"Twitterový zabiják" v Japonsku dostal trest smrti, zavraždil devět žen

K trestu smrti byl dnes v Japonsku odsouzen třicetiletý muž za vraždu devíti lidí, které kontaktoval přes twitter. Takahiro Širaiši si za terč vybíral dívky, které na sociální síti zveřejnily úmysl spáchat sebevraždu. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

Širaiši byl zatčen v roce 2017 poté, co byly v jeho bytě v japonském městě Zama nedaleko Tokia nalezeny části lidských těl. Policie do bytu dorazila při pátrání po mladé ženě, která se stala jednou z obětí. K vraždám podle vyšetřovatelů došlo mezi srpnem a koncem října roku 2017. Letos v říjnu se Širaiši k vraždám přiznal, informuje BBC.

Podle soudu Širaiši lákal do svého domova ženy, které si chtěly vzít život, a sliboval jim, že jim k odchodu ze světa pomůže. Někdy tvrdil, že zemře společně s nimi. Mezi oběťmi bylo osm žen ve věku od 15 do 26 let a také muž, který byl známý jedné z pohřešovaných žen.

Širaišiho obhájci původně uváděli, že oběti souhlasily s tím, aby je odsouzený muž zabil. Žádali proto, aby nebyl obviněn z vraždy. Širaiši ale později sám řekl, že oběti usmrtil bez jejich souhlasu.

"Obžalovaný nese za jejich smrt plnou odpovědnost," prohlásil dnes soudce Naokuni Jano.

Kvůli případu začala společnost Twitter více kontrolovat příspěvky na své sociální síti. Při hledání odkazů souvisejících se sebevraždou se nyní japonským uživatelům objeví odkaz na linku psychologické pomoci. Japonsko, které má přes 120 milionů obyvatel, vykazuje mezi průmyslovými zeměmi jednu z nejvyšších měr sebevražd. V této zemi každoročně ukončí dobrovolně svůj život přibližně 20.000 lidí.

Související

Trest smrti

Desátý říjen je Světový den proti trestu smrti. Jak se u nás vykonával a kdy byl zrušen?

Desátý říjen je Světovým dnem proti trestu smrti, který se snaží upozornit na problémy spojené s touto formou trestu. Jedná se například o možné popravy nevinných lidí či nezletilých. Dle mnohých názorů nemá trest smrti v moderním světě své místo. Jaká je historie trestu smrti v našich zemích? Poslední poprava u nás byla vykonána před 35 lety, trest smrti byl zrušen teprve roku 1990. 

Více souvisejících

Trest smrti Vražda Japonsko Twitter

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

včera

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy