USA nepřijmou lhůtu, kterou dostaly od KLDR. Vyzývají Pchjongjang k jednáním

Spojené státy nepřistoupí na severokorejskou lhůtu, aby do konce roku zmírnily své požadavky. Prohlásil to dnes zvláštní americký vyslanec pro KLDR Stephen Biegun, který je na návštěvě Jižní Koreje. Diplomat rovněž vyzval Pchjongjang, aby se okamžitě vrátil k jednacímu stolu, uvedla agentura AP.

Biegun dnes v Soulu jedná o pozastavených rozhovorech o ukončení jaderných zbrojních programů KLDR. Návštěva se koná v době blížícího se konce lhůty, kterou dal Spojeným státům severokorejský diktátor Kim Čong-un. Jinak KLDR hrozí blíže neupřesněnými kroky.

"V této věci musím říct jasně: Spojené státy nemají lhůtu," řekl Biegun novinářům. "Jsme si plně vědomi silného potenciálu Severní Koreje dělat v příštích dnech velké provokace. Takové akce budou přinejmenším naprosto k ničemu, pokud jde o dosažení trvalého míru na Korejském poloostrově," poznamenal Biegun.

Zmocněnec řekl, že bude hovořit přímo s protějšky ze Severní Koreje. Podle AP později jednal s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem a s jihokorejským ministrem pro sjednocení. Úřad jihokorejského prezidenta bez dalších podrobností uvedl, že Biegun během návštěvy v prezidentském sídle, Modrém domě, zdůraznil, že administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa nevzdá úsilí o diplomatický pokrok ve vztahu k Severní Koreji.

Po předčasném ukončení únorové schůzky v Hanoji mezi Kim Čong-unem a Donaldem Trumpem kvůli odlišným názorům Pchjongjangu a Washingtonu na proces jaderného odzbrojení KLDR dal severokorejský vůdce Američanům lhůtu do konce roku, aby změnili postoj k jednání. V opačném případě bude Severní Korea podle Kima nucena hledat "jinou cestu". Zhruba před týdnem pak severokorejský velvyslanec při OSN Kim Song řekl, že ukončení jaderného programu KLDR už není součástí rozhovorů mezi Severní Koreou a Spojenými státy.

V posledních měsících Severní Korea provedla několik zkoušek raket krátkého doletu i dalších zbraní. V sobotu KLDR oznámila, že uskutečnila "velice významný" test na základně Sohe, kterou v minulosti využívala k vynášení raket do vesmíru.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) Stephen Biegun (diplomat) Kim Čong-un Jižní Korea

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy