Aden – První letadlo za čtyři měsíce přistálo v letišti v Adenu na jihu Jemenu. Provoz na něm byl zastaven v březnu kvůli bojům mezi vládními silami a povstaleckými šíity.
V Jemenu bojují proti vládním silám povstalečtí šíité, kteří loni obsadili metropoli Saná a letos se jejich oddíly dostaly až na jih země do Adenu. Minulý měsíc se vládním jednotkám s pomocí mezinárodní arabské letecké koalice podařilo šíity z Adenu vytlačit a boje proti nim se nyní přesunuly dál na sever.
First passenger plane in four months lands in Yemen's Aden http://t.co/z57viO0tdK pic.twitter.com/VWXMQuqo7t
— FRANCE 24 (@FRANCE24) 6. Srpen 2015
Dnes po poledni díky tomu na letišti v Adenu přistálo první letadlo se 150 civilisty. Jsou to Jemenci, kteří před boji prchli do Džibutska a teď se vrátili domů. Díky osvobození Adenu mohla být zahájena humanitární pomoc. V přístavu se nedostává potravin, pohonných hmot a humanitárních potřeb.
V zemi ale nadále působí i radikálové z teroristické organizace Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP), která je považována za nejnebezpečnější z odnoží Al-Káidy. Podle svědků ozbrojenci v uplynulých dnech obsadili tři města nedaleko Adenu, ve kterých zavlály jejich černé vlajky. Vládních budov se prý zmocnili bez boje a přeměnili je na vojenské základny.
Související
Nová fronta války s Íránem: Co změní zapojení Jemenu do konfliktu?
Mimořádná zpráva Izraelská armáda při náletu zabila premiéra a ministry jemenské rebelující vlády
Jemen , Al-Káida , letadla, letectví
Aktuálně se děje
včera
Kreml rázně odmítl evropská ultimáta. Varoval před zahájením masivních úderů
včera
Domácí Mexiko si zajistilo postup ze skupiny. Kanada zase pro změnu rozdrtila Katar
včera
Trump stupňuje konflikt s Itálií. Meloniová mu vzkázala, ať se stará o sebe
včera
Zelenskyj dal Bělorusku ultimátum: Do týdne stáhne z hranic ruské armádní vybavení
včera
Írán uzavírá Hormuzský průliv. Obvinil USA a Izrael z porušení mírové dohody
včera
Trumpův ministr financí označil Zelenského za parchanta a Mr. Beana na cracku
včera
Rusko se obává dalšího útoku Ukrajiny. Nasadilo další systém Pantsir
včera
Počasí: Silné bouřky dorazily do Česka. Na západě padají dvoucentimetrové kroupy
včera
Příměří dlouho nevydrželo. Izrael opět útočí v Libanonu
včera
Británií zmítá hluboká politická krize. Všichni chtějí konec Starmera, ten rezignaci odmítá
včera
Izrael a Hizballáh dosáhly dohody o příměří
včera
Ukrajinské drony vážně narušují zásobovací linie ruské armády směřující na frontu
včera
Izraelci jsou naštvaní. Trump nás zradil, tvrdí po uzavření dohody s Íránem
včera
Nawrocki odebral Zelenskému nejvyšší polské státní vyznamenání
včera
Počasí přinese o víkendu do Česka tropickou noc i silné bouřky
19. června 2026 21:04
Myslí si, že je silnější než Napoleon či Hitler. Trump se považuje za nejmocnějšího muže v dějinách
19. června 2026 19:39
Primátora Karviné Jana Wolfa hledá policie. Odjel si na dovolenou
19. června 2026 18:26
V Kongu unesli matku s dcerou nakažené ebolou. Policie chrání těla mrtvých střelbou
19. června 2026 17:16
Trump způsobil další diplomatický skandál. Urazil a naštval celou Itálii
19. června 2026 16:01
Zelenskyj: Putin slábne, Rusko může své útoky proti Ukrajině zesílit
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek varoval, že by Rusko mohlo zintenzivnit své raketové a dronové útoky, protože pozice ruského prezidenta Vladimira Putina oslabuje. V rozhovoru s novináři proto vyzval občany, aby důsledně dodržovali bezpečnostní opatření a během leteckých poplachů vyhledávali úkryty. Podle Zelenského slábne Putin jak politicky a na bojišti, tak i fyzicky, což ho může vést k provádění ještě tvrdších úderů proti ukrajinskému obyvatelstvu.
Zdroj: Libor Novák