Vražedné řádění Islámského státu. Přežil jsem, ale byla to krvavá lázeň, říká zajatec

Diwaniya, Irák – Ali Hussein Kadhim je třiadvacetiletý irácký voják a šíita, který byl spolu se stovkami dalších vojáků zajat sunnitskými ozbrojenci v červnu loňského roku. Zajatci byli převezeni na pozemek palácového komplexu v Tikrítu, kde kdysi žil Saddám Hussein. Byla to krvavá lázeň, popisuje voják následné dění.

Radikálové z Islámského státu rozdělili zajaté muže podle vyznání. Sunnitům bylo dovoleno kát se za jejich službu vládě, šíité byli rovnou nahnáni do jedné řady. Kadhim stál podle svých slov jako čtvrtý v pořadí. Když popravčí četa zastřelila prvního muže, krev stříkla až do jeho tváře. „Jeden bojovník to vše nahrával na kameru," popisoval voják, který jen zázrakem přežil, pro deník The New York Times.

„V mysli jsem viděl svou dceru," řekl Kadhim novinářům. Pak prý cítil, jak se o jeho hlavu otřela kulka. Spadl do čerstvě vykopané jámy a předstíral, že je mrtvý. O chvíli později podle vojáka jeden z vrahů zjistil, že jedna oběť ještě dýchá. „Nech ho trpět, je to nevěřící šíita. Nech ho vykrvácet," řekli podle Khadima ozbrojenci nad jeho tělem.

Chtěl jsem žít

„V tu chvíli jsem měl velkou chuť žít," přiznal voják. Následovaly asi čtyři hodiny ticha. Zraněný Khadim ležel zhruba 200 metrů od řeky Tigris. Nakonec se vzpamatoval natolik, aby si mohl postavit přístřešek z rákosí. Tam se také setkal s mužem jménem Abbas, řidičem ze základny Camp Speicher, který byl ozbrojenci postřelen a hozen do řeky. Muži spolu zůstali tři dny, Kadhim se živil hmyzem a rostlinami, Abbas byl těžce zraněný, nemohl se pohnout a kvůli bolesti toho moc nesnědl.

„Byly to tři dny pekla," popsal svoje zážitky Kadhim, který podle svých slov plánoval útěk do bezpečí. Abbas ho prosil, aby se pro něj vrátil. A kdyby nemohl, aby alespoň vyprávěl jeho příběh. To proto, aby se na něj nezapomnělo. Jeho svědectví je nakonec nejpodrobnější popis toho, jak probíhal červnový masakr vojáků umístěných na bývalé americké základně Camp Speicher.

Důstojníci nás opustili

Ozbrojenci 10. června zaútočili na Mosul, irácké druhé největší město, pak pokračovali v útoku směrem na jih k Tikrítu. Na základně Camp Speicher vypukl chaos a panika. Kadhim na základě sloužil teprve desátý den. Důstojníci, kteří byli vycvičeni americkou armádou, bojovali u Mosulu. „Byli jsme sami. Nebyli tam žádní důstojníci, proto jsme se rozhodli utéct," popisuje chvíle před útokem voják.

On a jeho kamarádi vyměnili uniformy za teplákové soupravy a sandály. Ze základny takhle uteklo asi 3000 vojáků. Kadhimova skupina chtěla dojít až k Bagdádu, ale hned po několika kilometrech narazila na skupinu asi 50 bojovníků Islámského státu v obrněných vozidlech. „Řekli nám, ať se nebojíme, že nás doprovodí do Bagdádu. Snažili se, abychom se cítili v bezpečí," popisoval voják. „Překvapili nás," přiznal.

V následujících třech dnech se strhla vlna vražd kolem celého Tikrítu. Organizace Human Rights Watch na základě analýzy satelitních snímků a zkoumaných fotografií potvrdila, že bylo zabito nejméně 560 až 770 mužů, čísla ale mohou být mnohem větší. Islámský stát mluví dokonce o 1700 mrtvých. I podle Kadhima tato čísla odpovídají realitě.

Ukrýval jsem se 3 týdny

Kadhim se na břehu řeky rozloučil s Abbásem a přešel přes řeku na druhou stranu. V dálce podle něj byla ještě slyšet střelba. Druhý den uviděl voják shluk domů v dálce. Jedna sunnitská rodina ho vzala dovnitř a dala mu jogurt a vejce. Rodina se ale bála, co by se jim mohlo stát v případě, že je bojovníci Islámského státu odhalí, proto Kadhima poslali ke svým přátelům do jiné obce.

Nakonec se voják dostal do města Al Alam do domu jednoho z kmenových vůdců. Spolu s dalšími 40 iráckými vojáky se nakonec bezpečně dostal domů díky falešným osobním dokladům. „Bylo to štěstí, Když jsem znovu viděl svou rodinu, plakal jsem. Měl jsem husté vousy a hodně jsem zhubnul. Moje dcera mě nepoznala a utekla," popisuje Kadhim, jak proběhlo setkání s jeho rodinou. Kadhim zůstal i po několika měsícíh od návratu bez práce. Jako voják si měl velký plat, novinářům ale jasně řekl, že do boje rozhodně vrátit nechce.

Související

Islámský stát (ISIS)

Na severovýchodě Sýrie tiká časovaná bomba. Tisíce bojovníků IS, na které svět zapomněl

Tisíce údajných bojovníků Islámského státu (IS) zůstávají uvězněny v detenčních zařízeních na severovýchodě Sýrie, zatímco svět na ně postupně zapomíná. Panorama, jedno z největších vězení tohoto druhu, skrývá za svými zdmi 4 500 mužů, kteří se ocitli v právním vakuu. Mnozí z nich nemají možnost obhajoby ani naději na spravedlivý proces. A přestože oficiální pád samozvaného chalífátu nastal již před šesti lety, jeho duch v těchto celách stále přežívá.

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Irák masakr

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Fotbal je nejpopulárnějším sportem.

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo

Celý svět se o Velikonočním pondělí zahalil do smutku po zprávě z Vatikánu hovořící o smrti papeže Františka, jenž skonal v pondělí ráno ve věku 88 let. Zdaleka nejvíc v Evropě truchlí z pochopitelných důvodů v Itálii. Není tak proto divu, že tamní fotbalová asociace přistoupila k odkladu fotbalových zápasů Serie A, které se měly původně odehrát právě v pondělí.

před 14 minutami

sport

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice

Finanční injekci o výši 7,5 milionu korun poskytla Fotbalová asociace ČR (FAČR) prvoligovému Jablonci potácející se ve finančních problémech. Tyto poskytnuté peníze by mělo jablonecké vedení použít na klubový provoz. Šéfové ostatních klubů však vnímají tuto půjčku jako kontroverzní, samotný Jablonec ale mluví o platbě ze strany UEFA v rámci tzv. solidarity payment.

před 19 minutami

Česká ženská hokejová reprezentace

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení

Sen o medaili na prvním domácím mistrovství světa žen se českým hokejistkám nevydařil vyplnit. Naději na to měly až do posledního hracího dne turnaje v Českých Budějovicích, když se dostaly po vyrovnaném a však nakonec prohraném sobotním semifinále s USA (1:2) do boje o bronz. Na třetí příčku se tak po dvou letech nevrátily, přestože v duelu s Finkami k němu měly výrazně nakročeno. Konkrétně totiž vedly už 3:0, jenže pak Finky nejenže tento český náskok dokázaly vyrovnat, ale v následném prodloužení pak dokonce vstřelit rozhodující branku. Přes značný smutek českých hokejistek se však od zaplněné českobudějovické arény dočkaly zaslouženého potlesku za své vystupování v rámci celého turnaje.

před 40 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Papež František

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let

Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí papeže Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Papež František

Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve

Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.

Aktualizováno před 5 hodinami

Emmanuel Macron

Muž pokory, hlas míru. Světoví lídři vzdávají poctu papeži Františkovi

Po zprávě o úmrtí papeže Františka, který zemřel ve věku 88 let ve Vatikánu na velikonoční pondělí, přicházejí z celého světa projevy soustrasti i obdivu k jeho životu a odkazu. Světoví státníci vyjadřují úctu vůči muži, který se podle jejich slov stal hlasem soucitu, míru a lidskosti v náročném století.

před 5 hodinami

Papež František na posledních záběrech před smrtí

Poslední záběry papeže Františka: Vystoupil před věřící, Urbi et Orbi už nepřečetl

Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.

před 7 hodinami

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Putin podle Zelenského tisíckrát porušil velikonoční příměří

Ruské síly během velikonočního příměří, které jednostranně vyhlásil prezident Vladimir Putin, opakovaně útočily na Ukrajinu, uvedl v neděli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na sociální síti Telegram napsal, že Rusko se snaží vyvolat dojem dodržování příměří, ale ve skutečnosti dál podniká útoky a snaží se postupovat na frontě.

před 8 hodinami

Pete Hegseth

Skandál se opakuje. Hegseth sdílel vojenské plány v konverzaci se svou rodinou

Americký ministr obrany Pete Hegseth sdílel podrobné plány vojenské operace proti povstalcům Húsíům v Jemenu v soukromé konverzaci na aplikaci Signal, která zahrnovala nejen jeho právníka a bratra, ale i jeho manželku. Informaci přinesla televize CNN s odvoláním na tři nezávislé zdroje obeznámené s obsahem chatu.

před 9 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

"Biden byl mimo, uprostřed jednání šel do bazénu." Spisovatel popsal, co se dělo v Bílém domě, sepsul i Trumpa

Kdysi uznávaný jako pozorovatel dění v Bílém domě a autor knihy The Fight of His Life, Chris Whipple nyní ve svém novém díle s názvem Uncharted ostře mění kurz. Exprezidenta Joea Bidena a jeho nejbližší spolupracovníky líčí v mnohem temnějších barvách, než tomu bylo ještě před dvěma lety. Zatímco dříve vyzdvihoval Bidenovu vytrvalost a mentální bystrost, dnes hovoří o „šokující únavě“, „ztrátě kontaktu s realitou“ a „nepřipravenosti vést kampaň“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy