Sobotka nabídl Jordánsku pomoc při řešení uprchlické krize

Ammán – Už v sobotu odletěl český premiér Bohuslav Sobotka do Jemenu, kde se hned po příletu setkal s českými velvyslanci v regionu. V neděli se sešel s králem Abdalláhém II. a nabídl mu pomoc při řešení uprchlické krize. Mluvilo se také o možném otevření jordánské ambasády v Praze.

Předseda české vlády pozval jordánského krále i premiéra Abdalláha Ansúra do Prahy. Kromě toho spolu státníci jednali o násilí mezi Palestinci a Izraelci. „Mě velmi mrzí, že v posledních dnech umírali lidé na obou stranách," řekl Sobotka králi Abdalláhovi II. na začátku společné schůzky.

Dodal, že Česko je připraveno diplomaticky pomáhat brzkému obnovení mírových rozhovorů a zdůraznil, že Praha dlouhodobě podporuje řešení konfliktu na principu existence dvou států - židovského a arabského.

Hlavním tématem jejich setkání však byla otázka migrační krize. Sobotka do Jordánska přijel s nabídkou finanční i další pomoci. Jordánskému králi nabídl 100 milionů korun, které poputují především na program Medevac a humanitární nebo vojenskou pomoc. Čeští vojáci by podle něj mohli cvičit armádu blízkovýchodních zemí.

Odpoledne český premiér navštívil uprchlický tábor Zaatarí, kde nyní žije asi 80.000 běženců ze Sýrie. Zaatarí je tak největším utečeneckým táborem na Blízkém východě. Právě do něj směřovala část z 80 milionů korun, kterými Česko přispělo zemi v roce 2015.

"Je potřeba, abychom pokračovali v té podpoře a já jsem rád, že Česká republika pokračovat bude, ale především je také potřeba tu podporu v příštích letech navýšit," řekl Sobotka novinářům při návštěvě uprchlického tábora Zaatarí, který leží jen několik kilometrů od syrských hranic.

Ocenil, že se peníze, které Česko do tábora poslalo, proměnily ve zcela konkrétní projekty, které pomáhají. Jde především o elektrifikaci tábora, díky níž mohly třeba některé školy prodloužit svůj provoz, ale i menší projekty jako vybavení dětského hřiště nebo pořízení šicích strojů do místní dílny.

Související

Petr Fiala Komentář

Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti

Slibem nezarmoutíš, říká se u nás v kraji. To vyjadřuje i ironické ušklíbnutí nad opakovaným střídáním vzbuzování očekávání a následného nevyhnutelného zklamání, prorocky popsaného mistrem Cimrmanem už v principu jeho slavné frustrační kompozice. Ano, uhodli jste. Dnes bude řeč o předvolebním slibování. 
ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Bohuslav Sobotka jordánsko Abdalláh II.

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 54 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy