Trump dal dárek Kim Čong-unovi. Panikaří americký prezident?

NÁZOR - Bílý dům potlačil diskuzi v OSN o porušování lidských práv v Severní Koreji, poukazuje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník v něm dodává, že ani silně personalizovaná diplomacie amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem zatím nepřináší žádné ovoce.

Staronový nátlak

Donald Trump podle renomovaného deníku chrání diktátora a zatímco americká diplomacie nabádá k dalším jednáním, Severní Korea se chlubí pokrokem, který činí ve vývoji svých jaderných zbraní.

"Trump nedávno dal dárek Kimovi, když zablokoval diskuzi v patnáctičlenné Radě bezpečnosti OSN o rozsáhlém severokorejském porušování lidských práv," pokračuje editorial. Nastiňuje, že osm členů orgánu se zahájením takové debaty souhlasilo, ale potřeba bylo devět hlasů.

Spojené státy, které v rámci rotace v prosinci Radě bezpečnosti předsedají, odmítly tento devátý hlas poskytnout, kritizuje washingtonský server s odkazem na informace magazínu Foreign Policy. Dodává, že ticho v uvedené otázce je přesně to, co KLDR požadovala v dopise, který předala dne 4. prosince OSN.

"Trump zřejmě zpanikařil kvůli nedávnému Kimovu varování před 'vánočním překvapením', zřejmě testem rakety dlouhého doletu," píše americký deník. Připomíná, že takový nátlak ze strany Kima není ničím novým.

Severní Korea je policejní stát, ve kterém existují koncentrační tábory, zdůrazňuje prestižní server. Podotýká, že země zároveň testuje jaderné zbraně, konstruuje střely dlouhého dosahu a provádí ničivé kybernetické útoky.

Trump se pokoušel o "šarmantní ofenzivu", s Kimem se třikrát setkal, ale tyto osobní schůzky nevycházely ze žádné jasné strategie, konstatuje Washington Post. Připomíná, že americký prezident od Pchjongjangu požadoval denuklearizaci - aby se totálně vzdal svých jaderných zbraní -, avšak Kim před tímto požadavkem uskakoval a místo toho usiloval o uznání, po kterém touží, a příslib zahraniční pomoci, kterou jeho země zoufale potřebuje.     

Čas přijít se strategií

Pracovní jednání, která probíhala v říjnu ve švédské metropoli, nikam nevadla, uvádí editorial. Dodává, že Kim se nyní vrací ke svým zvykům a hrozí dalšími testy zbraní - KLDR oznámila, že ve dnech 8. a následně 14. prosince provedla nespecifikované zkoušky na základně pro starty vesmírných raket nedaleko čínských hranic.

Vypadalo to, že Trump zůstává v klidu, poukazuje renomovaný deník. Odkazuje na vzkaz šéfa Bílého domu na Twitteru z 8. prosince, který vyjadřoval naději, že Kim je chytrý a ví, že může ztratit příliš mnoho, respektive vše, včetně svého mimořádného vztahu s prezidentem Spojených států, pokud bude vystupovat nepřátelsky.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

V pondělí pak zvláštní zmocněnec USA Stephen Biegun v Soulu apeloval na Severní Koreu, aby zasedla k jednacímu stolu, připomíná washingtonský server. "Jsme zde, pojďme tak učinit," cituje Biegunova slova.

Před dvěma lety Trump v jihokorejském parlamentu prohlásil, že Severní Korea je policejní stát, kde politici vězní tamní obyvatelstvo pod praporem tyranie, uvádí vlivný deník. Podotýká, že i vyšetřovací zpráva komise OSN z roku 2014 zdokumentovala masivní rozsah zločinů proti lidskosti páchaných v zemi.

"Toto utrpení pokračuje," deklaruje editorial. Kritizuje, že na půdě OSN ale Trump zamezil dalšímu veřejnému odhalení probíhajících zvěrstev a sklonil se před despotou.  

Americký prezident se svým bezcílným sbližováním s Kimem nikam nedostal, konstatuje Washington Post. Tvrdí, že je načase přijít se seriózní strategií pro zadržování Severní Koreje, která měla vzniknout již dávno.  

Související

Na této fotografii, kterou poskytla severokorejská vláda, severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu dohlíží na zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.

Kim Čong-un má novou zbraň. Dohlížel na ostrý test

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) lidská práva Kim Čong-un Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy