Trump dal dárek Kim Čong-unovi. Panikaří americký prezident?

NÁZOR - Bílý dům potlačil diskuzi v OSN o porušování lidských práv v Severní Koreji, poukazuje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník v něm dodává, že ani silně personalizovaná diplomacie amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem zatím nepřináší žádné ovoce.

Staronový nátlak

Donald Trump podle renomovaného deníku chrání diktátora a zatímco americká diplomacie nabádá k dalším jednáním, Severní Korea se chlubí pokrokem, který činí ve vývoji svých jaderných zbraní.

"Trump nedávno dal dárek Kimovi, když zablokoval diskuzi v patnáctičlenné Radě bezpečnosti OSN o rozsáhlém severokorejském porušování lidských práv," pokračuje editorial. Nastiňuje, že osm členů orgánu se zahájením takové debaty souhlasilo, ale potřeba bylo devět hlasů.

Spojené státy, které v rámci rotace v prosinci Radě bezpečnosti předsedají, odmítly tento devátý hlas poskytnout, kritizuje washingtonský server s odkazem na informace magazínu Foreign Policy. Dodává, že ticho v uvedené otázce je přesně to, co KLDR požadovala v dopise, který předala dne 4. prosince OSN.

"Trump zřejmě zpanikařil kvůli nedávnému Kimovu varování před 'vánočním překvapením', zřejmě testem rakety dlouhého doletu," píše americký deník. Připomíná, že takový nátlak ze strany Kima není ničím novým.

Severní Korea je policejní stát, ve kterém existují koncentrační tábory, zdůrazňuje prestižní server. Podotýká, že země zároveň testuje jaderné zbraně, konstruuje střely dlouhého dosahu a provádí ničivé kybernetické útoky.

Trump se pokoušel o "šarmantní ofenzivu", s Kimem se třikrát setkal, ale tyto osobní schůzky nevycházely ze žádné jasné strategie, konstatuje Washington Post. Připomíná, že americký prezident od Pchjongjangu požadoval denuklearizaci - aby se totálně vzdal svých jaderných zbraní -, avšak Kim před tímto požadavkem uskakoval a místo toho usiloval o uznání, po kterém touží, a příslib zahraniční pomoci, kterou jeho země zoufale potřebuje.     

Čas přijít se strategií

Pracovní jednání, která probíhala v říjnu ve švédské metropoli, nikam nevadla, uvádí editorial. Dodává, že Kim se nyní vrací ke svým zvykům a hrozí dalšími testy zbraní - KLDR oznámila, že ve dnech 8. a následně 14. prosince provedla nespecifikované zkoušky na základně pro starty vesmírných raket nedaleko čínských hranic.

Vypadalo to, že Trump zůstává v klidu, poukazuje renomovaný deník. Odkazuje na vzkaz šéfa Bílého domu na Twitteru z 8. prosince, který vyjadřoval naději, že Kim je chytrý a ví, že může ztratit příliš mnoho, respektive vše, včetně svého mimořádného vztahu s prezidentem Spojených států, pokud bude vystupovat nepřátelsky.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

V pondělí pak zvláštní zmocněnec USA Stephen Biegun v Soulu apeloval na Severní Koreu, aby zasedla k jednacímu stolu, připomíná washingtonský server. "Jsme zde, pojďme tak učinit," cituje Biegunova slova.

Před dvěma lety Trump v jihokorejském parlamentu prohlásil, že Severní Korea je policejní stát, kde politici vězní tamní obyvatelstvo pod praporem tyranie, uvádí vlivný deník. Podotýká, že i vyšetřovací zpráva komise OSN z roku 2014 zdokumentovala masivní rozsah zločinů proti lidskosti páchaných v zemi.

"Toto utrpení pokračuje," deklaruje editorial. Kritizuje, že na půdě OSN ale Trump zamezil dalšímu veřejnému odhalení probíhajících zvěrstev a sklonil se před despotou.  

Americký prezident se svým bezcílným sbližováním s Kimem nikam nedostal, konstatuje Washington Post. Tvrdí, že je načase přijít se seriózní strategií pro zadržování Severní Koreje, která měla vzniknout již dávno.  

Související

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) lidská práva Kim Čong-un Donald Trump

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polsko vnímá nové riziko z Ruska. Upozornil na něj prestižní deník

Polské bezpečnostní služby jsou v plné pohotovosti kvůli hrozbě bombových útoků a záškodnických akcí ze strany Ruska na území Evropy, řekl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz v úterý. Reagoval tak na článek deníku Financial Times, že Moskva plánuje násilné sabotáže v zahraničí. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

včera

Vláda ČR

Vláda schválila novelu atomového zákona, pomůže urychlit výstavbu nových bloků

Rychlejší výstavba nových jaderných bloků a také snazší povolovací procesy při zavádění malých modulárních reaktorů jsou hlavními body novely atomového zákona, jejíž návrh schválila vláda na úterním jednání. Odsouhlasila i návrhy novel zákonů o rozpočtovém určení daní, o sociálních službách nebo o nemocenském pojištění a také znění úplně nového zákona o Národní rozpočtové bance. A věnovala se i pomoci mrazy postiženým ovocnářům a dalšímu antibyrokratickému balíčku.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy