V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí dnes vyšly do ulic barmských měst, aby znovu protestovaly proti vojenské juntě, která před více než měsícem násilím převzala moc v zemi. Demonstrace se konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Na řadě míst proti demonstrantům zasáhly bezpečnostní síly a v Rangúnu po zadržení policií zemřel činitel strany uvězněné šéfky vlády Do Aun Schan Su Ťij. Dělnické odbory vyzvaly, aby od pondělí byla v celé zemi zahájena rozsáhlá stávka.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie použila slzný plyn a zábleskové granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, policisté rozháněli demonstraci střelbou. Podle tvrzení sedmi svědků při tom použili ostré náboje. Zatím nejsou zprávy, že by tam byli mrtví či zranění.

Nejvíce lidí, podle Reuters několik desítek tisíc, dávalo dnes vojákům najevo odpor v Mandalaji. V tomto druhém největším barmském městě mimo jiné uspořádali dvouminutový tichý protest, jímž chtěli uctít památku těch, které při potlačování demonstrací zabili policisté a vojáci. Podle údajů OSN při demonstracích na protest proti únorovému vojenskému převratu už v Barmě zahynulo přes 50 lidí.

Národní liga pro demokracii (NLD) vedená Su Ťij informovala, že v Rangúnu po sobotním zatčení zemřel jeden z činitelů strany. Panuje přitom podezření, že byl mučen, čemuž nasvědčují snímky pořízené z vojenské nemocnice, kde dotyčný zemřel. Vidět je na nich zranění způsobené v zadu na hlavě a také modřiny na zádech. Policejní stanice, kde byl dotyčný držen, se ke zprávě odmítla vyjádřit, stejně jako armáda.

V Rangúnu se dnes konaly nejméně tři protestní akce. I tam proti demonstrujícím použily bezpečnostní síly slzný plyn a zábleskové granáty. Na sociálních sítích se také objevilo video, které zachycuje vojáky, jak účastníky těchto demonstrací bijí.

Aliance devíti vlivných dělnických odborových organizací mezitím vyzvala, aby v pondělí byly zahájeny rozsáhlé celostátní stávky. Jejich cílem má být způsobit úplné zastavení ekonomiky země ve snaze ukončit vojenský převrat.

Vedení Barmy začátkem února převzal vrchní velitel armády Min Aun Hlai. Armáda v den ustavujícího zasedání nového parlamentu zatkla prezidenta Win Myina, šéfku vlády Do Aun Schan Su Ťij a některé další politiky. Svůj krok zdůvodnila údajnými podvody při loňských listopadových volbách, v nichž podle oficiálních výsledků vyhrála vládní strana nositelky Nobelovy ceny za mír Su Ťij.

Související

Více souvisejících

barma

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy