Tři rány pro Čínu. Věci se mění, mlčení končí, tvdí analýza

NÁZOR - Peking by nikdy nepřivítal zprávu, že ve Spojených státech schválili zákon podporující prodemokratické protesty v Hongkongu, konstatuje editorial serveru Guardian. Prestižní deník upozorňuje, že hněv, který vyvolal americký prezident Donald Trump svým podpisem příslušné legislativy, a slova o "předsudcích a aroganci" ukazují, že pro Čínu jde o těžké sousto.

Výrazný posun

Jedná se o třetí ráno pro Čínu v jediném týdnu, podotýká britský server. Připomíná, že v pondělí se v Hongkongu projevily prodemokratické nálady ve výsledcích místních voleb a následně došlo k publikaci uniklých dokumentů, které odkrývají fungování internačních táborů v provincii Sin-ťiang, kde je zřejmě zadržován přinejmenším milion Ujgurů a dalších muslimů.

"Čínské býčí vystupování již narušuje obchodní válka a zpomalení ekonomického růstu, který je nyní na sedmadvacetiletém minimu," pokračuje editorial. Dodává, že Trump dal již dříve jasně najevo, že vnímá protesty v Hongkongu jako páku a ukázal, že nechce, aby příslušný zákon narušil jednání o obchodní dohodě, kterou Čína i Spojené státy potřebují a která je blízko.

Peking doufá, že Trump zákon neuvede do praxe, protože to by znamenalo sankce vůči konkrétním osobám a odebrání zvláštního obchodního statutu Hongkongu, pokud by každoroční zprávy zjistily, že nemá dostatečnou autonomii, vysvětluje renomovaný deník. Schválení zákona přesto považuje za nejdůležitější krok v pozoruhodném posunu amerického přístupu vůči Číně.

Svou roli hraje nástup Trumpa a jeho politický oportunismus, stejně jako představy o "střetu civilizací" některých lidí v jeho okolí, naznačuje prestižní server. Zdůrazňuje, že posun je ovšem patrný napříč celým politickým spektrem a není primárně důsledkem změn v USA, ale dění v Číně, především stále většího autoritářství prezidenta Si Ťin-pchinga.  

"Západní spolupráce s Čínou v zásadě ležela na naivním a nyní zcela zdiskreditovaném předpokladu, že ekonomická liberalizace přinese politickou svobodu," píše Guardian. Deklaruje, že vztahy se mění v závislosti na změny v přístupu Číny k vlastnímu obyvatelstvu a utahování šroubů je nejvíce patrné právě na čínské periferii, v Sin-ťiangu a Hongkongu, byť má odlišné důvody a různý stupeň.

Spojené nádoby  

Oslabování autonomie Hongkongu je patrné právě kvůli tomu, že stále požívá svobody a práv, které jsou odpírány lidem v pevninské Číně, kteří nevystavují svým politikům účet, vysvětluje editorial. Poukazuje, že volby do městských zastupitelstev zpravidla nejsou zásadní událostí, v praxi se ale staly referendem o politické budoucnosti Hongkongu.

Čínské úřady zřejmě věřily, že "mlčící většina" protesty odmítne a podpoří propekingské kandidáty, uvádí britský deník. Doplňuje, že "mlčící většina" se skutečně projevila - účast ve volbách byla zatím největší volební zkouškou pro Hongkong -, ale hlasovala pro druhou strany, v důsledku čehož prodemokratičtí kandidáti získali 392 z 452 křesel a ovládli 17 z 18 městských zastupitelstev.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Poselství je jasné. Lidé z Hongkongu využívají pokojné demokratické prostředky, jsou-li k dispozici. A jsou na straně protestujících," deklaruje Guardian. Upozorňuje, že díky mimořádné míře kontroly a sledování je mnohem těžší zjistit, co se děje v Sin-ťiangu.

Existují sice šikovně provedené průzkumy a děsivá svědectví o zneužívání a mučení od bývalých táborových vězňů a jejich rodin, ale teprve Mezinárodním konsorciem investigativních novinářů nově získané dokumenty rozkryly fungování tamních táborů, konstatuje renomovaný server. Podotýká, že čínská ambasáda v Londýně sice označila materiály za falsum, ale zatímco dříve čínské úřady existenci táborů popíraly, nyní je prezentují jako rétorická školící centra, ač dokumenty uvádějí, že z nich nikdo nesmí utéct.  

Hongkong a Sin-ťiang spojuje nejen hněv, který reakce Západu na tamní události vyvolává v Pekingu, deklaruje prestižní deník. Připomíná, že mezi kulturou a zkušeností obou regionů sice panuje značná propast, ale lidé v Hongkongu stále více na situaci v severozápadní provincii odkazují jako na varování a považují ji za konec pomyslného svahu, přičemž se obávají, že po něm můžou uklouznout, pokud nyní nepodniknou akci.

Čínská ekonomická síla v předchozích letech umlčovala a utlumovala kritiky, přesto nový americký zákon a protesty proti zacházení s muslimskými menšinami popsaném v uniklých dokumentech naznačují, že věci se zřejmě mění, byť mnozí dospějí k závěru, že je příliš riskantní se angažovat, očekává Guardian. Dodává, že po událostech z tohoto týdne ovšem tito lidé již nemůžou tvrdit, že o ničem nevědí.   

Související

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

Více souvisejících

Čína Hongkong Ujgurové demokracie USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy