V KLDR probíhá cosi závažného, jen to zatím nevidíme, varuje odborník

NÁZOR - "Když chce Severní Korea ukončit telefonát, nepoloží pouze telefon. Nespokojí se ani s odpojením linky," konstatuje Salvetore Babones v komentáři pro server National Interest. Sociolog specializující se na Dálný východ, který přednáší na University of Sydney, tvrdí, že severokorejský vůdce Kim Čong-un a jeho sestra Kim Jo-čong posunuli vzkaz "nevolejte mi, já zavolám vám" na zcela jinou úroveň.

Severokorejské absurdní drama

KLDR vyhodila do vzduchu styčný úřad pro mezikorejský dialog ve městě Kesong na hranici s Jižní Koreou, což podle akademika znamená, že skutečně nemá zájem jednat a chce, aby to všichni pochopili. "Znamená to, že brzy se přes demilitarizovanou zónu povalí tanky?" táže se Babones.

Kdysi ukončení komunikace mohlo znamenat bezprostřední začátek nepřátelství mezi dvěma státy, ale tato doba dávno minula, navíc Severní Korea není běžná země, upozorňuje odborník. Soudí, že v absurdním severokorejském dramatu je zničení úřadu buď signálem zuřícího vnitřního boje, ale možná jen důsledkem toho, že budova byla již neopravitelná a Kimova sestra dospěla k názoru, že bude zábavnější vyhodit ji do vzduchu.   

Pokud by žil její otec, "věčný vůdce" Kim Čong-il, který se pasoval do role filmového režiséra, exploze by mohla být součástí nového snímku, spekuluje sociolog. Podotýká, že americké vojenské velení ovšem neponechává nic náhodě a tři momentálně hlídkující skupiny amerických letadlových lodí v Pacifiku se vydaly směrem k oblasti, což vyvolalo zuřivou reakci čínských médií, které na pozadí údajné hrozby vyzdvihují protilodní zbraně čínského námořnictva.

Americké síly mají být ve skutečnosti spíše pojistkou proti nestabilitě v KLDR než protičínským nástrojem, uvádí Babones. Dodává, že americké letadlové lodě se neukázaly jako příliš účinné při nedávných událostech v Hongkongu, ale v případě Severní Koreje tomu může být naopak.  

"Pravou je, že v horečnaté Severní Koreji se může stát téměř vše, od odpalu rakety přes Japonsko po totální kolaps Kimova režimu," pokračuje expert. Vysvětluje, že oficiální důvod, proč KLDR přerušila telefonické spojení a vyhodila do vzduchu budovu úřadu, je údajná benevolence Jižní Koreje vůči shazování protirežimních letáků z balónů nad severokorejským územím, k němuž se uchylují severokorejští zběhové.

Jižní Korea ve skutečnosti mnoho z těch, kteří byli za akci zodpovědní, pozatýkala, navíc letáky se nedostaly daleko a neříkaly Severokorejcům nic, co již nevědí, uvádí Babones. Za skutečný důvod severokorejských akcí tak považuje cosi mnohem vážnějšího, zřejmě něco, co probíhá v KLDR, ale zatím to není patrné z vnějšku.

Odpovědi, které nikdo nezná

Sociolog připomíná, že Kim Čong-un na přelomu dubna a května na tři týdny zmizel a od té doby se ukazuje jen zřídka, zatímco jeho sestra Kim Jo-čong je náhle zaujala mnohem viditelnější - a agresivnější - roli ve vedení země, přičemž zjevně může sama vydávat příkazy armádě.   

"Je bratr Kim nemocný? Přebírá sestra Kim rodinný byznys? Zničil koronavirus ekonomiku a spolu s tím i schopnost země vydržovat svou přemrštěnou armádu?" táže se Babones. Konstatuje, že odpověď nikdo nezná, stejně jako nikdo neví, co se může stát při předání moci, které může - ale také nemusí - probíhat.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Tři letadlové lodě tak nejsou předzvěstí amerického úderu na KLDR, protože taková akce je pouze snem, respektive noční můrou severokorejských vojenských plánovačů, deklaruje odborník. Dodává, že v případě severokorejského odpalu dalších raket nad Japonské moře, testu mezikontinentální balistické střely s dostřelem na Havaj či dále,případně jiných provokací může silná vojenská přítomnost v regionu Spojeným státům pomoci zaměřit, identifikovat a v případě potřeby zneškodnit nebezpečný objekt.

Americké lodě se tedy plaví do oblasti, kde jich je nejvíce potřeba, protože momentálně mohou být sotva užitečnější na jiném místě v západním Pacifiku, míní Babones. Soudí, že jde o drahou, ale nezbytnou pojistku, protože KLDR je jedna z nejméně stabilních a zároveň nejvíce izolovaných zemí světa, což činí situaci ještě nebezpečnější.

Ať je stav severokorejského jaderného programu jakýkoliv, vnitřní nestabilita v zemi je velkou hrozbou také z důvodu, že je těžké plánovat protiopatření v situaci, kdy není znám rámec možných scénářů, upozorňuje akademik. Konstatuje, že téměř v jakékoliv krizi v Severní Koreji nebude třeba nasadit palebnou sílu amerických vojenských plavidel, ale bez seznamu možného dění svět tápe v temnotách a může jen doufat, že v podobné temnotě netápe samotná KLDR.

Související

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Kim Jo-čong (sestra diktátora) Kim Čong-un

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy