V Japonsku odsoudili k smrti masového vraha. Ubodal 19 mentálně postižených lidí

V Japonsku byl dnes k trestu smrti odsouzen muž, který v roce 2016 pozabíjel 19 duševně nemocných lidí a další více než dvě desítky jich zranil. Informovaly o tom světové agentury. Jednalo se o nejhorší masovou vraždu v poválečné historii země.

Dnes 30letý Satoši Uemacu se k činu přiznal a uvedl, že jej nelituje. Jak řekl, snažil se pomoci světu tím, že zabije lidi, které považuje za přítěž. V ústavu, v němž zabíjel, pracoval od roku 2012. Nedlouho před vraždou byl ale propuštěn a proti své vůli hospitalizován, když se pokusil doručit předsedovi dolní komory japonského parlamentu rukou psaný dopis, v němž nabízel, že zlikviduje stovky postižených, pokud to vláda povolí.

Vražda se odehrála v červenci 2016 ve městě Sagamihara, asi 40 kilometrů jihozápadně od metropole Tokia. Uemacu se do budovy ústavu dostal rozbitým oknem a své oběti během 40 minut usmrtil ve spánku. Dalších 24 klientů a dva členy personálu ústavu zranil. Později se sám vzdal policii.

Podle agentury AP čeká Uemacua smrt oběšením. Tresty smrti jsou v Japonsku vykonávány v tajnosti. Vězni se většinou o tom, že bude trest vykonán, dozví až daný den ráno. Japonsko od roku 2007 začalo postupně zveřejňovat jména osob, u kterých byl vykonán trest smrti, i detaily jejich zločinů, stále jde ale jen o omezené informace.

Proces se zaměřoval zejména na psychický stav pachatele v době spáchání zločinu. Soudce Kijoši Aonuma odmítl žádost obhajoby, aby byl muž osvobozen v souvislosti s tím, že byl v době spáchání činu nepříčetný kvůli předávkování marihuanou. "Útoky byly předem promyšlené a obžalovaný jednal velmi důsledně, aby dosáhl svého cíle," citovala japonská televizní stanice NHK soudce Aonumu. "Zločin, při kterém usmrtil 19 lidí, byl extrémně zrůdný a způsobil škody, které se nedají srovnávat s žádnými jinými případy," dodal soudce.

Jak vyplynulo z kreseb ze soudní síně, Uemacu, oblečený v tmavém obleku a s dlouhými vlasy svázanými do culíku, naslouchal soudci, který vynášel verdikt. Poté, co soudce jednání ukončil, zvedl obžalovaný ruku a žádal o slovo, nebylo mu ale umožněno promluvit.

Podle obžaloby byly motivem činu pachatelovy předsudky spojené i s prací v daném ústavu, nemělo to souvislost s užíváním marihuany. Jak obžaloba dodala, Uemacu byl příčetný a měl by nést odpovědnost za své činy.

Podobné útoky jsou v Japonsku vzácné kromě jiného proto, že tato země má velmi přísné zákony a téměř žádný civilista nemá přístup ke zbrani.

Související

Více souvisejících

Trest smrti Japonsko Vražda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy