NÁZOR - Pokud by severokorejský vůdce Kim Čong-un náhle zemřel, nikdo ve skutečnosti neví, co by se stalo, konstatuje historik Benjamin Young ze Státní univerzity v Dakotě. V komentáři pro server National Interest se však kloní k možnosti, že moc by převzala diktátorova sestra Kim Jo-čong.
Pokrevní revoluční linie
Mnoho komentářů se zaměřuje na povahu Kim Jo-čong a její postavení v severokorejském vedení, avšak Young rozebírá ideologické důvody, které podle něj naznačují, že právě tato žena by byla nejpravděpodobnějším nástupcem svého bratra.
Dědičná diktatura, "pektusanksá revoluční pokrevní linie", je hlavním zdrojem legitimity Kimovy rodinné dynastie, vysvětluje historik. Připomíná, že Kim Il-song, Km Čong-il a nyní Kim Čong-un spadají do tohoto konceptu, který jejich rodině umožnil udržet si moc v době vnitřních otřesů.
"Dědičnost je klíčový prvek severokorejské nacionalistické ideologie," píše odborník. Nastiňuje, že Kim Il-song jako partyzánský bojovník údajně vedl boj proti japonské nadvládě právě z okolí hory Pektusan, Kim Čong-il se měl narodit v táboře na jejím úpatí a Kim Čong-un horu oficiálně navštěvuje.
Tím, že prezentují Pektusan, který je unikátem v krajině země, jako rodiště korejské revoluce rodiny Kimů, severokorejští propagandisté dokázali vytvořit mytologii, která staví příslušníky této rodiny do role ochránců a zachránců korejského národa, uvádí Young. Dodává, že to má za následek militantní a antikolonialistickou mentalitu politické reprezentace i obyvatelstva, která přetrvala od založení KLDR v roce 1948.
Ačkoliv je Severní Korea absolutistickou autokracií, tamní režim stále závisí na jisté míře veřejné podpory a politický symbolismus je způsob, jak lze tuto domácí podporu posílit, upozorňuje historik. Deklaruje, že žádná vláda, ani tak autoritářská a brutální, jako je ta v KLDR, nemůže bez veřejné podpory přežít.
Mimořádně vhodný dědic
Symbolika "pektusanksé revoluční pokrevní linie", ať jde o fotografie Kim Čong-una jedoucího na bílém koni na zasněžených stráních této hory či studentské poutě k ní, umožňuje severokorejskému režimu udržet si jistou míru domácí legitimity a popularity, domnívá se akademik. Poukazuje, že jako osoba s původem a krví by byla Kim Jo-čong mimořádně vhodným dědicem pektusanské linie.
"Někteří experti na Severní Koreu tvrdí, že patriarchát ve vedení KLDR by Kim Jo-čong neumožnil převzít moc," píše historik. S takovým výkladem nesouhlasí, protože severokorejští propagandisté tradičně připisovali vůdcům země mateřské vlastnosti - o Kim Il-songovi mluvili jako o mateřském lůnu a Kim Čong-una líčí jako ochránce dětí národa -, tudíž je vedení země přisuzována nejen otcovská role.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Navíc, manželek Kim Il-songa a Kim Čong-una využívala i státní média, přičemž žena prvního jmenovaného Kim Čong-suk je propagandou připomínána jako symbol "revoluční nesmrtelnosti", ideální ztělesnění severokorejského ženství, poukazuje expert. Nepochybuje o tom, že jako přední představitelka stranického oddělení propagandy a agitace by Kim Jo-čong nedokázala chytře vystavět mytologii okolo své ženskosti tak, aby posílila své nároky na nástupnictví.
Záležet ale bude především na dětech Kim Čong-una a jeho manželky Ri Sol-ču, soudí historik s tím, že jejich chlapec by byl nepochybně od dětství připravován na budoucí převzetí moci po svém obézním otci. Dodává, že než bude způsobilý, Kim Jo-čong by velmi dobře dokázala zaujmout pozici vůdce.
20. prosince 2024 10:17
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
Související
Proč nemá Ukrajina zajatce? Bývalý člen armády vysvětlil, proč nejde severokorejské vojáky vzít do zajetí
Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové
Severní Korea (KLDR) , Kim Jo-čong (sestra diktátora) , Kim Čong-un
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek