Tři rány pro Čínu. Věci se mění, mlčení končí, tvdí analýza

NÁZOR - Peking by nikdy nepřivítal zprávu, že ve Spojených státech schválili zákon podporující prodemokratické protesty v Hongkongu, konstatuje editorial serveru Guardian. Prestižní deník upozorňuje, že hněv, který vyvolal americký prezident Donald Trump svým podpisem příslušné legislativy, a slova o "předsudcích a aroganci" ukazují, že pro Čínu jde o těžké sousto.

Výrazný posun

Jedná se o třetí ráno pro Čínu v jediném týdnu, podotýká britský server. Připomíná, že v pondělí se v Hongkongu projevily prodemokratické nálady ve výsledcích místních voleb a následně došlo k publikaci uniklých dokumentů, které odkrývají fungování internačních táborů v provincii Sin-ťiang, kde je zřejmě zadržován přinejmenším milion Ujgurů a dalších muslimů.

"Čínské býčí vystupování již narušuje obchodní válka a zpomalení ekonomického růstu, který je nyní na sedmadvacetiletém minimu," pokračuje editorial. Dodává, že Trump dal již dříve jasně najevo, že vnímá protesty v Hongkongu jako páku a ukázal, že nechce, aby příslušný zákon narušil jednání o obchodní dohodě, kterou Čína i Spojené státy potřebují a která je blízko.

Peking doufá, že Trump zákon neuvede do praxe, protože to by znamenalo sankce vůči konkrétním osobám a odebrání zvláštního obchodního statutu Hongkongu, pokud by každoroční zprávy zjistily, že nemá dostatečnou autonomii, vysvětluje renomovaný deník. Schválení zákona přesto považuje za nejdůležitější krok v pozoruhodném posunu amerického přístupu vůči Číně.

Svou roli hraje nástup Trumpa a jeho politický oportunismus, stejně jako představy o "střetu civilizací" některých lidí v jeho okolí, naznačuje prestižní server. Zdůrazňuje, že posun je ovšem patrný napříč celým politickým spektrem a není primárně důsledkem změn v USA, ale dění v Číně, především stále většího autoritářství prezidenta Si Ťin-pchinga.  

"Západní spolupráce s Čínou v zásadě ležela na naivním a nyní zcela zdiskreditovaném předpokladu, že ekonomická liberalizace přinese politickou svobodu," píše Guardian. Deklaruje, že vztahy se mění v závislosti na změny v přístupu Číny k vlastnímu obyvatelstvu a utahování šroubů je nejvíce patrné právě na čínské periferii, v Sin-ťiangu a Hongkongu, byť má odlišné důvody a různý stupeň.

Spojené nádoby  

Oslabování autonomie Hongkongu je patrné právě kvůli tomu, že stále požívá svobody a práv, které jsou odpírány lidem v pevninské Číně, kteří nevystavují svým politikům účet, vysvětluje editorial. Poukazuje, že volby do městských zastupitelstev zpravidla nejsou zásadní událostí, v praxi se ale staly referendem o politické budoucnosti Hongkongu.

Čínské úřady zřejmě věřily, že "mlčící většina" protesty odmítne a podpoří propekingské kandidáty, uvádí britský deník. Doplňuje, že "mlčící většina" se skutečně projevila - účast ve volbách byla zatím největší volební zkouškou pro Hongkong -, ale hlasovala pro druhou strany, v důsledku čehož prodemokratičtí kandidáti získali 392 z 452 křesel a ovládli 17 z 18 městských zastupitelstev.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Poselství je jasné. Lidé z Hongkongu využívají pokojné demokratické prostředky, jsou-li k dispozici. A jsou na straně protestujících," deklaruje Guardian. Upozorňuje, že díky mimořádné míře kontroly a sledování je mnohem těžší zjistit, co se děje v Sin-ťiangu.

Existují sice šikovně provedené průzkumy a děsivá svědectví o zneužívání a mučení od bývalých táborových vězňů a jejich rodin, ale teprve Mezinárodním konsorciem investigativních novinářů nově získané dokumenty rozkryly fungování tamních táborů, konstatuje renomovaný server. Podotýká, že čínská ambasáda v Londýně sice označila materiály za falsum, ale zatímco dříve čínské úřady existenci táborů popíraly, nyní je prezentují jako rétorická školící centra, ač dokumenty uvádějí, že z nich nikdo nesmí utéct.  

Hongkong a Sin-ťiang spojuje nejen hněv, který reakce Západu na tamní události vyvolává v Pekingu, deklaruje prestižní deník. Připomíná, že mezi kulturou a zkušeností obou regionů sice panuje značná propast, ale lidé v Hongkongu stále více na situaci v severozápadní provincii odkazují jako na varování a považují ji za konec pomyslného svahu, přičemž se obávají, že po něm můžou uklouznout, pokud nyní nepodniknou akci.

Čínská ekonomická síla v předchozích letech umlčovala a utlumovala kritiky, přesto nový americký zákon a protesty proti zacházení s muslimskými menšinami popsaném v uniklých dokumentech naznačují, že věci se zřejmě mění, byť mnozí dospějí k závěru, že je příliš riskantní se angažovat, očekává Guardian. Dodává, že po událostech z tohoto týdne ovšem tito lidé již nemůžou tvrdit, že o ničem nevědí.   

Související

Americká armáda, ilustrační fotografie

Nejde jen o Ukrajinu. USA stojí před možností největšího vojenského konfliktu od druhé světové války

Americká zahraniční politika se čím dál častěji točí kolem jednoho bodu na mapě východní Asie – Tchaj-wanu. Tento ostrov, jehož mezinárodní status zůstává nejednoznačný, se připravuje na možný vojenský střet s Čínou, která si na něj dělá dlouhodobý nárok. A Spojené státy stojí před dilematem, které by mohlo vést k největšímu vojenskému konfliktu od druhé světové války – tentokrát ale s jadernou mocností, píše National Interest.
Čínská stealth stíhačka J-20 Analýza

Čínské stíhačky na vzestupu. Důkazy přišly z pomezí Indie a Pákistánu

Čínské stíhačky J-20 nasazené pákistánským letectvem během nedávného střetu s Indií prokázaly, že dokážou obstát i proti evropským protivníkům. Západ, včetně Francie, Japonska a Spojených států, tak čelí rostoucí technologické i exportní výzvě. Čínská letecká produkce se rychle profesionalizuje a míří na trhy, které dosud ovládaly západní zbrojovky.

Více souvisejících

Čína Hongkong Ujgurové demokracie USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Air Force One

Bezpečnostní experty berou mrákoty: Trump nechá přestavět letoun z Kataru na Air Force One, navíc o něm lhal

Americké ministerstvo obrany oficiálně přijalo luxusní letoun Boeing 747 od Kataru s cílem upravit jej na dočasné prezidentské letadlo Air Force One. Tato kontroverzní volba, iniciovaná prezidentem Donaldem Trumpem a ministrem obrany Petem Hegsethem, však vyvolává silnou kritiku napříč politickým spektrem kvůli bezpečnostním rizikům i možnému porušení ústavních pravidel.

před 2 hodinami

Koupelny, ilustrační fotografie

Českem se dál šíří žloutenka. Většina Čechů si nemyje správně ruce, upozorňuje SZÚ

Českem se opět šíří žloutenka typu A, rychle přibývá infikovaných. Nejčastěji se týká dětí, ale v poslední době byly zaznamenány případy i u dospívajících a mladých dospělých, také u osob drogově závislých či u bezdomovců. Žloutence typu A se říká nemoc špinavých rukou, proto je důležité dbát na prevenci. Základem je důsledná hygiena rukou. Řekneme si, co je to žloutenka, jak se šíří a jak si správně mýt ruce.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Harvardova univerzita

Harvardova univerzita zažalovala federální vládu USA

Prestižní Harvardova univerzita zažalovala federální vládu USA poté, co jí byla ze strany administrativy prezidenta Donalda Trumpa odebrána možnost přijímat studenty ze zahraničí prostřednictvím amerických vízových programů. Tento bezprecedentní krok vyvolal šok v akademické sféře a rychle přerostl v právní bitvu, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celé americké vysoké školství.

před 3 hodinami

Donald Trump

Neřeší hodnoty, ale zájmy. Diplomat vysvětlil, proč je Trumpova vláda tak chaotická

Prezident Donald Trump se často odvolává na slogan „America First“, který je hluboce zakořeněn v americké historii, avšak dnes nabývá nové podoby. Podle bývalého diplomata Dennise Rosse, který se touto doktrínou podrobně zabývá, se Trump nevzdaluje tradici zahraniční politiky Spojených států – spíše na ni navazuje. Nejde o izolacionismus, ale o jednostrannost: Spojené státy se historicky vyhýbaly svazkům, které by je mohly zatáhnout do zahraničních konfliktů, ale zároveň byly připraveny prosazovat své obchodní a bezpečnostní zájmy silou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trump zvyšuje tlak: EU pohrozil 50% clem, trhy se okamžitě propadly

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek znovu rozvířil obchodní napětí mezi Washingtonem a Bruselem, když na své sociální síti Truth Social oznámil plán na zavedení padesátiprocentního cla na zboží z Evropské unie. Hrozba přichází v době, kdy se již několik týdnů nedaří dosáhnout průlomu v jednáních mezi oběma stranami.

před 5 hodinami

Írán, ilustrační fotografie.

Budou jednání úspěšná? Přicházejí zprávy o pravděpodobnosti dohody USA a Íránu

V Římě dnes oficiálně začíná páté kolo jednání mezi Spojenými státy americkými a Islámskou republikou Írán ohledně obnovení jaderné dohody. Přesto však panuje na obou stranách mimořádně napjatá atmosféra. Teherán vyjadřuje rostoucí skepsi vůči možnosti dosažení kompromisu. Požadavky americké strany jsou podle Íránců neakceptovatelné. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump po poslední debatě s Putinem v rolí mírotvůrce na Ukrajině skončil

Po dvouhodinovém telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem 19. května oznámil Donald Trump, že Rusko a Ukrajina „okamžitě zahájí jednání“ o příměří a ukončení války. Zároveň dodal, že podmínky míru si musí dohodnout obě strany samy, „protože to jinak nejde“. Ve světle těchto slov a za podpory Vatikánu, který se podle Trumpa nabídl jako možný hostitel jednání, je podle The Conversation zjevné, že Spojené státy de facto ukončily své dosavadní snahy zprostředkovat mír na Ukrajině.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump

America first selhává. Trumpovu válku vyhraje Čína i celá Evropa

Prezident USA Donald Trump ve svém druhém funkčním období s nevídanou razancí opouští oblast obnovitelné energie a místo toho sází na tradiční fosilní paliva. Tato strategie, označovaná jako „America first“, však ve skutečnosti otevírá dveře Číně, Evropě a dalším konkurentům, aby si v miliardovém sektoru čisté energie upevnili své dominantní postavení.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Co čeká trh s energiemi? Zeptali jsme se dodavatelů, jak se budou měnit ceny elektřiny

Češi mohou zůstat v klidu – velcí dodavatelé energií zdražovat nebudou. ČEZ, E.ON ani Pražská energetika zatím neplánují zvyšovat ceny, jak jejich mluvčí potvrdili pro EuroZprávy.cz. Naopak roste zájem o fixace, které zákazníkům v některých oblastech přinášejí nižší tarify a šanci ušetřit.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy