Terorista Ehsan utekl z vězení. Vlivný člen pákistánského Tálibánu stál za mnoha útoky

Vysoce postavený představitel pákistánské odnože radikálního hnutí Tálibán (TTP) utekl z vězení. Stalo se tak více než dva roky poté, co se tento bývalý mluvčí TTP Ehsanulláh Ehsan vzdal úřadům. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na pákistánské bezpečnostní zdroje.

Pákistánští představitelé informaci potvrdili několik dní poté, co Ehsan zveřejnil zvukový záznam, na kterém informuje o svém útěku a tvrdí, že se nyní nachází v Turecku.

Podle pákistánského bezpečnostního zdroje byl Ehsanulláh Ehsan "obrovským přínosem pro identifikování a vypátrání dalších radikálů". Informaci, že je bývalý mluvčí nyní v Turecku, zdroj nepotvrdil. Rovněž neposkytl žádné další informace o tom, jak radikál z vězení utekl.

Murky waters with unconfirmed News.DGISPR is yet to confirm the news of #EhsanullahEhsan ‘s “alleged escape.”Earlier, an unverified audio recording of former #TTP spokesman, #Ehsan had surfaced on social media where he claimed to have escaped from custody. #FATF #APS pic.twitter.com/BE2p1uZjD2

— Faeza Dawood (@FaezaDawood) February 6, 2020

Ehsan nechvalně proslul svými chladnokrevnými prohlášeními po útocích spáchaných ozbrojenci z Tehríke Tálibán (TTP). Je spojován například s krvavým atentátem v roce 2016 ve městě Láhaur na severovýchodě Pákistánu, kdy zahynulo 75 lidí, a rovněž s mnoha útoky, které mířily na nynější nositelku Nobelovy ceny za mír Malalu Júsufzaiovou.

Pákistánským úřadům se bývalý mluvčí TTP vzdal v roce 2017 a následně poskytl několik rozhovorů pákistánské televizi. To vyvolalo pobouření veřejnosti, která se domnívala, že s ním policie zachází "příliš v rukavičkách". Pákistánští představitelé se tehdy bránili a tvrdili, že jim radikál poskytl množství zpravodajských informací, které jim pomohly v boji proti teroristům.

Pákistánské hnutí Taliban (Tehríke Tálibán, TTP) oficiálně vzniklo v prosinci 2007, jeho základy ale byly položeny již v roce 2002, krátce po americké invazi do Afghánistánu. Hlavním působištěm islamistických ozbrojenců je Vazíristán, hornatá oblast severozápadního Pákistánu. TTP má na svědomí množství krveprolití, v loňském roce ale násilností dramaticky ubylo a bylo zaznamenáno nejméně obětí útoků od roku 2007.

Související

Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  
Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

Tálibán Pákistán Ehsanulláh Ehsan (terorista) Turecko Malala Júsufzaiová (Nobelova cena míru)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 48 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích

Demokratka Kamala Harrisová a republikán Donald Trump postupně ukončují volební kampaň před volebním dnem v USA. Za necelé dva dny bude jasné, kdo se stane prezidentem Spojených států – a kdo skončí v zapomnění dějin. Oba zvolili jiný přístup. Zatímco demokratka je během posledních dnů kampaně smírnější, Trump útočí, na koho jen může.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy