NÁZOR - Peking by nikdy nepřivítal zprávu, že ve Spojených státech schválili zákon podporující prodemokratické protesty v Hongkongu, konstatuje editorial serveru Guardian. Prestižní deník upozorňuje, že hněv, který vyvolal americký prezident Donald Trump svým podpisem příslušné legislativy, a slova o "předsudcích a aroganci" ukazují, že pro Čínu jde o těžké sousto.
Výrazný posun
Jedná se o třetí ráno pro Čínu v jediném týdnu, podotýká britský server. Připomíná, že v pondělí se v Hongkongu projevily prodemokratické nálady ve výsledcích místních voleb a následně došlo k publikaci uniklých dokumentů, které odkrývají fungování internačních táborů v provincii Sin-ťiang, kde je zřejmě zadržován přinejmenším milion Ujgurů a dalších muslimů.
"Čínské býčí vystupování již narušuje obchodní válka a zpomalení ekonomického růstu, který je nyní na sedmadvacetiletém minimu," pokračuje editorial. Dodává, že Trump dal již dříve jasně najevo, že vnímá protesty v Hongkongu jako páku a ukázal, že nechce, aby příslušný zákon narušil jednání o obchodní dohodě, kterou Čína i Spojené státy potřebují a která je blízko.
Peking doufá, že Trump zákon neuvede do praxe, protože to by znamenalo sankce vůči konkrétním osobám a odebrání zvláštního obchodního statutu Hongkongu, pokud by každoroční zprávy zjistily, že nemá dostatečnou autonomii, vysvětluje renomovaný deník. Schválení zákona přesto považuje za nejdůležitější krok v pozoruhodném posunu amerického přístupu vůči Číně.
Svou roli hraje nástup Trumpa a jeho politický oportunismus, stejně jako představy o "střetu civilizací" některých lidí v jeho okolí, naznačuje prestižní server. Zdůrazňuje, že posun je ovšem patrný napříč celým politickým spektrem a není primárně důsledkem změn v USA, ale dění v Číně, především stále většího autoritářství prezidenta Si Ťin-pchinga.
"Západní spolupráce s Čínou v zásadě ležela na naivním a nyní zcela zdiskreditovaném předpokladu, že ekonomická liberalizace přinese politickou svobodu," píše Guardian. Deklaruje, že vztahy se mění v závislosti na změny v přístupu Číny k vlastnímu obyvatelstvu a utahování šroubů je nejvíce patrné právě na čínské periferii, v Sin-ťiangu a Hongkongu, byť má odlišné důvody a různý stupeň.
Spojené nádoby
Oslabování autonomie Hongkongu je patrné právě kvůli tomu, že stále požívá svobody a práv, které jsou odpírány lidem v pevninské Číně, kteří nevystavují svým politikům účet, vysvětluje editorial. Poukazuje, že volby do městských zastupitelstev zpravidla nejsou zásadní událostí, v praxi se ale staly referendem o politické budoucnosti Hongkongu.
Čínské úřady zřejmě věřily, že "mlčící většina" protesty odmítne a podpoří propekingské kandidáty, uvádí britský deník. Doplňuje, že "mlčící většina" se skutečně projevila - účast ve volbách byla zatím největší volební zkouškou pro Hongkong -, ale hlasovala pro druhou strany, v důsledku čehož prodemokratičtí kandidáti získali 392 z 452 křesel a ovládli 17 z 18 městských zastupitelstev.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde."Poselství je jasné. Lidé z Hongkongu využívají pokojné demokratické prostředky, jsou-li k dispozici. A jsou na straně protestujících," deklaruje Guardian. Upozorňuje, že díky mimořádné míře kontroly a sledování je mnohem těžší zjistit, co se děje v Sin-ťiangu.
Existují sice šikovně provedené průzkumy a děsivá svědectví o zneužívání a mučení od bývalých táborových vězňů a jejich rodin, ale teprve Mezinárodním konsorciem investigativních novinářů nově získané dokumenty rozkryly fungování tamních táborů, konstatuje renomovaný server. Podotýká, že čínská ambasáda v Londýně sice označila materiály za falsum, ale zatímco dříve čínské úřady existenci táborů popíraly, nyní je prezentují jako rétorická školící centra, ač dokumenty uvádějí, že z nich nikdo nesmí utéct.
Hongkong a Sin-ťiang spojuje nejen hněv, který reakce Západu na tamní události vyvolává v Pekingu, deklaruje prestižní deník. Připomíná, že mezi kulturou a zkušeností obou regionů sice panuje značná propast, ale lidé v Hongkongu stále více na situaci v severozápadní provincii odkazují jako na varování a považují ji za konec pomyslného svahu, přičemž se obávají, že po něm můžou uklouznout, pokud nyní nepodniknou akci.
Čínská ekonomická síla v předchozích letech umlčovala a utlumovala kritiky, přesto nový americký zákon a protesty proti zacházení s muslimskými menšinami popsaném v uniklých dokumentech naznačují, že věci se zřejmě mění, byť mnozí dospějí k závěru, že je příliš riskantní se angažovat, očekává Guardian. Dodává, že po událostech z tohoto týdne ovšem tito lidé již nemůžou tvrdit, že o ničem nevědí.
Související

Nejde jen o Ukrajinu. USA stojí před možností největšího vojenského konfliktu od druhé světové války

Čínské stíhačky na vzestupu. Důkazy přišly z pomezí Indie a Pákistánu
Čína , Hongkong , Ujgurové , demokracie , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 28 minutami

Nedbalost, která chlapce stála život. Vyšetřování případu z Tábora pokračuje
před 1 hodinou

První tornádo letošního roku řádilo na jihu Čech, prozradili meteorologové
před 2 hodinami

Bezpečnostní experty berou mrákoty: Trump nechá přestavět letoun z Kataru na Air Force One, navíc o něm lhal
před 2 hodinami

Českem se dál šíří žloutenka. Většina Čechů si nemyje správně ruce, upozorňuje SZÚ
před 2 hodinami

Vosy a sršni: Jak je rozeznat a kdy zavolat na pomoc odborníka
před 3 hodinami

Harvardova univerzita zažalovala federální vládu USA
před 3 hodinami

Neřeší hodnoty, ale zájmy. Diplomat vysvětlil, proč je Trumpova vláda tak chaotická
před 4 hodinami

Ikonická pasáž Lowther se chlubí novou unikátní nástěnnou malbou
před 4 hodinami

Počasí v Indii zabíjelo: Přes Dillí se prohnala masivní bouře, šest mrtvých
před 4 hodinami

Trump zvyšuje tlak: EU pohrozil 50% clem, trhy se okamžitě propadly
před 5 hodinami

Budou jednání úspěšná? Přicházejí zprávy o pravděpodobnosti dohody USA a Íránu
před 5 hodinami

Netanjahu zase šije do Starmera a spojenců: Chtějí, aby Hamás zůstal u moci
před 5 hodinami

Trump po poslední debatě s Putinem v rolí mírotvůrce na Ukrajině skončil
před 6 hodinami

Boj o migraci v Německu pokračuje. Merkelová se tvrdě opřela do Merze, spor trvá dekády
před 6 hodinami

Dálnici D10 uzavřela tragická nehoda. Havarovalo devět vozidel
před 7 hodinami

America first selhává. Trumpovu válku vyhraje Čína i celá Evropa
před 7 hodinami

Nové informace k případu smrti chlapce v Táboře. Dítě si mělo hrát se zbraní
před 8 hodinami

Trump převrací Ameriku naruby. Milion lidí přijde o práci, účty za energie porostou, počasí bude ještě extrémnější
před 8 hodinami

Netanjahu kope kolem sebe. Ostře útočí na Evropu, státníky viní ze spolupráce s Hamásem
před 9 hodinami
Co čeká trh s energiemi? Zeptali jsme se dodavatelů, jak se budou měnit ceny elektřiny
Češi mohou zůstat v klidu – velcí dodavatelé energií zdražovat nebudou. ČEZ, E.ON ani Pražská energetika zatím neplánují zvyšovat ceny, jak jejich mluvčí potvrdili pro EuroZprávy.cz. Naopak roste zájem o fixace, které zákazníkům v některých oblastech přinášejí nižší tarify a šanci ušetřit.
Zdroj: Jakub Jurek