Wuchanský koronavirus už zabil přes 360 lidí, je horší než SARS

Novým typem koronaviru, který se od prosince šíří z čínského města Wu-chan, se již nakazilo přes 17.000 lidí a nejméně 362 jich nákaze podlehlo. Státy nadále přijímají opatření proti šíření viru, ale Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje před přílišným omezování mezinárodního obchodu a dopravy. Česká vláda dnes rozhodla o přerušení všech přímých leteckých spojů mezi Českem a Čínou.

Thajský ministr zdravotnictví dnes informoval o případu 71leté Číňanky testované pozitivně na koronavirus, která se uzdravila po podání kombinace antivirových léků používaných proti viru HIV a chřipce. Nyní je stejnou kombinací v Thajsku léčena druhá pacientka z Wu-chanu.

Do Česka se v noci na dnešek vrátilo pět Čechů, které z Číny do Evropy dopravil francouzský vládní speciál. Všichni budou asi dva týdny v karanténě v pražské Nemocnici Na Bulovce. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka české úřady evidují dalších 105 občanů ČR, kteří se chtějí vrátit z Číny do vlasti. Tito lidé však nejsou v ohnisku nákazy koronavirem. Pokud by se nestihli vrátit před přerušením leteckých spojů, stát bude připraven vyslat pro ně vládní speciál.

Do vlasti se dnes vrátili také Italové, Poláci či Švédové evakuovaní z Wu-chanu. Italové a Poláci zůstanou ve 14denní karanténně, Švédové mají následující dva týdny zůstat doma a omezit společenské kontakty.

Všechny mrtvé zatím zaznamenala Čína kromě jednoho muže, který nákaze podlehl na Filipínách. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes prohlásil, že novým koronavirem se dosud mimo Čínu nakazilo ve 23 zemích 151 lidí. WHO přitom jako součást Číny označuje i Tchaj-wan.

Ministři zdravotnictví nejsilnějších ekonomik světa (G7 - USA, Kanada, Francie, Německo, Británie, Itálie a Japonsko) se při dnešní telekonferenci shodli, že budou maximálním možným způsobem spolupracovat při výzkumu nového viru, při zavádění preventivních opatření včetně cestovních omezení, a budou rovněž spolupracovat se Světovou zdravotnickou organizací, Evropskou unií i s Čínou.

Mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing dnes uvedla, že Čína naléhavě potřebuje zdravotnický materiál, jako jsou ochranné roušky, brýle a kombinézy. Několik zemí, včetně Francie, Británie, Japonska a Jižní Koreje, již zdravotnické potřeby do Číny zaslalo. Premiér Andrej Babiš dnes zopakoval, že Česko si musí zdravotnické rezervy ponechat pro případ náhlé potřeby. Česká vláda ale schválila deset milionů korun jako humanitární pomoc pro Čínu prostřednictvím WHO.

Šéf WHO Ghebreyesus dnes varoval před příliš tvrdými preventivními kroky proti šíření nákazy a vyzval státy, aby vždy jednaly jen na základě důkazů. Čínská vláda současně kritizovala ty země, které na své území odmítají vpustit obyvatele čínské provincie Chu-pej považované za epicentrum nákazy. Peking se konkrétně ohradil proti USA, jež podle něj místo nabídky významnější pomoci jen podněcují paniku.

Rusko oznámilo, že by mohlo začít deportovat cizince, u nichž se prokáže nákaza koronavirem.

Německá společnost Lufthansa dnes kvůli koronaviru zrušila do 29. února letecké spojení s Pekingem a Šanghají; opatření se týká i sesterských společností Swiss Air a Austrian Air. Do 28. března navíc Lufthansa ruší lety do měst Nanking, Šen-jang a Čching-tao. Na plánu letů do Hongkongu a z Hongkongu se naopak nic nemění.

Spojení s pevninskou Čínou kvůli novému koronaviru zrušila na různě dlouhou dobu řada světových leteckých společností včetně British Airways, Air France, Air Canada, American Airlines či United Airlines. Zákaz české vlády pro přímé lety mezi Čínou a Českem bude platit od 9. února do odvolání.

Kvůli nervozitě investorů ohledně koronaviru dnes akcie v Číně po desetidenní přestávce zahájily obchodování prudkým poklesem. Většina hlavních čínských indexů ztratila kolem osmi procent a hodnota všech obchodovaných akcií se tak snížila o více než 400 miliard USD (9,1 bilionu Kč). Ztrácely ale i další akciové trhy v Asii a index světových akcií klesl nejníže za sedm týdnů.

Japonský premiér Šinzó Abe prohlásil, že Japonsko vynaloží veškeré úsilí, aby nový koronavirus neovlivnil letošní letní olympijské hry. Olympiáda v Tokiu začíná 24. července, o jejím zrušení organizátoři zatím neuvažují.

Podle dvou článků zveřejněných v časopise Nature koronavirus na lidi zřejmě přenesli netopýři. Genetická sekvence viru přítomného v těle sedmi zkoumaných pacientů z Wu-chanu se v 96 procentech shodovala s netopýřím koronavirem, uvedli čínští vědci.

Související

Více souvisejících

Čína SARS Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 31 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy