdžán, ilustrační foto

Ázerbájdžánské jednotky zadržely čtyři bývalé lídry Náhorního Karabachu

Ázerbájdžánské úřady zadržely čtyři bývalé lídry Náhorního Karabachu a převezly je do Baku. Příslušníky ázerbájdžánské služby státní bezpečnosti byli zadrženi tři bývalí prezidenti samozvané republiky Náhorní Karabach Arkadij Gukasján, Bako Saakján a Arajik Haruťunjan a bývalý předseda parlamentu David Išchanjan. 

Více souvisejících

Náhorní Karabach arménie ázerbájdžán

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 35 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 57 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy