Vojenská junta v Thajsku likviduje odpůrce. Soud rozpustil populární opoziční stranu

Thajský ústavní soud dnes rozpustil třetí největší politickou stranu, nové opoziční uskupení Budoucnost vpřed. Jejím 16 vůdcům zakázal na deset let působení v politice, uvedla agentura Reuters. Soud shledal nezákonným, že si strana vzala půjčku od svého zakladatele a vůdce, miliardáře Tchanátchóna Džuangrúngruangkita.

Strana, která vznikla v roce 2018 ještě během vlády vojenské junty, se vyslovovala pro rozsáhlé reformy, ke kterým vládnoucí monarchistická elita pociťuje odpor. V loňských parlamentních volbách zaznamenala překvapivý úspěch a skončila na třetím místě. Politické uskupení si získalo oblibu především mezi mladými Thajci.

Strana byla vnímána jako hlavní odpůrce nynější vlády. Její premiér Prajutch Čan-Oča se do čela kabinetu dostal po převratu v roce 2014, kdy se moci chopila vojenská junta. Loni jeho strana vyhrála volby, před nimiž ale vojenský režim podle analytiků podnikl řadu kroků, aby se jeho představitelé ve vedení státu udrželi.

Strana a její předseda popírali jakékoli provinění. Argumentovali, že zákon, zakazující dary politickým stranám nad jistou finanční hranicí, se o půjčkách nezmiňuje.

Rozhodnutí soudu o rozpuštění opoziční strany přišlo krátce před parlamentní debatou o vyslovení nedůvěry vládě, povšimla si AP. Rozprava o odvolání premiéra a jeho ministrů má začít v pondělí. Ze 16 členů vedení strany bylo 11 poslanci a o svá křesla nyní přišli. Zbývajících 65 poslanců strany se debaty bude moci zúčastnit, ale během 60 dnů si budou muset najít novou stranu, aby si mandáty zachovali. Zatím není jasné, kdo získá 11 uvolněných mandátů.

Obhájci lidských práv a demokracie rozhodnutí soudu podle Reuters odsoudili. "Loňské volby měly ukončit vládu vojáků v Thajsku, ale po dnešku nikdo neuvěří, že se tak stalo," prohlásila filipínská zákonodárkyně Francisca Castrová, která je členkou sdružení poslanců ASEAN za lidská práva.

"Rozhodnutí ústavního soudu poškodí Thajsko," řekl AP analytik Michael Montesano. "Zničení strany, která vyjadřovala vizi a priority mnoha mladých thajských voličů, vyšle signál, že zájmy těchto voličů nejsou ve volební aréně legitimní," dodal.

Související

Thajsko

Opičí neštovice se poprvé objevily v Asii

Thajsko ve čtvrtek potvrdilo první známý případ nového a nebezpečnějšího kmene opičích neštovic (mpox) v Asii. Nákaza byla zjištěna u Evropana, který do země přicestoval z Afriky.

Více souvisejících

Thajsko Prajutch Čan-Oča lidská práva

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy