Austin a Šojgu po incidentu nad Černým mořem obnovili kontakt

Americké letouny budou dál létat všude tam, kde to mezinárodní právo dovoluje, řekl dnes americký ministr obrany Lloyd Austin, který hovořil po telefonu se svým ruským protějškem Sergejem Šojguem v návaznosti na úterní havárii amerického dronu. Austin a Šojgu spolu mluvili poprvé od října, uvedla agentura AP. 

Kvůli zničení amerického dronu nad Černým mořem, které podle Washingtonu zapříčinil náraz ruské stíhačky, se obě země podle AP zatím víc než kdy dřív za dobu ruské invaze na Ukrajinu přiblížily potenciálnímu přímému konfliktu.

"Právě jsem mluvil se svým ruským protějškem Šojguem. Je důležité, aby byly velké mocnosti příkladem transparentnosti a komunikace. USA budou dál létat a operovat všude tam, kde to mezinárodní právo dovolí," sdělil Austin.

Americký ministr obrany podle agentury Reuters po telefonátu také zdůraznil, že ruské síly musí se svými armádními letouny manévrovat bezpečně a profesionálně. O čem přesně se Šojguem hovořil, ale nechtěl komentovat.

Ruská agentura TASS nejprve bez dalších podrobností informovala, že spolu ministři obrany hovořili, později citovala z prohlášení ruského ministerstva obrany, podle něhož Šojgu v hovoru s Austinem označil lety amerických strategických dronů u pobřeží Krymu jako "provokativní". Moskva ukrajinský poloostrov Krym v rozporu s mezinárodním právem anektovala v roce 2014 a využívá ho při své současné invazi na Ukrajinu. Americké lety podle Šojgua "vytvářejí předpoklady pro eskalaci situace" v Černém moři. "Ruská federace nemá zájem na takovém vývoji, ale bude i nadále reagovat na všechny provokace přiměřeným způsobem," cituje TASS slova ruského ministra.

Americká armáda v úterý sdělila, že ruský stíhací letoun Su-27 se srazil s americkým průzkumným dronem MQ-9 Reaper a zasáhl jeho vrtuli. Dron byl zničen. Incident se podle Pentagonu stal kvůli "nebezpečnému a neprofesionálnímu" chování ruské strany. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že americký stroj spadl kvůli neopatrnému manévrování a že ruské stíhačky se s ním nedostaly do kontaktu.

Se svým ruským protějškem Valerijem Gerasimovem dnes hovořil i nejvýše postavený americký generál Mark Milley. Jak Milley uvedl, ohledně incidentu vyvstalo množství otázek. "Víme, že zachycení (dronu) bylo úmyslné. Víme, že agresivní chování bylo úmyslné," prohlásil šéf amerického sboru náčelníků štábů. Zda byla ale úmyslná i kolize, stále není jasné, řekl Milley novinářům.

Ohradil se přitom proti tvrzení Ruska, že stíhačky se dronem nepřišly do kontaktu. "Máme jasné důkazy o kontaktu. Bylo to velmi agresivní. Máme důkazy na videu...," uvedl americký generál. Dron se podle něj nyní nachází v hloubce 1200 až 1500 metrů pod mořem a bude velmi obtížné ho z vody dostat. Podle nejmenovaných amerických představitelů, které citovala agentura AP, nemají Spojené státy v současné době v oblasti své vojenské lodě, a proto nejspíš prozatím nebudou usilovat o vyzvednutí trosek stroje. Rusko údajně již do oblasti své lodě poslalo a pokouší se trosky dronu získat.

Kdyby se dron dostal do rukou Moskvy, nebude to pro ně mít větší význam, bagatelizoval důležitost stroje Milley. "Nejspíš se rozlomil a nepůjde ho opravit. A pokud jde o citlivé informace, přijali jsme určitá opatření. Jsme si jisti, že cokoli tam mělo hodnotu, již tu hodnotu nemá," prohlásil generál.

Související

Lloyd J. Austin III

Austin popsal, jak mohou severokorejští vojáci změnit válku na Ukrajině

Vyslání severokorejských vojáků do Ruska na podporu tamních sil ve válce proti Ukrajině může podle amerického ministra obrany Lloyda Austina konflikt nejen prodloužit, ale i zapojit další státy. Austin sdělil své obavy po setkání s jihokorejským ministrem obrany Kim Jong-hjunem ve středu v Pentagonu.

Více souvisejících

Lloyd J. Austin III Sergej Šojgu (ruský ministr obrany) USA (Spojené státy americké) Rusko

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 30 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy