Syrská tragédie: Do Evropy utekl jen zlomek, 12 milionu lidí potřebuje pomoc doma

Praha/Allepo - Občanská válka v Sýrii trvá již pět let a řešení v nedohlednu. Boje, nedostatek práce, zruinované zdravotnictví i školství a jen sporadicky fungující voda a elektřina vyhnaly do okolních zemí 4 086 760 Syřanů. V Evropě jich od začátku války v roce 2011 požádalo o azyl 428 735, uvedla humanitání organizace Člověk v tísni.

Skutečná tragédie se ale stále odehrává uvnitř Sýrie. Více než 7,6 milionu lidí, tedy každý třetí Syřan, je uprchlíkem ve vlastní zemi a 12,2 milionu lidí uvnitř Sýrie akutně potřebuje humanitární pomoc. V Sýrii je milion poničených domů, 5000 zničených škol a dva miliony lidí přišly o práci.

Válka nyní ovlivňuje život každého Syřana. „Pitná voda teče jen jednou za čtrnáct dní, tak lidé pijí vodu ze studen. Ta je ale často znečištěná, tak bývají nemocní. Elektřina často nejde celé dny a když funguje, tak maximálně na dvě hodiny denně," líčí Bakri Azzin (27) současný život v Aleppu.

„Syřané už nyní tvoří většinu uprchlíků, kteří směřují do Evropy. Statisíce syrských žadatelů o azyl v některé z evropských zemí jsou přesto jen necelými čtyřmi procenty z celkového počtu lidí, kteří před válkou ať už v rámci země nebo za hranicemi utíkají," říká ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek. „Opravdu vážná situace je uvnitř Sýrie, kde lidé na rozdíl od uprchlíků nemají žádnou právní ochranu a stále čelí válce. Kvůli eskalaci bojů muselo už letos opustit své domovy v Sýrii milion lidí a OSN odhaduje, že do konce roku bude bez domova další milion Syřanů," dodal Pánek na webu clovekvtisni.cz.

Práci v Sýrii ztratily dva miliony lidí a podle OSN je v zemi 54% nezaměstnanost, poničených je jeden milion domů, z čehož je 400 000 zcela srovnaných se zemí. „Lidé pak většinou hledají útočiště v hostitelských rodinách, veřejných budovách jako jsou školy, mešity, nemocnice nebo v nedostavěných budovách. Na místech bez vody, elektřiny a základního hygienického vybavení se většinou zdržují ženy, děti nebo starší lidé, kteří navíc často trpí psychickými traumaty," vysvětluje koordinátorka syrských programů Člověka v tísni Naďa Aliová. V zemi je 5000 zničených škol, podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je 57 % syrských nemocnic zcela mimo provoz.

„Pomáháme těm, kteří zůstali, aby ve válkou sužované zemi mohli žít důstojné životy. Bohužel jediné, co dokážeme, je zmírnit jejich utrpení. Se vzděláváním také pomáháme dětem syrských uprchlíků v Turecku, neboť okolní země, kde je drtivá většina uprchlíků, jsou na pokraji svých kapacit," říká vedoucí humanitárních programů Člověka v tísni Marek Štys. Pozitivní ohlas má pomoc Člověka v tísni i u české veřejnosti. „Od začátku září, tedy za dva týdny, přibylo na kontě sbírky SOS Sýrie & Irák 1 450 000 korun, čehož si vážíme a děkujeme za to. Umožní nám to dále pracovat uprostřed největší humanitární krize současnosti," říká Marek Štys.

Pomoc je možné posílat přímo na konto sbírky SOS Sýrie & Irák 92329232/0300 nebo pomocí DMS ve tvaru DMS SYRIE na číslo 87777.

Související

Při silném zemětřesení, které zasáhlo Turecko a Sýrii, zemřelo přes 200 lidí (6. února 2023).

Charita ČR a Člověk v tísni vyhlásily sbírku pro Turecko a Sýrii

Charita ČR stejně jako humanitární organizace Člověk v tísni vyhlásila sbírku na pomoc Turecku a Sýrii, které dnes nad ránem zasáhlo ničivé zemětřesení. Obě organizace zároveň uvolnily peníze pro postižené. Vyplynulo to z informací, které jejich zástupci sdělili ČTK a zveřejnili na webu. Charitní síť i tým Člověka v tísni na místě už pomáhají.
Kyjev

Člověk v tísni už od února pomohl půl milionu Ukrajinců

Humanitární organizace Člověk v tísni za devět měsíců trvání ukrajinsko-ruského konfliktu poskytla pomoc za více než miliardu korun. Její pracovníci pomáhají Ukrajincům v napadené zemi i těm, kteří před válkou uprchli do Česka. Od února, kdy Rusko na Ukrajinu zaútočilo, pomoc organizace přijalo přes půl milionu lidí. Člověk v tísni o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

Více souvisejících

člověk v tísni Sýrie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy