Wu-chan uzavře kvůli čtyřem případům covidu téměř milion lidí

Úřady v čínském městě Wu-chan nařídily uzávěru pro téměř milion lidí poté, co tam byly odhaleny čtyři případy nákazy koronavirem. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News. Wu-chan je známý jako město, kde byl virus SARS-CoV-2 zaznamenán vůbec poprvé.

Lockdown se týká wuchanského předměstí Ťiang-sia. Jeho obyvatelé nebudou smět nejméně tři dny vycházet ze svých domovů.

Počet nákaz koronavirem a úmrtí lidí po onemocnění covidem zůstává v Číně, kde žije 1,4 miliardy lidí, ve srovnání s většinou ostatních světových zemí velmi nízký. Zatímco ale svět koronavirová opatření postupně uvolňuje a učí se s covidem žít, Čína pokračuje ve své politice nulové tolerance a přijímá extrémně přísná opatření hned při výskytu prvních několika infekcí.

V pětadvacetimilionové čínské finanční metropoli Šanghaji skončila v červnu dvouměsíční přísná uzávěra, která poznamenala ekonomiku regionu a vyvolala stížnosti u místních obyvatel kvůli problémům s dodávkami potravin a podmínkám v karanténních centrech.

Ve dvanáctimilionovém Wu-chanu byly před dvěma dny při pravidelném testování zjištěny dva případy covidu-19. Další dva případy pak byly odhaleny mezi blízkými kontakty nakažených. Žádný z infikovaných neměl příznaky nemoci.

Wu-chan se stal počátkem roku 2020 prvním místem na světě, kde byl ohlášen výskyt nového koronaviru. Tento týden byly v časopisu Science zveřejněny dvě nové vědecké studie, podle nichž existují přesvědčivé důkazy o tom, že se koronavirus přenesl na lidi na wuchanském tržišti, kde se prodávala divoce žijící a exotická zvířata.

Čínská vláda tuto verzi již dříve opakovaně zpochybnila a tvrdila, že virus pocházel ze zahraničí, možná z dovezených mořských plodů, či dokonce z americké laboratoře. Bývalý americký prezident Donald Trump zase prohlašoval, že má důkazy o úniku koronaviru z virologické laboratoře sídlící ve Wu-chanu.

Podle nových studií byl koronavirus přítomen v tělech živých savců prodávaných na tržišti ve Wu-chanu koncem roku 2019. K přenosu dvou různých variant koronaviru na lidi, kteří na tržišti pracovali a kteří tam nakupovali, došlo při dvou příležitostech v listopadu a v prosinci 2019, konstatovali vědci.

Související

Čína, Koronavirus SARS-CoV-2

Americké tajné služby: Neexistují přímé důkazy, že covid-19 začal v laboratoři ve Wu-chanu, oznámila

Americké tajné služby ve svých odtajněných zpravodajských informacích zveřejnily, že nedohledaly žádné přímé důkazy spojující incident ve výzkumném středisku v čínském Wu-chanu s počátkem pandemie covidu-19. Tímto zjištěním americké tajné služby nepotvrdily účast zmíněného výzkumného zařízení na vzniku této globální zdravotní krize, uvádí agentura Reuters..

Více souvisejících

Wu-chan Čína Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy