Němci v Islámském státě si říkají SturmTrupp. Stříleli jsme zajatce a sekali jim hlavy, přiznal německý džihádista

Říkají si SturmTrupp a patří mezi radikalizované Němce. Jejich počet se v tuto chvíli blíží osmi stovkám, podle zjištěných údajů nejde o žádné "duté hlavy", nýbrž o lidi mající za sebou univerzitní vzdělání. Dosvědčil to jeden z nich.

Nechtějte po něm vědět celé jméno - musíte vystačit s tím, že si říká Nils D., pochází z tradiční saláfistické bašty v Dinslaken-Lohbergu v severním Porýní-Vestfálsku a v syrském městě Manbidž na samé hranici s Tureckem působil 13 měsíců, od října 2013 do loňského listpadu. Osm z nich byla jeho domovem zmíněná jednotka Sturmtrupp, zodpovídající za zatýkání dezertérů a takzvaných disidentů. Nils D. byl přítomen minimálně deseti až patnácti případů zatčení. 

Vařil jsem a uklízel, tvrdí Nils. Jenže existuje zpochybňující důkaz

Pro německý list Süddeutsche Zeitung Nils D. prohlásil, že se nikdy nepodílel na mučení zajatců nebo jejich popravách. Údajně bylo jeho povinností se starat o vězeňskou kuchyni, přípravu jídel a úklid cel pro zajatce.

Jenže jeho tvrzení vyvrací fotografie přímo z jeho mobilního telefonu. Na ní je zachycen Nils D., jak drží pistoli u hlavy jednoho ze zajatců. Navíc u Sturmtrupp, kterou německý generální prokurátor nazývá "odborem vnitřní bezpečnosti Islámského státu" existují doklady, že zmíněný Němec se rozhodně při akcích Sturmtrupp nedržel pouze u hrnců a kbelíku.

Brutalita a utajení

Podle nejnovějších údajů odešlo od roku 2011 do Sýrie a Iráku bezmála osm stovek mužů (poslední údaje mluví o 790 osobách). V prominentním oddíle Sturmtrupp zásadně neukazují svou tvář. Dostávají více peněz, zastávají vyšší funkce a mají zvláštní výhody. Za to se od nich čeká práce toho nejhrubšího zrna. 

Příslušníci se nezastaví prakticky před ničím. Zajatce mučí takovými prostředky, až z nich dostanou prostě všechno, co potřebují vědět. Týraní jedinci jsou pak většinou postříleni, někteří pro větší efekt přijdou o hlavu obřadním mečem na takzvaném Hinrichtungsmakrtplatz (popravčí tržiště). V ojedinělých případech došlo i na bizarní situace, jako ukřížování. Nevyplácel se ani vzdor, protože jeden odbojný člen jednotky byl pro výstrahu jejím velitelem zastřelen.

Süddeutsche Zeitung přineslo na 20 rozhovorů, které velice plasticky popisují život německých radikálů v Islámském státě. Jejich činy potvrzují i svědectví jiných mužů, kteří se z IS vrátili zpět do Evropy. Mezi nimi je i jeden Němec, který strávil nějaký čas jako rukojmí IS; potvrdil, že Němci hrají mezi islámskými mučiteli a katy rozhodně nezanedbatelnou roli. 

Co čeká Nilse?

Muž, o kterém byla řeč, se do Německa vrátil na sklonku roku 2014. V Dinslaken-Lohbergu se často chlubil svými zážitky a zdůrazňoval, že pracoval pro samotného "Emira". Také on byl při všech akcích Sturmtrupp pečlivě maskován a po dobytí iráckého Mosulu prokázaně dostal podíl z kořisti. Na zvláštní doporučení také Nils nějaký čas pracoval pro zpravodajskou službu IS. 

Policie po shromáždění údajů o jeho osobě Nilse D. tento týden zatkla přímo na ulici v jeho voze. Na německého radikála čeká v lednu přelíčení u vrchního zemského soudu v Düsseldorfu. Protože však svědčil proti dalším německým bojovníkům v řadách IS, bude v dalších procesech veden jako svědek, což je případ procesu u Krajského soudu v Celle proti dvěma občanům z Wolfsburgu.

Související

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Německo mučení vězňů

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 5 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 23 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy