Teherán žádá RB OSN, aby odsoudila vraždu íránského jaderného fyzika

Írán vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby odsoudila vraždu prominentního íránského jaderného fyzika Mohsena Fachrízádeha a aby podnikla kroky proti pachatelům. Íránský prezident Hasan Rúhání dnes z činu obvinil Spojené státy a Izrael a stejně jako duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí pohrozil odvetou. Íránský vyslanec u OSN upozornil, že Teherán si vyhrazuje právo podniknout "veškerá nezbytná opatření".

Generální tajemník OSN António Guterres podle svého mluvčího vyzval ke zdrženlivosti a poukázal na potřebu vyhnout se krokům, které by vedly k eskalaci napětí v regionu. Informovala o tom agentura Reuters.

"Bezohledné ruce globální arogance, jejímž žoldákem je uzurpátorský sionistický režim, jsou potřísněny krví syna tohoto národa," uvedl Rúhání v prohlášení, které zveřejnil jeho úřad. Íránští politici výraz "globální arogance" používají pro Spojené státy a termín "uzurpátorský sionistický režim" pro Izrael.

Fachrízádeh měl podle západních tajných služeb na starosti tajný íránský jaderný program. Rúhání ho označil za "mučedníka" a zdůraznil, že jeho smrt nezastaví úspěchy Teheránu.

Terrorists murdered an eminent Iranian scientist today. This cowardice—with serious indications of Israeli role—shows desperate warmongering of perpetratorsIran calls on int'l community—and especially EU—to end their shameful double standards & condemn this act of state terror.

— Javad Zarif (@JZarif) November 27, 2020

Alí Chameneí vybídl k potrestání těch, kteří vraždu zosnovali a provedli. Neuvedl ale, kdo by to měl být. O Fachrízádehovi hovořil jako o prominentním a význačném jaderném vědci.

Íránsky vyslanec u OSN uvedl, že existují "vážné známky" toho, že za vraždu je zodpovědný Izrael. "Írán si vyhrazuje právo podniknout veškerá nezbytná opatření k ochraně svých lidí a k zabezpečení svých zájmů," napsal v dopisu pro Guterrese a Radu bezpečnosti OSN. Varoval rovněž před jakýmikoliv nezodpovědnými opatřeními ze strany Spojených států a Izraele vůči Íránu, a to "zejména během zbývajícího období současné administrativy USA".

Izraelský ministr pro záležitosti židovských osad Cachi Hanegbi prohlásil, že netuší, kdo íránského fyzika zabil. "Nevím, kdo to udělal. A není to tak, že nemluvím, protože mne váže zodpovědnost. Opravdu to netuším," prohlásil Hanegbi, který patří k vládní straně Likud a je považován za premiérova blízkého spolupracovníka. Je zatím jediný, kdo se v Izraeli k věci vyjádřil.

Podle dnešní zprávy izraelského televizního kanálu N12, na kterou se odvolává agentura Reuters, ale uvedl v pohotovost svá diplomatická zastoupení na celém světě. Židovský stát byl podezírán z vražd vědců před deseti lety, kdy panovalo napětí kolem íránského jaderného programu. Páteční čin nesl znaky pečlivě naplánovaného přepadení ve vojenském stylu, uvedla agentura AP.

Fachrízádeh podlehl v nemocnici zraněním, která utrpěl při pátečním útoku nedaleko Teheránu. Západní zdroje Fachrízádeha označují za šéfa íránského programu jaderných zbraní. Útok na auto s Fachrízádehem a jeho ochrankou se odehrál ve městě Ábsard východně od Teheránu. Svědci nejprve slyšeli výbuch a pak střelbu. Kromě Fachrízádeha byli zraněni i jeho strážci.

Agentura Reuters napsala, že do Perského zálivu tento týden jen několik dní před smrtí předního jaderného vědce připlula americká letadlová loď USS Nimitz. Americké námořnictvo dnes ale uvedlo, že její vyslání s žádnou konkrétní hrozbou nesouvisí.

Smrt Fachrízádeha by mohla vyvolat konfrontaci mezi Íránem a jeho protivníky v posledních týdnech vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa, napsala agentura Reuters. Zároveň může zkomplikovat jakékoli úsilí nově zvoleného prezidenta Joea Bidena o zmírňování amerických sankcí proti Íránu, které zahájil už Barack Obama.

To nebyl útok jen na profesora, ale na diplomatické úsilí, které měly obě země vyvinout poté, co se Joe Biden ujme úřadu," uvedl na twitteru politolog íránského původu Mohsen Milani z univerzity v Tampě na Floridě. Podobně to podle agentury DPA vidí prominentní íránská novinářka Sahra Asghariová: "Útok byl cenou, kterou Írán musel zaplatit za Trumpovu volební porážku."

Související

Írán, ilustrační foto Analýza

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

Více souvisejících

Írán António Guterres Mohsen Fachrízádeh (fyzik) OSN Izrael Hasan Rúhání Alí Chameneí (íránský ajatolláh) Americká armáda (U.S. Navy) USS Nimitz USA (Spojené státy americké) Donald Trump Joe Biden

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Pákistán

Pákistán vs Indie: Kdo vlastně krátký konflikt vyhrál?

Oba jaderní rivalové, Indie a Pákistán, vyšli z nejnovějšího konfliktu s těžkými ztrátami – a přesto se obě země předhánějí ve vyhlašování vítězství. Skutečnost je však jiná: ačkoli příměří drží, tento konflikt zanechal za sebou více otázek než odpovědí, píše CNN.

před 11 hodinami

Armáda Velké Británie

Děsivý obraz utajovaných praktik britských SAS: Soutěžili v popravování nevinných, zabíjeli neozbrojené i děti

Bývalí příslušníci britských speciálních jednotek prolomili po letech mlčení a poskytli BBC šokující svědectví o údajných válečných zločinech spáchaných jejich kolegy během nasazení v Iráku a Afghánistánu. Jde o nejobsáhlejší veřejně známou výpověď o těchto událostech, která odhaluje děsivý obraz dlouho utajovaných praktik elitních složek britské armády.

před 13 hodinami

Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025: Česko porazilo Norsko 2:1

Česká hokejová měla v neděli večer na programu svůj druhý zápas v rámci skupiny B právě probíhajícího mistrovství světa. V dánském Herningu byli jejich dalšími soupeři Norové a oproti duelu se Švýcarskem, se kterým v pátek Češi vyhráli 5:4 po prodloužení, se tentokrát v sestavě objevila i posila z NHL Martin Nečas. Český tým nakonec Nory porazil 2:1.

Zdroj: David Holub

Další zprávy