V Indii rozsvítili světla, aby rozptýlili temnotu nad koronavirem

Lidé v největších indických městech dnes na devět minut zapálili svíčky a tradiční lampy, aby rozptýlili temnotu nad koronavirem. Kvůli pandemii platí pro 1,3 miliardy místních obyvatel zákaz vycházení.

K symbolické akci vyzval premiér země Naréndra Módí, který vyzval občany, aby ve 21:00 místního času (17:30 SELČ) rozžhnuli světla v oknech či na prahu svých dveří, informovala agentura AFP.

Obyvatelé křičeli "ať žije Indie, naše mateřská země" a "pryč s koronou", zatímco další tleskali a odpalovali rachejtle a petardy. Někteří namísto tradičních svítidel rozsvítili diody na mobilních telefonech.

Samotný Módí se vyfotografoval, jak zapaluje tradiční lampu a na twitteru napsal, že "vítá světlo, které přináší štěstí, zdraví a prosperitu a odhání negativní myšlenky".

शुभं करोति कल्याणमारोग्यं धनसंपदा ।शत्रुबुद्धिविनाशाय दीपज्योतिर्नमोऽस्तुते ॥ pic.twitter.com/4DeiMsCN11

— Narendra Modi (@narendramodi) April 5, 2020

Ministerstvo zdravotnictví v sobotu doporučilo občanům, aby nosili podomácku vyrobené roušky. Policie také zavřela přístupové cesty do jednoho z největších asijských slumů Dharáví v Bombaji kvůli obavám z nekontrolovatelného šíření nákazy v místních stísněných podmínkách.

Indie oznámila zatím jen asi 3500 nakažených koronavirem a 83 mrtvých. Řada expertů se však domnívá, že skutečné údaje jsou daleko vyšší, zejména kvůli malému počtu provedených testů.

Související

Módí, Naréndra (indický premiér)

Módí složil přísahu. Potřetí se stal premiérem Indie

Indický premiér Naréndra Módí složil v neděli přísahu a ujal se tak třetího pětiletého funkčního období na postu předsedy vlády. Na slavnostní ceremonii v prezidentském paláci přísahal věrnost indické ústavě. Informuje agentura AFP.

Více souvisejících

Naréndra Módí (indický premiér) Indie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Policie Chorvatsko

V Chorvatsku zadrželi Čecha kvůli smrtící explozi, kterou nepřežilo dítě

Ještě větší tragédie se stává z případu úmrtí dítěte po výbuchu v Chorvatsku, jak vycházejí najevo nové skutečnosti. Policie vyšetřuje šestačtyřicetiletého českého občana, který je podezřelý z toho, že dítě nechal vzít si do auta výbušné zařízení nalezené na označeném vojenském cvičišti. Dítě ho pak zřejmě omylem odjistilo.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Místo tvrdé konkurence kooperace. EU zkouší na Čínu její vlastní model ekonomického nátlaku

Evropské a čínské automobilky namísto konkurence přistupují ke spolupráci. Uvalení vysokých cel ze strany Evropské unie na dovoz z Číny tak patrně slouží jako prostředek k donucení jedné z největších ekonomik světa, aby tamní výrobci automobilů přišli přímo do Evropy. Některé významné evropské automobilky už oznámily brzké sloučení s čínskými konkurenty. 

včera

včera

včera

Donald Sutherland

Zemřel legendární herec Donald Sutherland

Z USA dnes přišla smutná zpráva. Ve věku 88 let zemřel slavný herec Donald Sutherland, který zazářil například ve filmovém zpracování MASH. O úmrtí otce neméně známého Kiefera Sutherlanda informovala agentura CAA. 

včera

včera

Vilnius, Litva

Litva se nebojí nepopulárních kroků. Kvůli obraně zvyšuje daně

Litva se rozhodla pro jindy nepopulární krok, aby mohla více peněz investovat do bezpečnosti. Tamní parlament ve čtvrtek schválil zvýšení daní, jehož cílem je zvýšení výdajů na obranu na tři procenta hrubého domácího produktu již pro příští rok. Informovaly o tom agentury AFP a DPA.

včera

Euro 2024: Slovinci se opět nedočkali první výhry na Euru v historii. Srbové vyrovnali v závěru

Ani tentokrát se slovinští fotbalisté nedočkali historicky prvního vítězství na mistrovství Evropy. Byli však k němu hodně blízko, když vedli od 69. minuty 1:0 zásluhou Karničnika. Hubené vedení však do závěrečného hvizdu neudrželi, jelikož v posledních vteřinách nastaveného času šokoval Slovince Jovič přesnou trefou hlavou po rohovém kopu. Díky tomu se tak Srbové udrželi ve hře o postup.

Zdroj: David Holub

Další zprávy