Trump dal dárek Kim Čong-unovi. Panikaří americký prezident?

NÁZOR - Bílý dům potlačil diskuzi v OSN o porušování lidských práv v Severní Koreji, poukazuje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník v něm dodává, že ani silně personalizovaná diplomacie amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem zatím nepřináší žádné ovoce.

Staronový nátlak

Donald Trump podle renomovaného deníku chrání diktátora a zatímco americká diplomacie nabádá k dalším jednáním, Severní Korea se chlubí pokrokem, který činí ve vývoji svých jaderných zbraní.

"Trump nedávno dal dárek Kimovi, když zablokoval diskuzi v patnáctičlenné Radě bezpečnosti OSN o rozsáhlém severokorejském porušování lidských práv," pokračuje editorial. Nastiňuje, že osm členů orgánu se zahájením takové debaty souhlasilo, ale potřeba bylo devět hlasů.

Spojené státy, které v rámci rotace v prosinci Radě bezpečnosti předsedají, odmítly tento devátý hlas poskytnout, kritizuje washingtonský server s odkazem na informace magazínu Foreign Policy. Dodává, že ticho v uvedené otázce je přesně to, co KLDR požadovala v dopise, který předala dne 4. prosince OSN.

"Trump zřejmě zpanikařil kvůli nedávnému Kimovu varování před 'vánočním překvapením', zřejmě testem rakety dlouhého doletu," píše americký deník. Připomíná, že takový nátlak ze strany Kima není ničím novým.

Severní Korea je policejní stát, ve kterém existují koncentrační tábory, zdůrazňuje prestižní server. Podotýká, že země zároveň testuje jaderné zbraně, konstruuje střely dlouhého dosahu a provádí ničivé kybernetické útoky.

Trump se pokoušel o "šarmantní ofenzivu", s Kimem se třikrát setkal, ale tyto osobní schůzky nevycházely ze žádné jasné strategie, konstatuje Washington Post. Připomíná, že americký prezident od Pchjongjangu požadoval denuklearizaci - aby se totálně vzdal svých jaderných zbraní -, avšak Kim před tímto požadavkem uskakoval a místo toho usiloval o uznání, po kterém touží, a příslib zahraniční pomoci, kterou jeho země zoufale potřebuje.     

Čas přijít se strategií

Pracovní jednání, která probíhala v říjnu ve švédské metropoli, nikam nevadla, uvádí editorial. Dodává, že Kim se nyní vrací ke svým zvykům a hrozí dalšími testy zbraní - KLDR oznámila, že ve dnech 8. a následně 14. prosince provedla nespecifikované zkoušky na základně pro starty vesmírných raket nedaleko čínských hranic.

Vypadalo to, že Trump zůstává v klidu, poukazuje renomovaný deník. Odkazuje na vzkaz šéfa Bílého domu na Twitteru z 8. prosince, který vyjadřoval naději, že Kim je chytrý a ví, že může ztratit příliš mnoho, respektive vše, včetně svého mimořádného vztahu s prezidentem Spojených států, pokud bude vystupovat nepřátelsky.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

V pondělí pak zvláštní zmocněnec USA Stephen Biegun v Soulu apeloval na Severní Koreu, aby zasedla k jednacímu stolu, připomíná washingtonský server. "Jsme zde, pojďme tak učinit," cituje Biegunova slova.

Před dvěma lety Trump v jihokorejském parlamentu prohlásil, že Severní Korea je policejní stát, kde politici vězní tamní obyvatelstvo pod praporem tyranie, uvádí vlivný deník. Podotýká, že i vyšetřovací zpráva komise OSN z roku 2014 zdokumentovala masivní rozsah zločinů proti lidskosti páchaných v zemi.

"Toto utrpení pokračuje," deklaruje editorial. Kritizuje, že na půdě OSN ale Trump zamezil dalšímu veřejnému odhalení probíhajících zvěrstev a sklonil se před despotou.  

Americký prezident se svým bezcílným sbližováním s Kimem nikam nedostal, konstatuje Washington Post. Tvrdí, že je načase přijít se seriózní strategií pro zadržování Severní Koreje, která měla vzniknout již dávno.  

Související

Kim Čong-un se setkal s Vladimirem Putinem na kosmodromu Vostočnyj Komentář

Není spojenec jako spojenec. Máme věřit přátelství mezi Putinovým Ruskem a Kimovou KLDR?

Severní Korea během posledního roku poskytla Rusku značnou vojenskou pomoc – vojáky, balistické rakety a miliony kusů munice. Na oplátku získala moderní ruské zbraně a technologie. Tato skutečnost dokazuje, že autoritářské režimy sice spolupracují proti Západu, jejich spojenectví ale zůstává křehké a postavené na pragmatických zájmech, nikoli na hlubší důvěře. Historie již v řadě případů ukázala, že podobná partnerství často končí rozpadem a konfliktem.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) lidská práva Kim Čong-un Donald Trump

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 52 minutami

Demonstrace v USA proti ICE

Povstání v Los Angeles? Trump se mýlí. S protesty je to jinak

Protesty v Los Angeles provází vlna dezinformací, deepfake snímků a konspiračních teorií, které zkreslují rozsah a příčiny nepokojů. Násilné střety jsou přitom omezeny na několik malých lokalit, přesto některá média i administrativa prezidenta Donalda Trumpa líčí situaci jako plošné povstání. Ukazuje se však, že většina protestů je reakcí na násilné policejní razie proti migrantům.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Premiér Petr Fiala diskutuje s občany v Praze. (12.6.2025)

Spolu odolává možným dopadům bitcoinové kauzy, ukazuje průzkum

Bitcoinová kauza zatím preferencemi koalice Spolu nijak výrazně neotřásla. Seskupení ODS, TOP 09 a KDU-ČSL ztratila oproti předchozímu šetření jen dvě desetiny procenta, vyplývá z nového průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News. Na prvním místě je nadále hnutí ANO, do Poslanecké sněmovny by se dostalo šest uskupení. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Demonstrace v USA proti ICE

Američané proti Trumpovi. V den přehlídky vyšli lidé do ulic, protesty nekončí

Zatímco americký prezident Donald Trump pořádal ve Washingtonu vojenskou přehlídku k výročí 250 let od založení americké armády, po celé zemi probíhaly demonstrace proti jeho způsobu vykonávání prezidentského úřadu. Trump varoval, že „nepřátelé Ameriky“ (tedy kdokoliv, kdo nesouhlasí s jeho režimem) pocítí tvrdou sílu. V některých státech vedených republikány guvernéři předem signalizovali, že bezpečnostní složky potlačí jakékoli protesty, které budou považovat za násilné.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

Počasí

Sezóna začíná. Houby už rostou, potvrdili odborníci

V Česku začaly růst houby, prozradili odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v pátek. Mohou za to vhodné povětrnostní podmínky, kdy nejprve relativně dost pršelo a následně se i oteplilo. O víkendu tak na řadě míst klidně můžete vyrazit s košíkem do lesa.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin a Trump si znovu volali. Tentokrát řešili zejména Blízký východ

Padesát minut si v sobotu telefonovali ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký protějšek Donald Trump. Podle agentury AP to uvedl Putinův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov. Hlavy obou velmocí hovořily o eskalujícím konfliktu na Blízkém východě a mírových jednáních v rámci války na Ukrajině. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Reprezentanti do 21 let v úvodním vystoupení na ME nestačili na Anglii

Navzdory tomu, že se čeští fotbaloví mladíci v rámci svého úvodního vystoupení na ME nezalekli favorizovaného soupeře z Anglie, nakonec svěřenci kouče Jana Suchopárka neberou z prvního zápasu šampionátu ani bod. Po vyrovnaném prvním poločase Čechy nakonec srazily smolné branky, které stanovily skóre na konečných 1:3. K vysněnému postupu do čtvrtfinále tak budou muset Češi ideálně vyhrát v dalším zápase nad Německem.

Zdroj: David Holub

Další zprávy