Vražedné řádění Islámského státu. Přežil jsem, ale byla to krvavá lázeň, říká zajatec

Diwaniya, Irák – Ali Hussein Kadhim je třiadvacetiletý irácký voják a šíita, který byl spolu se stovkami dalších vojáků zajat sunnitskými ozbrojenci v červnu loňského roku. Zajatci byli převezeni na pozemek palácového komplexu v Tikrítu, kde kdysi žil Saddám Hussein. Byla to krvavá lázeň, popisuje voják následné dění.

Radikálové z Islámského státu rozdělili zajaté muže podle vyznání. Sunnitům bylo dovoleno kát se za jejich službu vládě, šíité byli rovnou nahnáni do jedné řady. Kadhim stál podle svých slov jako čtvrtý v pořadí. Když popravčí četa zastřelila prvního muže, krev stříkla až do jeho tváře. „Jeden bojovník to vše nahrával na kameru," popisoval voják, který jen zázrakem přežil, pro deník The New York Times.

„V mysli jsem viděl svou dceru," řekl Kadhim novinářům. Pak prý cítil, jak se o jeho hlavu otřela kulka. Spadl do čerstvě vykopané jámy a předstíral, že je mrtvý. O chvíli později podle vojáka jeden z vrahů zjistil, že jedna oběť ještě dýchá. „Nech ho trpět, je to nevěřící šíita. Nech ho vykrvácet," řekli podle Khadima ozbrojenci nad jeho tělem.

Chtěl jsem žít

„V tu chvíli jsem měl velkou chuť žít," přiznal voják. Následovaly asi čtyři hodiny ticha. Zraněný Khadim ležel zhruba 200 metrů od řeky Tigris. Nakonec se vzpamatoval natolik, aby si mohl postavit přístřešek z rákosí. Tam se také setkal s mužem jménem Abbas, řidičem ze základny Camp Speicher, který byl ozbrojenci postřelen a hozen do řeky. Muži spolu zůstali tři dny, Kadhim se živil hmyzem a rostlinami, Abbas byl těžce zraněný, nemohl se pohnout a kvůli bolesti toho moc nesnědl.

„Byly to tři dny pekla," popsal svoje zážitky Kadhim, který podle svých slov plánoval útěk do bezpečí. Abbas ho prosil, aby se pro něj vrátil. A kdyby nemohl, aby alespoň vyprávěl jeho příběh. To proto, aby se na něj nezapomnělo. Jeho svědectví je nakonec nejpodrobnější popis toho, jak probíhal červnový masakr vojáků umístěných na bývalé americké základně Camp Speicher.

Důstojníci nás opustili

Ozbrojenci 10. června zaútočili na Mosul, irácké druhé největší město, pak pokračovali v útoku směrem na jih k Tikrítu. Na základně Camp Speicher vypukl chaos a panika. Kadhim na základě sloužil teprve desátý den. Důstojníci, kteří byli vycvičeni americkou armádou, bojovali u Mosulu. „Byli jsme sami. Nebyli tam žádní důstojníci, proto jsme se rozhodli utéct," popisuje chvíle před útokem voják.

On a jeho kamarádi vyměnili uniformy za teplákové soupravy a sandály. Ze základny takhle uteklo asi 3000 vojáků. Kadhimova skupina chtěla dojít až k Bagdádu, ale hned po několika kilometrech narazila na skupinu asi 50 bojovníků Islámského státu v obrněných vozidlech. „Řekli nám, ať se nebojíme, že nás doprovodí do Bagdádu. Snažili se, abychom se cítili v bezpečí," popisoval voják. „Překvapili nás," přiznal.

V následujících třech dnech se strhla vlna vražd kolem celého Tikrítu. Organizace Human Rights Watch na základě analýzy satelitních snímků a zkoumaných fotografií potvrdila, že bylo zabito nejméně 560 až 770 mužů, čísla ale mohou být mnohem větší. Islámský stát mluví dokonce o 1700 mrtvých. I podle Kadhima tato čísla odpovídají realitě.

Ukrýval jsem se 3 týdny

Kadhim se na břehu řeky rozloučil s Abbásem a přešel přes řeku na druhou stranu. V dálce podle něj byla ještě slyšet střelba. Druhý den uviděl voják shluk domů v dálce. Jedna sunnitská rodina ho vzala dovnitř a dala mu jogurt a vejce. Rodina se ale bála, co by se jim mohlo stát v případě, že je bojovníci Islámského státu odhalí, proto Kadhima poslali ke svým přátelům do jiné obce.

Nakonec se voják dostal do města Al Alam do domu jednoho z kmenových vůdců. Spolu s dalšími 40 iráckými vojáky se nakonec bezpečně dostal domů díky falešným osobním dokladům. „Bylo to štěstí, Když jsem znovu viděl svou rodinu, plakal jsem. Měl jsem husté vousy a hodně jsem zhubnul. Moje dcera mě nepoznala a utekla," popisuje Kadhim, jak proběhlo setkání s jeho rodinou. Kadhim zůstal i po několika měsícíh od návratu bez práce. Jako voják si měl velký plat, novinářům ale jasně řekl, že do boje rozhodně vrátit nechce.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Irák masakr

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy