Restart česko-íránských vztahů: Zaorálek se sešel se Zarífem, řešila se Sýrie

Teherán - Česko a Írán otevírají novou kapitolu ve svých obchodních a diplomatických vztazích. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se dnes v Teheránu sešel se svým íránským protějškem Mohammadem Džavádem Zarífem. Zaorálek je prvním šéfem české diplomacie, který od vzniku samostatné ČR do Íránu zavítal.

Zaorálkova návštěva, plánovaná delší dobu, se shodou okolností koná necelé dva měsíce po tom, co se mezinárodní mocnosti s Teheránem v červenci dohodly na omezení jeho jaderného programu.

"Je to nový začátek vztahů... Doufáme, že díky posílení ekonomických vztahů se zjednoduší i vztahy na politické rovině," řekl Zaríf. Zaorálkova návštěva podle něj usnadní vzájemné kontakty.

Zdroj: YouTube

V diplomatických vztazích mezi Českou republikou a Íránem se objevila vážná trhlina v roce 1998, kdy začalo z Prahy vysílat svůj perský program Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE). Teherán na protest stáhl z Česka svého velvyslance, také českou ambasádu v Teheránu od té doby vede nižší diplomat. Ačkoli o možném povýšení diplomatických vztahů se v posledních více než 15 letech několikrát hovořilo, zatím k tomu nedošlo. Ani dnes ministři zahraničí žádnou změnu v tomto směru neoznámili.

Oba politici hovořili také o bezpečnostní situaci na Blízkém východě a o uprchlické krizi v Evropě, která z této situace vyplývá. Shodli se, že je důležité zejména stabilizovat situaci v Sýrii. "Není žádné jednoduché, zázračné řešení... je třeba vytvořit předpoklady, aby politické řešení mohlo vzniknout," řekl Zaorálek na tiskové konferenci.

"Do této chvíle se například v Sýrii ukazuje, že všechny pokusy byly víceméně neúspěšné. Je třeba v něčem i přehodnotit dosavadní přístup a hledat takový přístup, abychom zahrnuli do toho řešení i ty, bez kterých se zřejmě to řešení najít nedá," dodal český ministr a zdůraznil, že právě Írán má hrát významnou roli.

"S vyloučením těch, kdo se chovají jako zločinci, je třeba sjednotit politické síly a vytvořit podmínky pro to, aby se státy obnovily na základě řádných voleb," doplnil Zaorálek na dotaz íránského novináře.

Dnes se kromě Zarífa český ministr setkal i s šéfem parlamentu Alím Larídžáním a vedením íránské komory průmyslu, hornictví a zemědělství. Při obou příležitostech se opět hovořilo o znovunavázání obchodních vztahů, které v poslední letech prošly krizí, když hodnota vývozu do Íránu od roku 2010 téměř čtyřnásobně klesla.

Související

Jakub Kulhánek

Novým ministrem zahraničí se má stát Kulhánek. Zaorálek zůstává ve funkci

Lubomír Zaorálek (ČSSD) zůstane ministrem kultury. Na jeho přání o tom dnes večer rozhodlo grémium strany. Na pozici ministra zahraničí sociální demokracie navrhne náměstka ministra vnitra Jakuba Kulhánka. Po jednání užšího vedení strany o tom informoval novináře ve Sněmovně statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka.

Více souvisejících

Lubomír Zaorálek Írán Muhammad Džavad Zaríf

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy