Zažeňme Rusko do bažiny, burcuje americký jestřáb McCain

"Ruská vojenská intervence v Sýrii ve jménu prezidenta Bašára Asada je posledním katastrofálním zvratem na Blízkém východě, k němuž došlo za Obamovy administrativy - a také dalším ponižujícím nezdarem Spojených států. A stejně jako v minulých krizích Bílý dům opět tápe," uvádí americký republikánský senátor za stát Arizona John McCain. Bývalý neúspěšný prezidentský kandidát se v komentáři pro server CNN vyslovil pro větší vojenské angažmá USA na Blízkém východě.

Obama ignoruje historii

"Jen považte: před pár týdny (americká) administrativa varovala Rusko před vysláním sil do Sýrie. Rusko to stejně udělalo. Administrativa se poté pokusila zablokovat ruský přístup do vzdušného prostoru vedoucího do Sýrie. Nezdařilo se. Důsledek? Prezident Barack Obama se uvolil ke svému prvnímu formálnímu setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem po dvou letech. Bezpečnostní představitelé USA spěchají k rozhovorům s ruskou armádou o urovnání v Sýrii. A (americký) ministr zahraničí John Kerry nazval ruské akce příležitostí ke spolupráci, jelikož se v zásadních principech shodujeme. Jak odpověděl Putin? Bombardováním Spojenými státy podporovaných skupin v Sýrii," zuří McCain.     

"Prezident Obama bláhově tvrdí, že neexistuje vojenské řešení této ani jiné krize. To ignoruje realitu, že problém má velký vojenský rozměr a zhoršuje se každým dnem. Rovněž to ignoruje historii: většina občanských válek ve skutečnosti skončí, když jedna strana zvítězí a druhá prohraje. To je Putinovo vojenské řešení - realizuje ho nyní prostřednictvím ruských vzdušných sil a protiamerické koalice pozemních sil Sýrie, Íránu a Hizballáhu. Ruská vojska se k nim pravděpodobně přidají. Putin pak může tuto operaci rozšířit do Iráku," varuje senátor.    

"Ukončení tohoto konfliktu nesmí zahrnovat, že Putin podepře své partnery, rozdrtí naše, zničí zbytky naší důvěryhodnosti na Blízkém východě a obnoví pozici Ruska coby velmoci v tomto pulzujícím regionu. Vladimir Putin musí být zastaven; už protože rozdmýchá každý aspekt tohoto probíhajícího konfliktu: uprchlickou krizi, masová zvěrstva a růst Islámského státu (IS)," konstatuje republikán.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.    

"Je zde možnost, ale jiná, než navrhuje Kerry. Je zde možnost prosadit vážné důsledky pro protivníky, kteří chtějí kdekoliv poškozovat Spojené státy. Je zde možnost oslabovat protiamerické vládce, kteří nás vždy vidí jako nepřátele. Je zde možnost obnovit důvěryhodnost a vliv USA na Blízkém východě tím, že podnikneme takové akce, jaké jen dokážeme, abychom zastavili šíření regionálního konfliktu, který je líhní globálního terorismu. Nesmíme se zdráhat konfrontovat Rusko v Sýrii, jak Putin očekává, že (americká) administrativa učiní. Jeho intervence zvýšila náklady a rizika širšího zapojení USA v Sýrii, ale nevylučuje kroky, které musíme podniknout. Ve skutečnosti je učinila mnohem naléhavějšími," deklaruje neúspěšný protikandidát Barack Obamy z prezidentských voleb v roce 2008.    

Amerika má poslední šanci

"Musíme nyní jednat, abychom ochránili civilní obyvatelstvo a naše opoziční partnery v Sýrii. Jak prosazuje generál David Petraeus a další, musíme v Sýrii zavést enklávy, kde civilisté a umírněná opozice stojící proti syrskému vůdci Bašáru Asadovi a IS nalezne větší bezpečí. Tyto enklávy musí být chráněny větší vzdušnou silou Ameriky a koalice a pravděpodobně i zahraničními pozemními vojsky. Neměli bychom vyloučit, že síly USA mohou hrát v tomto pozemním kontingentu jistou omezenou roli. Pokud Asadův režim bude pokračovat v barelovém bombardování civilistů v Sýrii, měli bychom zničit schopnost jeho letectva operovat," apeluje McCain.

"Musíme podpořit naší politiku způsoby, které se postaví Putinovým ambicím a usměrní jeho chování. Pokud Rusko útočí na naše opoziční partnery, musíme způsobit velké komplikace ruským zájmům - například útokem na významné cíle syrského vedení a armády. Naší odpověď však nesmíme omezovat na Sýrii. Musíme zvýšit tlak na Rusko všude. Měli bychom poskytnout obranné zbraně a související pomoc ukrajinským silám, aby mohly způsobovat větší ztráty ruským jednotkám. K oslabení Putina doma i v zahraničí bychom měli více informovat o zkorumpovanosti ruského vedení, včetně samotného prezidenta, a jak Rusko používá úplatky jako nástroj státní politiky. Pokud bude Putin pokračovat v útocích na syrské civilisty a naše opoziční partnery, měli bychom zostřit cílené sankce na Rusko. Nízké ceny energií torpédují ruskou ekonomiku a měnu. Tuto bolest bychom měli vystupňovat," nastiňuje republikán svou strategii.     

"Spojené státy musí vést toto úsilí v co nejširší možné koalici. Nalezneme mnoho ochotných partnerů v Evropě, kterou zmítá uprchlická krize, stejně jako v sunnitských arabských státech, které považují ruské vítězství v Sýrii za íránské vítězství. Spíše než hrát Putinovi do karet tím, že polevíme v naší mezinárodní snaze izolovat ho, bychom měli toto úsilí vystupňovat a prohloubit jeho izolaci i být protiváhou k Rusku," doporučuje senátor.

"Prezident Obama se domnívá, že Sýrie bude pro Rusko bažinou. Možná. Ale naposledy, kdy Rusko zabředlo do bažiny, s tím měla co do činění Amerika. Tehdejší odpověď byla zahájena demokratickým prezidentem, který si závěrem svého funkčního období konečně uvědomil, že jeho politika krachuje a potřebuje změnit kurz. Prezident Obama by se od prezidenta Jimmiho Cartera mohl a měl hodně učit. Jde o poslední příležitost Ameriky promluvit do vývoje v Sýrii a odvrátit strategickou katastrofu, která nyní ohrožuje globální rovnováhu sil. Nemůžeme si dovolit ji promarnit," zní stanovisko Johna McCaina.  

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Související

USS Ross odpaluje střelu Tomahawk na Sýrii

ROZHOVOR: Potrestání pachatelů chemických útoků v Sýrii? Nepříliš pravděpodobné, tvrdí expert na Střední východ Jan Daniel

Před pěti lety dopadlo na syrskou vojenskou základnu Šajrát téměř šest desítek amerických střel s plochou dráhou letu. Jednalo se o proklamovanou odvetu za chemický útok v Chán Šajchúnu, k němuž došlo 4. dubna 2017. Americká reakce však měla spíše symbolický než vojenský rozměr, domnívá se Jan Daniel, vedoucí Výzkumné skupiny pro Střední východ a severní Afriku na pražském Ústavu mezinárodních vztahů. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz mimo jiné přiblížil, proč se kolem zmíněných událostí vyrojilo velké množství konspiračních teorií, jaká byla role Ruska či jak křehká je v současnosti zdánlivá konsolidace syrského vládnoucího režimu.

Více souvisejících

Ruské angažmá v Sýrii USA (Spojené státy americké) John McCain

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy