Děsivý rozhovor: Vysoce postavený muž Islámského státu promluvil

Abú Abdulláh působil jeden a půl roku jako hlavní organizátor sebevražedných útoků, které prováděli extremisté z organizace Islámský stát (IS) v irácké metropoli Bagdádu. Je jedním z mála vysokých představitelů uvedené skupiny, které se podařilo zajmout živé. Většina z nich raději spáchá sebevraždu či zemře v přestřelce při zatýkání. Německý deník Spiegel dostal možnost s teroristou učinit unikátní rozhovor.

"Šlo o to zasáhnout co možná nejvíce lidí - především policisty, vojáky a ši'ity. Policejní kontrolní stanoviště, tržiště, mešity - ale pouze ty ši'ítské," odpověděl Abdulláh na otázky, kam a na koho atentáty mířily.  

"Byli to bezvěrci. Ši'íté jsou bezvěrci, byl jsem o tom přesvědčen," vysvětluje terorista, proč zabíjel i věřící. "To je důvod, proč měli možnost kát se a stát se sunnity," odvětil na námitku, že šlo přece také o muslimy.   

"Nevzpomínám si na všechny, ale nejméně čtvrt roku před mým zatčením jich (atentátů) bylo 15 (ve skutečnosti 19). Pro nálože v autech jsem používal plastickou trhavinu C4 a prach z dělostřeleckých granátů. Ale pro sebevražedné pásy jsem většinou navrtal náboje do protileteckých kanónů, účinek prachu byl lepší. Pak jsem připravoval pásy a vesty o různých velikostech," vysvětluje Abdulláh jak získával výbušniny a kolik atentátů vlastně zosnoval.

Nemohla nepadnout otázka, jakým způsobem velitel IS získával lidi ochotné položit život a zabít při tom další osoby. "Nevybíral jsem je. To byla záležitost vojenských plánovačů, kteří v hierarchii stáli nade mnou. Ti lidé ke mě byli přivedeni, většina přijížděla z Fallúdži. Byl jsem jen zodpovědný za poslední část operace a to znamenalo připravit lidi v mé dílně a pak je přivést na správné místo. Dostával jsem od vedení v předstihu osobní míry, abych mohl vyrobit dobře padnoucí pásy. Ale vždy jsem měl připravené pásy o různých velikostech."

Rozhovor v originálním znění si můžete přečíst zde.

"To rovněž nebyla má odpovědnost," vysvětluje Abdulláh po položení dotazu, zda rodiny atentátníků po akcích dostávali informaci o úmrtí svých blízkých. "Osoba, která ho poslala, se rovněž starala o rodinu."

Abdulláh tvrdí, že sebevražední atentátníci jsou většinou cizinci. "Většina z nich pocházela ze Saudské Arábie, Tuniska, Alžírska, zhruba jeden z deseti byl Iráčan. A byli tam dva ze Západu - jeden Australan a jeden Němec, Abú al-Kaga al-Almání. Rozuměl pár slov (arabsky), ale většinou jsme používali gesta. Byla to má nejkratší operace; místo, kde jsem ho vyzvedl, se nacházelo blízko místa výbuchu. Byl v Bagdádu poprvé v životě a o 45 minut později byl mrtvý. Myslel jsem si: Teď sem dokonce přicházejí i lidé z Německa, aby se vyhodili do vzduchu.  To mi dodalo pocit štěstí, potkat křesťana, který konvertoval k islámu a obětoval se. Připadl mi blízký, protože i já jsem nalezl pravou víru až v průběhu života."

Měli sebevražední atentátníci o svých misích nějaké pochybnosti? "Ne, pak by selhali při jejich provedení. Byli připravováni na svůj úkol dlouhou dobu. Když ke mě přišli, byli klidní, občas i šťastní. Když si nasadili pás, řekli například 'Ten sedí dobře!' Abú Mohsen Kásimí, mladý Syřan stále žertoval, dvě minuty před svým útokem a pak, když už řídil sám, dal mi přátelské sbohem. U jednoho mladého Sauda jsem přemýšlel, jak bychom si mohli nenápadně prohodit místa, protože jsem nejprve seděl za volantem. Předstírali jsme, že má auto potíže, oba jsme vystoupili a malinko ho odtlačili. Nikdo nic nezpozoroval. Oba jsme se smáli."

Otázka, zda by vše učinil znovu, když má na své aktivity velmi dobré vzpomínky, Abdulláha zaskočila. Zbělal, pak odvětil, že nedokáže odpovědět.   

Teroristická dílna byla maskována jako opravna automobilů. Jak se Abdulláhovi podařilo od ní dlouhou dobu odvádět pozornost? "Ujistili jsem se, že (atentátníci) budou vypadat jako normální mladí muži, žádné plnovousy, tričko, česané a nagelované vlasy. Měl jsem tým řidičů; výbušniny se daly také vyzvednout u mě v obchodě, ačkoliv jsem za ně nebyl přímo zodpovědný. Pouze za pásy mužů, kteří se odpalovali. Nejmladšímu bylo 21, nejstaršímu okolo třiceti."  

"Byl jsem vybrán vojenskými plánovači IS. A rychle jsem prokázal, že do zvládnu. Nebyl jsem jen stoupenec, byl jsem plánovač, mozek," vysvětluje terorista, jak se k činnosti dostal Navíc připouští, že znal velmi dobře Bagdád. "Ano, tady je mé město. Narodil jsem se zde. Když jsem byl dítě, často jsem s rodiči o víkendech chodil do parku Saura, bagdádské zoo. Otec mi často kupoval zmrzlinu. Občas jsme šli také na tržiště Šorjah. Ano, bylo to krásné."

Jak tedy mohl Abdulláh vraždit obyvatele svého města? Vyhýbal se snad místům, na něž měl dobré vzpomínky? "Ne, to v žádném případě. To nehrálo vůbec žádnou roli. Nedělal jsem to, protože jsem krvelačný. Byl to džihád. Myslel jsem si, že v určitý moment ti ši'íté buď konvertují nebo z města odejdou. Nejsem řezník. Vykonával jsem plán."   

Reportér nicméně poznamenal, že tento plán nefungoval a masakry pouze dál posilovaly nenávist. "Myslel jsem si, že lidé, kteří zažili výbuch, začnou přemýšlet a začnou se bát...to nevadilo. Mou představou bylo pokračovat, dokud všichni nekonvertují. Nebo neemigrují. Bylo jedno kdy. O to nešlo!"

Nakonec byla položena Abdhállovi přímá otázka. Měl by organizátor sebevražedných atentátů dost kuráže, aby se sám odpálil v davu? "Nikdy jsem o tom nepřemýšlel. To nebyla má práce. Byl jsem vybrán k plánování operací, ne abych je sám vykonal.Byl jsem koordinátor, ne vykonavatel," odvětil muž, který závěrem prohlásil, že jeho budoucnost "je nejistá".

Související

Islámský stát (ISIS)

Na severovýchodě Sýrie tiká časovaná bomba. Tisíce bojovníků IS, na které svět zapomněl

Tisíce údajných bojovníků Islámského státu (IS) zůstávají uvězněny v detenčních zařízeních na severovýchodě Sýrie, zatímco svět na ně postupně zapomíná. Panorama, jedno z největších vězení tohoto druhu, skrývá za svými zdmi 4 500 mužů, kteří se ocitli v právním vakuu. Mnozí z nich nemají možnost obhajoby ani naději na spravedlivý proces. A přestože oficiální pád samozvaného chalífátu nastal již před šesti lety, jeho duch v těchto celách stále přežívá.

Více souvisejících

Islámský stát (IS) sebevražedný atentát Irák

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 4 hodinami

Ruské drony zaútočily na Dnipro. (16.4.2025) Prohlédněte si galerii

Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě

Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.

před 5 hodinami

včera

včera

Donald Trump

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem

Americký federální soudce James Boasberg varoval, že by mohl pohnat administrativu prezidenta Donalda Trumpa k odpovědnosti za pohrdání soudem. Důvodem je „úmyslné nerespektování“ soudního příkazu, který měl dočasně zastavit deportace více než 200 osob do Salvadoru. Tyto deportace přesto proběhly, a to navzdory jasnému rozhodnutí soudu.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček

Ruský generálmajor Ivan Popov se po měsících v nemilosti vrací na ukrajinskou frontu. Respektovaný velitel 58. kombinované armády, která operovala na jihu Ukrajiny, se v minulosti těšil uznání, dokud nezaslal kolegům hlasovou zprávu, v níž ostře kritizoval vedení ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov byl odvolán poté, co si „dovolil stěžovat“.

včera

včera

Donald Trump

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

včera

Donald Trump

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát

Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.

včera

Donald Trump

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.

včera

včera

Dálnice D1

Řidiče opět čeká dopravní peklo. Kde budou letos silničáři opravovat silnice a dálnice?

Dopravní situace na českých dálnicích se v letošním roce výrazně komplikuje. Řidiči musí počítat s řadou oprav, které se týkají nejen tunelů na dálnici D8 u hranic s Německem, ale i úseků na dalších hlavních tazích, jako jsou D1, D5, D11 či D35. V mnoha případech půjde o práce trvající celé měsíce, které přinesou částečné či úplné uzavírky a provoz vedený v omezeném režimu.

včera

včera

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko

Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy