V Honkongu truchlí za královnu Alžbětu. Je to vzkaz pro Čínu, píše BBC

Obyvatelé Hongkongu stojí tento týden v dlouhých frontách, aby vzdali hold zesnulé britské královně Alžbětě II. Uvedl to dnes zpravodajský server BBC News, podle nějž se jedná o zřejmě největší projevy náklonnosti k bývalé panovnici mimo Spojené království. Zármutek nad skonem královny vysílá i vzkaz Číně, pod jejíž správu bývalá britská kolonie Hongkong přešla v roce 1997. Peking je kritizován, že čím dál víc omezuje práva hongkongských občanů.

Čína při přebírání vlády nad Hongkongem slíbila, že nejméně 50 let zachová na tomto území dosavadní způsob života, včetně svobod, které v pevninské Číně nejsou dodržovány. Zákroky proti demonstracím, zavedení nového bezpečnostního zákona a zásahy do volebního procesu v Hongkongu ale svědčí podle kritiků o tom, že Peking svůj slib o zachování principu "jedna země, dva systémy" porušuje.

Dlouhé zástupy truchlících, množství květin a vzkazů v hongkongské čtvrti Admirality jsou v kontrastu s podstatně tlumenějšími reakcemi na královninu smrt v ostatních bývalých britských koloniích.

"Ještě se nestalo, že bych někdy koupil květiny, ani když jsem se ucházel o nějakou dívku," prohlásil šedesátník jménem Lee, který před britský konzulát v Hongkongu přinesl chryzantémy. Uvedl, že hongkongská ekonomika za koloniální vlády vzkvétala a společnost byla liberálnější a otevřenější. Další lidé chválili, že za britské vlády se výrazně zlepšilo zdravotnictví a vzdělávání v Hongkongu.

Hongkong se stal britskou kolonií po opiových válkách v 19. století a britská nadvláda trvala 156 let. Pevninská Čína za tu dobu prošla bouřlivými politickými změnami. "V Hongkongu byl v této době klid," podotkl 75letý pan Fung.

"Když lidé na koloniální éru vzpomínají, často odkazují na období od poloviny 70. let do 90. let 20. století," uvedla Li Mei Ting, která vyučuje kulturní a náboženská studia na hongkongské Čínské univerzitě. "Lidé toto období vnímají jako zlatý věk Hongkongu," dodala.

Aktivista Jeffrey Ngo žijící ve Spojených státech ale říká, že poslední tři desetiletí koloniální nadvlády neposkytují úplný obrázek a že britská koloniální vláda sehrála svou roli v tom, čeho jsme v Hongkongu svědky nyní. "Mnoho aktivistů bylo obviněno, především pak od roku 2019, na základě zákonů, které přijala koloniální vláda a do roku 1997 je nezrušila," uvedl Ngo. "Spojené království udělalo po většinu koloniálního období jen málo, aby město demokratizovalo," dodal.

Pro některé obyvatele Hongkongu je ale vzpomínání na královnu Alžbětu II. způsobem, jak vyjádřit svou nespokojenost s čínskou vládou nad Hongkongem, kdy již protesty nejsou kvůli přísnému bezpečnostnímu zákonu de facto možné. Bezpečnostní zákon, který podle kritiků Peking přijal k potlačení disentu, trestá separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráci s cizími silami.

Muž jménem Tse před britský konzulát přišel se psem plemene corgi, což byla Alžbětina oblíbená rasa. Uvedl, že truchlení je "alternativní formou politického vyjádření".

Na vodítku měl muž připevněnou britskou vlajku. "Vyvěsit tuto vlajku v jiný den by mohlo vést k zatčení, či dokonce stíhání na základě bezpečnostního zákona, kvůli smrti královny je ale takový krok tolerován," řekl.

Související

Ministerstvo spravedlnosti ČR

Ministerstvo zamítlo milost pro Čecha odsouzeného v Hongkongu na 27 let za pašování drog

České ministerstvo spravedlnosti zamítlo milost pro penzistu Vladimíra Švece, odsouzeného před pěti lety v Hongkongu na 27 let za pašování drog. Loni na podzim vydaly hongkongské úřady seniora do ČR. Podle ministerstva spravedlnosti žádost o milost nesplňovala podmínky pro její udělení, uvedl dnes Český rozhlas-Radiožurnál. Švec byl zadržen na hongkongském letišti se zhruba třemi kilogramy kokainu, vinu ale vždy popíral. Tvrdil, že o drogách v kufru nevěděl.

Více souvisejících

Hongkong Čína Královna Alžběta II.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Rudolf Huliak

Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili

Politika nemusí být vždy jen vážné a nudné řemeslo, a to dokazuje i náš východní soused, jehož politická scéna i v roce 2024 nabídla řadu momentů, nad nimiž člověk jen nevěřícně kroutil hlavou nebo se od srdce zasmál. Při příležitosti loučení se s rokem 2024 se EuroZprávy.cz rozhodly připravit výběr těch nejbizarnějších i nejkomičtějších okamžiků, které slovenská politika nabídla. 

včera

Ilustrační foto

Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa

Někteří odborníci se domnívají, že bychom mohli brzy narazit na klimatické "tipping pointy" – kritické momenty, po jejichž překročení by mohla následovat katastrofa. Velká Británie se spolu se zbytkem světa připravuje na možnost klimatické katastrofy, a to s pomocí vědeckých expertů a vlády financovaného výzkumného centra, které bylo založeno bývalým poradcem Downing Street, Dominicem Cummingsem.

včera

Svatava Hubeňáková

Zemřela oblíbená herečka Svatava Hubeňáková

Český filmový svět přišel o jednu ze svých nejstarších a nejváženějších hereček. Ve věku 96 let zemřela Svatava Hubeňáková, která se zapsala do povědomí diváků svými rolemi v ikonických českých filmech. Herečka odešla na věčnost den před vánočními svátky, 23. prosince, jak potvrdila její neteř Kristina Marková.

včera

Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Hrozí Západu válka? Nebezpečí eskalace konfliktu s Ruskem je reálné

Rusko by mohlo svou konvenční eskalaci v konfliktu na Ukrajině ještě významně vystupňovat. Zatímco Západ nadále poskytuje Ukrajině pokročilé zbraně a schvaluje jejich použití proti Rusku, otázka, zda Vladimir Putin skutečně naplní své hrozby odvetných opatření, vyvolává stále více pochybností, uvedl server National Interest.

včera

včera

včera

Tony Blair

Žádné volné hranice s Evropou? Nové dokumenty odhalily, co se dělo za vlády Tonyho Blaira

Nově zveřejněné vládní dokumenty odhalily, že vláda Tonyho Blaira prosadila politiku otevřených hranic pro migranty z východní Evropy, přestože proti tomu varovali někteří vysocí ministři. Tento krok, přijatý v roce 2004, umožnil občanům osmi bývalých sovětských států, včetně Polska, Litvy a Maďarska, volný přístup do Británie po jejich vstupu do Evropské unie. Uvedl to server SkyNews.

včera

včera

António Guterres

Počasí je "cestou do záhuby". Svět prožívá dekádu smrtícího horka, sledujeme klimatický rozpad v reálném čase

Svět se ocitá uprostřed „dekády smrtícího horka“, přičemž rok 2024 se stal pomyslným vrcholem desetiletí s bezprecedentními teplotami, jak uvádí Organizace spojených národů. Generální tajemník OSN António Guterres ve svém novoročním projevu zdůraznil, že deset nejteplejších let v historii měření se odehrálo během poslední dekády, včetně právě končícího roku.

včera

včera

25 let u moci. Jak se Putin vyrovnal s drsným dětstvím a udržel v Kremlu tak dlouho?

Když se Vladimir Putin chopil funkce úřadujícího prezidenta Ruska v poslední den 20. století, byl tento bývalý špion pro mnohé záhadou. Historie však ukazuje, jak se tento překvapivý vůdce dokázal vyrovnat s drsným dětstvím a vyšplhat až na vrchol moci v Kremlu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy