Co to Zeman plácá o islámu? Saudové se naštvali, firmy mají smůlu

Manama – Urážlivé slova Miloše Zemana a dalších českých úředníků o islámu doletěla až do Saudské Arábie. Dotkla se saudského králce Salmana Bin Abdul Aziz al Sauda natolik, že zrušil plánované Česko-saudské fórum a zakázal všem firmám, ať už z veřejného nebo soukromého sektoru, spolupráci s Českou republikou.

O zrušení akce a přerušení obchodních vztahů informoval podle místního deníku Al Watan saudský panovník prostřednictvím ministerstva zahraničí.

Pobouření v zemi vyvolala například slova Miloše Zemana o tom, že islám je silně spojen s násilím a „anticivilizací". Prohlášení prezidenta České republiky podle generálního tajemníka OIC Eyada Madaniho v souladu s tím, co Zeman již prohlašoval dříve. Spojil podle něj například věřící v Korán s antisemitismem a rasistickými nacisty. Dále řekl, že nepřítelem je „anticivilizace" šířící se z dvoumiliardových muslimských zemí.

„Takové výroky ukazují nejen na neznalost prezidenta Zemana a na jeho nepochopení islámu, ale také na to, že ignoruje historická fakta, protože antisemitismu a nacismus jsou ryze evropské fenomény a nemají kořeny v islámu. Holocaust se nekonal v oblasti muslimských zemí," dodal Madani.

Deník GulfNews také poukazuje na to, že se Zeman za svoje slova nikdy neomluvil.

Pozornosti Saudů neunikl ani Tomio Okamura a jeho Hnutí přímé demokracie, které podle deníku vyzvalo lidi, „aby obtěžovalo muslimy v České republice venčením prasat v blízkosti mešit a jiných míst navštěvovaných muslimy". Také připomíná výzvu k bojkotu kebabu a jídla dodávaného muslimskými dodavateli.

Kromě toho médium připomíná, že podobné problémy měli Saudové i s Nizozemími politiky, především Geertem Wildersem. Saudská Arábie proto omezila vydávání víz pro Nizozemce a zakázala řadě nizozemských podniků účast na projektech v zemi. Nizozemský kabinet se však od výroků WIldera oficiálně distancoval.

Ministerstvo zahraničí považuje zprávu arabského listu za dezinformaci. Česká diplomacie podle její mluvčí Michaely Lagronové nemá žádné informace o tom, že se nějaké česko-saúdské fórum chystalo. Poslední plánované se konalo loni na podzim v Praze. "Tím pádem ani nemůžeme říct, jestli se něco zrušilo, nebo nezrušilo," poznamenala Lagronová.

Prezident Zeman podle ní naopak poskytl na počátku června rozhovor celostátnímu saúdskoarabskému deníku, který vyzněl velmi pozitivně vůči Saúdské Arábii a tamní představitelé ho prý velmi ocenili. "Nevíme rozhodně o tom, že by docházelo k rušení obchodní spolupráce," zdůraznila mluvčí.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky informace z tisku nevystihují současný stav vztahů Česka se Saúdskou Arábií. "V loňském roce jsme zaznamenali razantní nárůst obchodu se Saúdskou Arábií... a tento trend dále pokračuje," uvedl Sobotka v tiskové zprávě. Snahou vlády je podpořit prostřednictvím ekonomické diplomacie otevírání nových příležitostí pro české exportéry v zemi. "Usilujeme o posílení vzájemných vztahů zejména v oblasti ekonomické spolupráce," dodal.

Podobně se vyjádřil ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček. "Saúdská tiskovina recyklovala situaci mezi listopadem loňského roku a březnem tohoto roku, kdy skutečně došlo k dočasnému ochlazení vzájemných vztahů a zrušení cesty saúdské obchodní delegace v návaznosti na údajný nárůst islamofobie v ČR. V červnu 2015 jsme již ovšem v jiné situaci," napsal Kmoníček na dotaz ČTK.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Saúdská Arábie Salmán (bratr saúdského krále Abdalláha ibn Abdal Azíz Saúda)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy