Bez změny režimu v Saúdské Arábii je nepravděpodobné, že by se tamní korunní princ Muhammad bin Salmán musel zpovídat před soudem v souvislosti s vraždou saúdskoarabského disidenta a novináře Džamála Chášukdžího. Na dnešní tiskové konferenci v Ženevě to řekla zvláštní vyšetřovatelka OSN Agnès Callamardová. Vyzvala dnes rovněž členské státy OSN k tlaku na Saúdskou Arábii, aby propustila aktivistky za ženská práva. Callamardová rovněž upozornila, že podle ní zhruba 40 zemí už má nebo se chystá získat ozbrojené drony.
Zvláštní zpravodajka OSN pro mimosoudní či svévolné popravy dnes podle agentury DPA zdůraznila, že ona sama je daleka toho, aby Saúdskou Arábii vyzývala ke změně režimu. Už před rokem přitom předložila podrobnou zprávu k zabití Chášukdžího a podle ní existují věrohodné indicie ukazující na možnou osobní odpovědnost korunního prince.
Callamardová kritizovala, že mnoho zemí by Chášukdžího případ zjevně nejraději zapomnělo. To podle ní nelze připustit. "Zabití novináře musí mít politické náklady," řekla francouzská politoložka.
S poukazem na blížící se summit velkých ekonomik G20 v Rijádu 21. a 22. listopadu vyjádřila naději, že se nebudou opakovat "obscénní fototermíny" jako naposledy v Ósace, kdy se státníci vítali s bin Salmánem se širokými úsměvy.
Zvláštní komando z Rijádu Chášukdžího brutálně zavraždilo a jeho tělo rozčtvrtilo 2. října 2018 na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Bin Salmán, který je faktickým vládcem své země, však popírá, že by zabití nařídil. V Turecku bylo v souvislosti s činem obžalováno 20 saúdskoarabských občanů.
Callamardová dnes podle agentury Reuters rovněž Saúdskou Arábii vyzvala k propuštění ženských aktivistek před summitem G20. Nejméně tucet významných obhájkyň ženských práv bylo v Saúdské Arábii zatčeno v roce 2018 - právě v době, kdy země umožnila ženám získat řidičský průkaz, za což mnohé ze zadržených bojovaly. Ženy však byly zadrženy při rozsáhlejším zátahu proti disidentům, včetně duchovních a intelektuálů.
Saúdská Arábie by podle zpravodajky OSN měla propustit "vězně svědomí, ženy, obhájkyně lidských práv, které jsou nyní ve vězení za to, že požadovaly právo řídit automobil".
Callamardová dále upozornila na to, že stále více zemí projevuje přání vstoupit do "klubu zemí používajících drony". Svět podle ní vstoupil do "éry dronů". Expertka citovaná agenturou AFP tvrdí, že nyní 102 států používá vojenské drony a 40 zemí disponuje nebo se chystá disponovat ozbrojenými drony. Od roku 2015 nejméně 11 zemí - Izrael, Irák, Írán, Británie, USA, Turecko, Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie Egypt, Nigérie a Pákistán - tyto stroje skutečně nasadilo. Kromě toho údajně dronovými systémy disponuje zhruba dvacítka nestátních aktérů.
Callamardová připomněla, že až donedávna byly drony používány k cílenému zabíjení nestátních aktérů. Až letos v lednu jeden stát použil ozbrojený dron k zabití vysokého funkcionáře jiné země na území třetího státu, zdůraznila expertka. Spojené státy v lednu s využitím bezpilotního stroje zabily u Bagdádu íránského generála Kásema Solejmáního. Podle příslušné zprávy OSN byl útok nezákonný.
Související
Megalomanští Saúdové na stavbách nešetří. Vzniká město v jediné budově i lyžařské středisko
Američané se na Blízkém východě připravují na nejhorší. Klíčový faktor Izrael mění vše
Saúdská Arábie , OSN , Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák