Falešný syrský pas snadno a rychle. Kupují je bojovníci IS, kteří pak operují v Evropě

Londýn - Nejen Evropa, ale i USA nebo státy jižní Ameriky daly najevo, že uvítají uprchlíky, syrské uprchlíky, kteří utíkají z vlasti zmítané válkou. A co ti ostatní? Ti mohou doufat, že azyl na západě také získají. Nebo si mohou opatřit falešný syrský pas. Jak jednoduché to je, si na vlastní kůži vyzkoušel britský novinář. Dozvěděl se navíc, že padělatelé často prodávají falešné dokumenty bojovníkům Islámského státu.

Bojovníci Islámského státu nebo ekonomičtí migranti si mohou celkem snadno pořídit falešné syrské doklady totožnosti, které jim umožní schovat se mezi uprchlíky, kteří cestují do Evropy. Odhalil to novinář deníku Daily Mail. Sám si v tureckém pohraničí vyzvedl koupený syrský pas, občanský průkaz a řidičský průkaz. K fotce novináře dodal padělatel totožnost syrského křesťana z Allepa, který zemřel loni.

Pravé prázdné dokumenty při nepokojích v zemi ukradli zloději nebo islamisté, kteří je pak prodali padělatelům. Jejich cena se pohybuje kolem 2 tisíc dolarů. Padělatel novináři také řekl, že dokumenty jsou používány také radikály z Islámského státu, kteří se díky nim dostanou do Evropy spolu s davem skutečných syrských uprchlíků. Ti pak mohou vytvářet spící teroristické buňky, nebo pod onou identitou žít bez toho, aby se potýkali se svými minulými skutky. „Bojovníci IS jsou mezi lidmi jdoucími do Evropy. Budou čekat na správný čas, aby se pak znovu stali bojovníky," řekl naplno padělatel novináři.

„Každý teď chce být Syřan, Syřany všichni vítají," dodal muž s tím, že doklady využívají i ekonomičtí migranti. Do Evropy tak přichází řada Palestinců, Egypťanů, Íránců a dalších lidí z Blízkého východu, kteří předstírají, že jsou Syřané, aby mohli žít v na západě.

Doklady, které novinář deníku Daily Mail dostal, prý pochází ze várky zabavené na jednom z mnoha vládních úřadů, kterého se zmocnili opoziční síly. Všichni prý znají cenu dokumentů, kradou dokonce i tiskárny. „Nevím, ze kterého města tento pas pochází. Mám jich tady hodně. Bojovníci svobodné syrské armády, skupiny al-Nusra, Islámského státu i ostatní – všichni vědí, jaká je cena těchto dokumentů. Berou je a dávají je nám. Žádají nás, abychom vyrobili nové identity pro ně a jejich rodiny, aby mohli ze Sýrie vycestovat," popisuje každodenní praxi výrobce dokladů.

Němečtí celníci na začátku září zadrželi balík obsahující prázdné syrské pasy. O problému ví i agentura Frontex, dodává ale, že zatím nemá představu, o jak velký problém se vlastně jedná. „Podle posledních údajů je obchod s padělanými dokumenty na vzestupu. Podvodníci často využívají dokumenty jiné osoby na základě fyzické podobnosti. Často je těžké identifikovat původního majitele dokladů," přizvává Frontex. Existují prý náznaky, že problém je zřejmě o hodně větší, než by se dalo z počtu zabavených dokumentů usuzovat.

Průkazy totožnosti přitom nesou oficiální vládní těsnění a jsou vytištěny s použitím strojů, kterých se zmocnily opoziční síly. I když tak v dokumentech mohou být jisté nesrovnalosti, jsou pasy dostatečně kvalitní na to, aby se s nimi člověk bez problému dostal do Itálie nebo Řecka.

Celý nákup dokumentů novináři trval jen čtyři dny, pak si je novinář mohl vyzvednout v Turecku. Fotografii poslal Brit padělateli prostřednictvím sociálních sítí, přes ně s ním i komunikoval. Bylo to prý až překvapivě snadné. Britské úřady jsou tímto zjištěním „hluboce" znepokojeny.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie pasy Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy