Vojenská junta v Thajsku likviduje odpůrce. Soud rozpustil populární opoziční stranu

Thajský ústavní soud dnes rozpustil třetí největší politickou stranu, nové opoziční uskupení Budoucnost vpřed. Jejím 16 vůdcům zakázal na deset let působení v politice, uvedla agentura Reuters. Soud shledal nezákonným, že si strana vzala půjčku od svého zakladatele a vůdce, miliardáře Tchanátchóna Džuangrúngruangkita.

Strana, která vznikla v roce 2018 ještě během vlády vojenské junty, se vyslovovala pro rozsáhlé reformy, ke kterým vládnoucí monarchistická elita pociťuje odpor. V loňských parlamentních volbách zaznamenala překvapivý úspěch a skončila na třetím místě. Politické uskupení si získalo oblibu především mezi mladými Thajci.

Strana byla vnímána jako hlavní odpůrce nynější vlády. Její premiér Prajutch Čan-Oča se do čela kabinetu dostal po převratu v roce 2014, kdy se moci chopila vojenská junta. Loni jeho strana vyhrála volby, před nimiž ale vojenský režim podle analytiků podnikl řadu kroků, aby se jeho představitelé ve vedení státu udrželi.

Strana a její předseda popírali jakékoli provinění. Argumentovali, že zákon, zakazující dary politickým stranám nad jistou finanční hranicí, se o půjčkách nezmiňuje.

Rozhodnutí soudu o rozpuštění opoziční strany přišlo krátce před parlamentní debatou o vyslovení nedůvěry vládě, povšimla si AP. Rozprava o odvolání premiéra a jeho ministrů má začít v pondělí. Ze 16 členů vedení strany bylo 11 poslanci a o svá křesla nyní přišli. Zbývajících 65 poslanců strany se debaty bude moci zúčastnit, ale během 60 dnů si budou muset najít novou stranu, aby si mandáty zachovali. Zatím není jasné, kdo získá 11 uvolněných mandátů.

Obhájci lidských práv a demokracie rozhodnutí soudu podle Reuters odsoudili. "Loňské volby měly ukončit vládu vojáků v Thajsku, ale po dnešku nikdo neuvěří, že se tak stalo," prohlásila filipínská zákonodárkyně Francisca Castrová, která je členkou sdružení poslanců ASEAN za lidská práva.

"Rozhodnutí ústavního soudu poškodí Thajsko," řekl AP analytik Michael Montesano. "Zničení strany, která vyjadřovala vizi a priority mnoha mladých thajských voličů, vyšle signál, že zájmy těchto voličů nejsou ve volební aréně legitimní," dodal.

Související

Thajsko

Opičí neštovice se poprvé objevily v Asii

Thajsko ve čtvrtek potvrdilo první známý případ nového a nebezpečnějšího kmene opičích neštovic (mpox) v Asii. Nákaza byla zjištěna u Evropana, který do země přicestoval z Afriky.

Více souvisejících

Thajsko Prajutch Čan-Oča lidská práva

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy