Žena v čele brutálního severokorejského režimu? Historik prozradil víc

NÁZOR - Pokud by severokorejský vůdce Kim Čong-un náhle zemřel, nikdo ve skutečnosti neví, co by se stalo, konstatuje historik Benjamin Young ze Státní univerzity v Dakotě. V komentáři pro server National Interest se však kloní k možnosti, že moc by převzala diktátorova sestra Kim Jo-čong.

Pokrevní revoluční linie

Mnoho komentářů se zaměřuje na povahu Kim Jo-čong a její postavení v severokorejském vedení, avšak Young rozebírá ideologické důvody, které podle něj naznačují, že právě tato žena by byla nejpravděpodobnějším nástupcem svého bratra.

Dědičná diktatura, "pektusanksá revoluční pokrevní linie", je hlavním zdrojem legitimity Kimovy rodinné dynastie, vysvětluje historik. Připomíná, že Kim Il-song, Km Čong-il a nyní Kim Čong-un spadají do tohoto konceptu, který jejich rodině umožnil udržet si moc v době vnitřních otřesů.

"Dědičnost je klíčový prvek severokorejské nacionalistické ideologie," píše odborník. Nastiňuje, že Kim Il-song jako partyzánský bojovník údajně vedl boj proti japonské nadvládě právě z okolí hory Pektusan, Kim Čong-il se měl narodit v táboře na jejím úpatí a Kim Čong-un horu oficiálně navštěvuje.

Tím, že prezentují Pektusan, který je unikátem v krajině země, jako rodiště korejské revoluce rodiny Kimů, severokorejští propagandisté dokázali vytvořit mytologii, která staví příslušníky této rodiny do role ochránců a zachránců korejského národa, uvádí Young. Dodává, že to má za následek militantní a antikolonialistickou mentalitu politické reprezentace i obyvatelstva, která přetrvala od založení KLDR v roce 1948.

Ačkoliv je Severní Korea absolutistickou autokracií, tamní režim stále závisí na jisté míře veřejné podpory a politický symbolismus je způsob, jak lze tuto domácí podporu posílit, upozorňuje historik. Deklaruje, že žádná vláda, ani tak autoritářská a brutální, jako je ta v KLDR, nemůže bez veřejné podpory přežít.  

Mimořádně vhodný dědic

Symbolika "pektusanksé revoluční pokrevní linie", ať jde o fotografie Kim Čong-una jedoucího na bílém koni na zasněžených stráních této hory či studentské poutě k ní, umožňuje severokorejskému režimu udržet si jistou míru domácí legitimity a popularity, domnívá se akademik. Poukazuje, že jako osoba s původem a krví by byla Kim Jo-čong mimořádně vhodným dědicem pektusanské linie.

"Někteří experti na Severní Koreu tvrdí, že patriarchát ve vedení KLDR by Kim Jo-čong neumožnil převzít moc," píše historik. S takovým výkladem nesouhlasí, protože severokorejští propagandisté tradičně připisovali vůdcům země mateřské vlastnosti - o Kim Il-songovi mluvili jako o mateřském lůnu a Kim Čong-una líčí jako ochránce dětí národa -, tudíž je vedení země přisuzována nejen otcovská role.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Navíc, manželek Kim Il-songa a Kim Čong-una využívala i státní média, přičemž žena prvního jmenovaného Kim Čong-suk je propagandou připomínána jako symbol "revoluční nesmrtelnosti", ideální ztělesnění severokorejského ženství, poukazuje expert. Nepochybuje o tom, že jako přední představitelka stranického oddělení propagandy a agitace by Kim Jo-čong nedokázala chytře vystavět mytologii okolo své ženskosti tak, aby posílila své nároky na nástupnictví.  

Záležet ale bude především na dětech Kim Čong-una a jeho manželky Ri Sol-ču, soudí historik s tím, že jejich chlapec by byl nepochybně od dětství připravován na budoucí převzetí moci po svém obézním otci. Dodává, že než bude způsobilý, Kim Jo-čong by velmi dobře dokázala zaujmout pozici vůdce.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Kim Jo-čong (sestra diktátora) Kim Čong-un

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 39 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy